Lexar to nie tylko karty pamięci - przegląd oferty (2021)

Autor: Redakcja Fotopolis

9 Listopad 2021
Artykuł na: 9-16 minut

Markę Lexar zna każdy. Nie każdy jednak wie, że oprócz kart pamięci firma produkuje obecnie także szybkie dyski SSD i inne rozwiązania z zakresu magazynowania danych. Oto szybki przegląd najciekawszych produktów marki.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Lexar

Każdy fotografujący Lexara zna doskonale. W końcu to jeden z producentów cieszących się największym zaufaniem użytkowników aparatów, którego produkty zaspokajają potrzeby twórców na każdym poziomie zaawansowania. Ale Lexar to nie tylko karty pamięci. W ofercie producenta znajdziemy też między innymi nowoczesne dyski SSD czy superszybkie pamięci USB, wykorzystujące standard USB 3.2. Poniżej, oprócz kart pamięci przeglądamy także aktualną ofertę innych nośników, wskazując najciekawsze rozwiązania z każdej kategorii.

Zanim przejdziemy do właściwe przeglądu, radzimy też zapoznać się naszymi poradnikami odnośnie wyboru właściwej karty pamięci i dysku. Żebyście zawsze byli w stanie dobrać nośnik odpowiadający zapotrzebowaniom i możliwościom waszego sprzętu.

Przeczytaj także:
Co musisz wiedzieć o kartach pamięci? Tłumaczymy oznaczenia i formaty

Nie ma sensu kupować karty, która nie pozwoli wykorzystać w pełni potencjału aparatu. Ale nie warto też przepłacać za parametry, których raczej nie wykorzystamy. Oto wszystko, co musicie wiedzieć o nośnikach pamięci przed zakupem. [Czytaj więcej]
Karta pamięci do filmowania - jak wybrać właściwy nośnik?

Kupiłeś kamerę lub aparat o wymarzonych możliwościach trybu wideo? Nie zapomnij dobrać właściwego nośnika pamięci, który pozwoli wykorzystać w pełni potencjał urządzenia. Podpowiadamy jaką kartę pamięci wybrać. [Czytaj więcej]
HDD czy SSD? Wybieramy dysk zewnętrzny

Każdy fotograf staje w końcu przed koniecznością wyboru: pojemny i niedrogi dysk HDD, czy może szybszy, bezpieczniejszy ale też znacznie droższy SSD? [Czytaj więcej]

Karty pamięci CFExpress

Najnowszy i najdoskonalszy typ kart pamięci na rynku, wykorzystywany obecnie przez coraz większą liczbę profesjonalnych aparatów. Dzięki wytrzymałości porównywalnej z kartami CF i transferom umożliwiającym swobodną pracę z rozdzielczościami 8K stają się podstawą pracy wymagających fotografów i filmowców. Karty wstecznie kompatybilne ze slotami XQD.

W ofercie producenta znajdziemy dwie serie kart CFE typu B (Silver i Gold), różniące się maksymalnymi transferami i pojemnościami. W przypadku serii Silver możemy liczyć na prędkości rzędu 1000 Mb/s w odczycie i 600 Mb/s w zapisie i maksymalną pojemność 256 GB, podczas gdy seria Gold podnosi poprzeczkę na poziom 1750 Mb/s w odczycie i 1000 Mb/s w zapisie, oferując jednocześnie do 512 GB pojemności

Pojemności:

 • Gold: 64 GB, 128 GB, 256 GB, 512 GB
 • Silver: 128 GB, 256 GB

Karty pamięci SD

W aktualnej ofercie Lexara figurują 3 serie kart SD (Blue, Silver i Gold), wśród których znajdziemy nośniki przystosowane do najbardziej wymagającej pracy zawodowej, jak i przystępne cenowo pozycje dla hobbystów. Warto przy tym wspomnieć, że nawet najtańsze karty z serii Blue charakteryzują się klasą prędkości wideo V30, co oznacza, że będą w stanie poradzić sobie z rejestracją materiałów wideo 4K w większości współczesnych aparatów na rynku (z wyjątkiem najbardziej zaawansowanych aparatów, które w najwyższych ustawieniach są w stanie zapisywać materiał z kompresją ALL-i, np. Sony A7S III, A7 IV czy Canon EOS R5).

W przypadku najbardziej zaawansowanych modeli z serii Professional możemy z kolei liczyć na maksymalne transfery rzędu 300 MB/s, pojemności do 512 GB (Lexar Professional 1066x) i gwarantowane prędkości zapisu na poziomie 720 Mb/s (klasa V90, karty Lexar Professional 2000x).

Pojemności:

 • Blue: 32 GB, 64 GB, 128 GB, 256 GB
 • Silver:
  UHS-I : 64 GB, 128 GB, 256 GB, 512 GB
  UHS-II: 64 GB, 128 GB, 256 GB
 • Gold: 32 GB, 64 GB, 128 GB

Karty pamięci microSD

 

Nieważne czy potrzebujecie miniaturowych kart pamięci do kamery sportowej, drona, smartfona, monitoringu czy przenośnych konsol, w ofercie Lexara znajdziecie coś dla siebie. Linia kart microSD podzielona została na serie Professional (dla twórców zdjęć i wideo), Endurance (karty do monitoringu i rejestratorów wideo), Play (dla graczy) i Blue (do urządzeń mobilnych).

Każda z nich ma swoje zalety. W przypadku serii Professional możemy liczyć na szybkie transfery (do 160 MB/s w odczycie i 120 MB/s w zapisie), seria Endurance przygotowana została z myślą o długotrwałym obciążeniu i pracy w trudnych warunkach, a linia Play, oprócz dużej szybkości może pochwalić się także maksymalną pojemnością aż 1 TB. Serię Blue za przystępne ceny docenią zaś użytkownicy smartfonów i tabletów, szukający sposobu na rozbudowanie pamięci urządzeń.

Pojemności:

 • Professional 1066x: 64 GB, 128 GB, 256 GB, 512 GB
 • Endurance: 32 GB, 64 GB, 128 GB
 • Play: 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB
 • Blue: 64 GB, 128 GB, 256 GB, 512 GB

Karty pamięci Compact Flash i CFast

Nośniki CF i CFast powoli wychodzą z użycia, niemniej jednak w ofercie Lexara nadal znajdziemy karty zaspokajające wszystkie potrzeby pracujących na nich twórców fotografii i wideo. W przypadku starszych nośników Compact Flash, producent pozostawił w ofercie najbardziej zaawansowane karty z serii Gold, zapewniające odczyt i zapis na poziomie 155-160 MB/s. Dodatkowo karty mogą pochwalić się gwarantowaną minimalną prędkością zapisu rzędu 65 MB/s, co pozwoli na pracę wideo z przepływnościami na poziomie 480 Mb/s.

Użytkownikom kart CFast pozostawiono model z serii Silver, odznaczający się transferami na poziomie 525 MB/s (odczyt) i 445 MB/s (zapis), przy czym gwarantowana prędkość zapisu sekwencyjnego wynosi aż 130 MB/s, co umożliwi pozwoli pozwoli na bezproblemową współpracę z wysokimi przepływnościami, oferowanymi przez niektóre, wykorzystujące karty Cfast profesjonalne kamery i aparaty.

Pojemności:

 • Compact Flash: 32 GB, 64 GB, 128 GB, 256 GB
 • Cfast 2.0: 64 GB, 128 GB, 256 GB, 512 GB

Pamięci USB

Lexar to także praktyczne, miniaturowe pamięci USB z serii JumpDrive. Do niedawna, ze względu na ograniczone prędkości, nośniki tego typu służyły głownie za wygodne kontenery do przenoszenia niewielkiej ilości danych z komputera na komputer. Dzisiaj, dzięki kompatybilności z najnowszymi standardami USB 3.1 i USB 3.2 posłużą także jako alternatywa dla szybkich dysków, a tym samym doskonale sprawdzą się jako nośniki do szybkiego przerzucania dużej ilości zdjęć czy też nawet montażu wideo. Poniżej przedstawiamy 3 najciekawsze z punktu widzenia twórców pamięci USB firmy Lexar.

Lexar JumpDrive P30 USB 3.2

Najnowocześniejszy pendrive firmy Lexar, będący miniaturową alternatywą dla dysków SSD. Dzięki prędkości odczytu i zapisu na poziomie 450 MB/s zapewniać ma możliwie szybką i komfortowa pracę nawet w przypadku wymagających procesów, jak np. edycja filmów. Właśnie dzięki temu mogą pokochać go twórcy, którzy muszą pracować w trasie lub w terenie.

Metalowa obudowa zapewni dużą wytrzymałość, a szyfrowanie AES bezpieczeństwo danych. Z kolei pojemności do 1TB pozwolą zmieścić na nim materiały nawet z bardzo długiego zlecenia.

Lexar JumpDrive S80 USB 3.1

Nieco wolniejszy, ale nadal szybki pendrive, który oferuje skuteczność na poziomie dobrych zewnętrznych dysków HDD (150 MB/s w odczycie i 60 MB/s w zapisie) pozwoli na wygodne zarządzanie materiałem w terenie i zgrywanie plików. Podobnie jak model P30, także oferuje 256-bitowe szyfrowanie sprzętowe, a dzięki oczku łatwo podepniemy go np. do breloka z kluczami.

Ceny: 32 GB, 64 GB, 128 GB, 256 GB

Lexar JumpDrive Dual Drive D35c USB 3.0 Type-C

Jedno z najwygodniejszych rozwiązań dla osób realizujących materiały wideo za pomocą smartfonów za pomocą smartfonów. Dzięki obecności złącz UBS-C i transferom na poziomie 100 MB/s szybko i wygodnie zgramy nasze nagrania (i nie tylko) ze smartfonów w celu późniejszego przeniesienia na komputer.

Ceny: 32 GB, 64 GB, 128 GB

Dyski zewnętrzne SSD

Szukacie tradycyjnych przenośny dysków SDD do pewnej pracy i szybkiego zgrywania materiałów z kart oraz backupu w terenie? Lexar oferuje dwie propozycje podzielone względem zapotrzebowań: szybką (dla osób, którym dysk ma służyć głównie za nośnik do backupu i przechowywania danych) oraz strasznie szybką (dla twórców, którzy chcieliby na przykład zamienić go w podstawowy nośnik do edycji wysokiej jakości wideo w rozdzielczości 4K).

Lexar Professional SL100 Pro Portable SSD

Najbardziej zaawansowany nośnik SSD w ofercie producenta, oferujący prędkości odczytu i zapisu kolejno do 1050 Mb/s i 900 Mb/s. Do tego kompaktowe wymiary karty kredytowej (73,4 x 55 mm), wytrzymała aluminiowa obudowa, szyfrowanie AES oraz pojemności do 1TB. Przygotowany do najbardziej wymagającej pracy.

Ceny: 500 GB, 1 TB 

Lexar SL200 Portable SSD

Nieco większy i nieco wolniejszy, ale za to bardziej pojemny wariant dysku SSD w ofercie Lexara. Dzięki pojemnościom do 2 TB i transferom na poziomie 550 MB/s w odczycie i 400 MB/s w zapisie stanie się doskonałym narzędziem do tworzenia kopii zapasowych, przechowywania  danych i średnio wymagającej obróbki wideo.

Pojemności: 512 GB, 1 TB, 2 TB 

Pamięci i dyski wewnętrzne SSD

A może szukacie bezkompromisowych dysków aby zbudować szybką stację roboczą do pracy ze zdjęciami i materiałami wideo. Obecnie najlepszymi osiągami mogą pochwalić się napędy NVMe. Dodatkowo, przy odrobinie chęci możemy zamienić je także w wyjątkowo wydajne dyski zewnętrzne.

Ostatnimi czasy popularnym rozwiązaniem wśród fotografów, filmowców i twórców grafiki jest budowanie własnych nośników za pomocą kości pamięci NVMe i specjalnych case’ów, pozwalających na wygodne podpięcie ich do złącz USB-C w komputerze, co często okazuje się tańszym rozwiązaniem od dedykowanych dysków zewnętrznych. Poniżej prezentujemy trzy dyski Lexara, które doskonale sprawdzą się zarówno jako podstawowy nośnik do komputera, jak i wydajny napęd zewnętrzny. A do tego są naprawdę konkurencyjne cenowo.

Lexar NM800 M.2 PCIe NVMe SSD

Najnowszy i najszybszy dysk NVMe w ofercie firmy Lexar, oferujący prędkości do 7400 Mb/s w odczycie 5800 Mb/s w zapisie. Rozwiązanie dla najbardziej wymagających twórców, którzy chcą maksymalnie skrócić czasy transferu i przyspieszyć wymagająca pracę.

Pojemności: 500 GB, 1TB 

Lexar NM620 M.2 2280 NVMe SSD

 

Kolejny superszybki dysk 3D NAND flash, oferujący prędkości do 3300 MB/s w odczycie i 3000 Mb/s w zapisie. Ograniczony pobór mocy i ograniczone narażenie na przegrzewanie czynią z niego świetną parę dla zewnętrznych case’ów. Dodatkowo oferowany jest w większej liczbie wariantów pojemności, co pozwoli dobrać odpowiedni model do swoich zapotrzebowań.

Pojemności: 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB

Lexar NM610 M.2 2280 NVMe SSD

Nieco starszy, ale przez to tańszy i nadal szybki dysk NVMe SSD, który pozwoli nam cieszyć się pojemnością 1 TB w cenie raptem 399 zł. Prędkość rzędu 2000 Mb/s w odczycie i 1600 Mb/s w zapisie stawia go na poziomie najlepszych dedykowanych dysków zewnętrznych SSD na rynku.

Pojemności: 250 GB, 512 GB, 1 TB

Sprawdź ceny produktów Lexar u autoryzowanych dealerów:

Więcej informacji na temat aktualnej oferty firmy Lexar znajdziecie na stronie lexar.com.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Wszystko co chcieliście wiedzieć o marce Quadralite, ale baliście się zapytać [wywiad]
Wszystko co chcieliście wiedzieć o marce Quadralite, ale baliście się zapytać [wywiad]
O początkach i rozwoju marki Quadralite, obecnych wyzwaniach w branży i przyszłości  rynku oświetlenia foto-wideo, rozmawiamy z Karolem Piętką, menadżerem produktu w firmie Next77
0
Postęp, przełom, Pura. Nowa seria smartfonów Huawei to rekordowe aparaty i unikalny design
Postęp, przełom, Pura. Nowa seria smartfonów Huawei to rekordowe aparaty i unikalny design
Na Polskim rynku zadebiutowały smartfony z linii Huawei Pura 70. Kontynuacja flagowej serii P ma być przełomem na kilku płaszczyznach - od obrazowania, poprzez wykonanie, aż po...
12
Walizki transportowe dla fotografów i filmujących - przegląd oferty ThinkTank [2024]
Walizki transportowe dla fotografów i filmujących - przegląd oferty ThinkTank [2024]
Zapewniają wygodny i bezpieczny transport oraz pomagają utrzymać porządek. Walizki foto na kółkach to idealne rozwiązanie nie tylko dla fotografów, którzy mają dość dźwigania sprzętu na plecach....
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)