Eric Kessels “Mother Nature” - recenzja

0
Marcin Grabowiecki
19 Wrzesień 2014
Artykuł na: 6-9 minut

“Mother Nature” to najnowsza publikacja Erica Kesselsa złożona z archiwalnych materiałów. Książka poświęcona jest tym razem zdjęciom kobiet fotografowanych na tle przyrody.

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

Mother Nature to kontynuacja serii rozpoczętej przez książkę “Album Beauty”. Jej autor - Eric Kessels - jest znanym kolekcjonerem amatorskich zdjęć, którym wnikliwie się przygląda. Pierwsza publikacja z tego cyklu była wyrazem jego zachwytu nad przemijającym pięknem albumu fotograficznego. “Mother Nature” poświęcona jest przedstawieniom kobiet na tle natury. Obie publikacje ukazały się przy okazji wystaw, które charakteryzowały się bardzo ciekawym, oryginalnym sposobem ekspozycji (do zobaczenia na zdjęciach).

Wystawy jednak przemijają, a książki pozostają. Dziś mam przed sobą piękną publikację “Mother Nature”, która ukazała się nakładem francuskiego wydawnictwa RVB Books. W prostym i przejrzystym projekcie graficznym dominuje gruba okładka z motywem florystycznym. W niewielkiej książce złożonej w całości ze zdjęć archiwalnych znajdziemy fotografie zrobione (prawdopodobnie) przez mężów ich własnym żonom pozującym na tle przyrody - tłumaczy Erik Kessels w wywiadzie udzielonym autorowi tego tekstu. Publikacja jest owocem fascynacji artysty prostym pytaniem: dlaczego kobieta na zdjęciu musi zawsze stać przed czymś pięknym?

Nie trudno domyślić się, że na tak postawione pytanie nie ma odpowiedzi. Oczywiście możemy próbować tłumaczyć to zagadnienie na setki różnych sposobów; spojrzeć na sprawę pod kątem socjologicznym, antropologicznym czy kulturowym. Nie to jednak wydaje się celem autora. Kessels oddaje się temu tematowi z dziecięcym zachwytem. Jego spojrzenie charakteryzuje się świeżością i nie jest obarczone żadną z góry założoną tezą.

Niewątpliwy urok tego skromnego wydawnictwa zawarty jest jednak nie tylko w błyskotliwej koncepcji (która mogłaby stanowić z powodzeniem kolejną część serii “in almost every picture”), ale samych materiałach zdjęciowych. Fotografie różnią się między sobą techniką, estetyką i stanem zachowania. Obok małych pożółkłych odbitek z białymi ramkami i ozdobnymi brzegami, znajdziemy tu kolorowe polaroidy z zaokrąglonymi rogami. Bohaterkami zdjęć są nieznane kobiety w różnym wieku, różnych ras, pozujące na tle kwiatów, krzaków, drzew, łąk, parków i ogrodów.

W “Mother Nature” Erik Kessels przygląda się jednej z wielu niepisanych reguł fotografii amatorskiej. Nie krytykuje jej jednak. Jego podejście do tematu jest pełne ciepła i wyrozumiałości dla ludzkiej natury. Jak pisze Francesca Seravelle w eseju pojawiającym się w książce, robienie zdjęć może być czasem czymś więcej niż tylko próbą uchwycenia konkretnego momentu - może być aktem miłości.

Eric Kessels Mother Nature

Twarda oprawa
Format: 13x21cm
140 stron, 98 zdjęć
RVB Books 2014

Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Obiektywy Canon RF - siła szkieł EF do potęgi
Obiektywy Canon RF - siła szkieł EF do potęgi
Dla pełnoklatkowych korpusów systemu R, Canon stworzył zupełnie nową linię szkieł. Pojawiły się wersje RF znanych i cenionych modeli, ale też kilka perełek, których...
14
8
Prezenty dla fotografa 2019, cz.2 - wybiera Maciek Luśtyk
Prezenty dla fotografa 2019, cz.2 - wybiera Maciek Luśtyk
Szukasz pomysłu na fotograficzny prezent? Podpowiadamy, co w tym roku położyć pod choinką. Od kreatywnych drobiazgów na każdą kieszeń, po ciekawe korpusy.
46
0
Prezenty dla fotografa 2019, cz.1 - wybiera Maciek Zieliński
Prezenty dla fotografa 2019, cz.1 - wybiera Maciek Zieliński
Od praktycznych drobiazgów, po nowy zaawansowany korpus, na który przecież zasłużyliście! Oto nasze najciekawsze pomysły na gwiazdkowe foto-upominki!
39
0
Powiązane artykuły