Lexar CFexpress - najszybsze karty na rynku

Autor: Redakcja Fotopolis

10 Sierpień 2023
Artykuł na: 6-9 minut

Lexar to marka, która na rynku nośników pamięci od lat jest synonimem jakości. Czym jednak jest jakość bez prędkości? Najnowsze karty Lexar Diamond Series łączą jedno z drugim oferując najdoskonalsze rozwiązanie dla wymagających zawodowców.

Artykuł powstał we współpracy z marką Lexar

Rynek kart pamięci rozwija się w błyskawicznym tempie. Niemal co kilka miesięcy słyszymy o kolejnym rekordzie pojemności, a na rynku pojawiają się nowe firmy, które kuszą przystępnymi cenami lub konkurencyjnymi specyfikacjami. W przypadku nośników danych warto jednak wybierać produkty uznanych marek, które pozwolą nam spać spokojnie, bez obaw o ich wydajność, wytrzymałość czy bezawaryjność.

W świecie pamięci od lat synonimem tych wartości jest marka Lexar. A w ostatnim czasie nawet jeszcze bardziej niż wcześniej. Odkąd markę przejął w 2017 roku chiński Longsys, stała się ona jego przysłowiowym oczkiem w głowie - oferta produktów znacznie się poszerzyła, a Lexar znów dostarcza na rynek rozwiązania o rekordowych możliwościach.

Lider branży pamięci

Samo Longys to firma z ponad 20-letnią historią i jeden z najważniejszych na świecie producentów pamięci NAND. Przez lata funkcjonujący jako dostawca rozwiązań dla innych marek, od niedawna buduje własne portfolio produktów. Jego roczna sprzedaż przekroczyła niedawno kwotę miliarda dolarów, a od zeszłego roku firma notowana jest na giełdzie Shenzen. Wśród osiągnięć wymienić należy m.in. wprowadzenie pierwszych nośników flash o pojemności 1 TB czy innowacyjnych rozwiązań w zakresie pamięci SPI NAND Flash. W 2020 roku firma wyodrębniła własne centrum R&D, niedawno wypuściła zaś pierwsze produkty klasy Enterprise, wchodząc w segment wymagających rozwiązań przemysłowych. Aktualnie firma buduje też nowe centrum operacyjne wraz eksperymentalnym laboratorium ds. innowacyjności.

Doświadczenie firmy-matki oczywiście przekłada się także na ofertę produktów Lexara, czego najlepszym przykładem są zaprezentowane w zeszłym roku, pojawiające się w ofercie po raz pierwszy karty CFExpress typu A oraz rekordowe nośniki CFexpress typu B z linii Lexar Diamond Series.

Lexar Diamond Series - najszybsze karty pamięci na świecie

Lexar Diamond Series to nowa, flagowa seria nośników pamięci, która dominuje nad wcześniejszymi seriami Silver i Gold i której zadaniem jest dostarczanie najdoskonalszych technologicznie rozwiązań dla najbardziej wymagających profesjonalistów. W tym wypadku kart CFexpres o najbardziej wyśrubowanej specyfikacji na rynku.

Karty CFexpress od początku charakteryzuje prędkość wykraczająca poza możliwości innych nośników. Nowe karty Lexar Diamond ustanawiają jednak w tym temacie nowy rekord, oferując prędkości do 1900 MB/s w odczycie i do 1700 MB/s w zapisie dla każdego dostępnego wariantu pojemności (128 GB, 256 GB i 512 GB). W przypadku korzystania z firmowego czytnika pamięci, który jako jeden z niewielu na rynku wspiera połączenie USB 3.2 Gen 2x2 (transfery do 2500 MB/s), otrzymamy superszybki workflow, pozwalający nam wykorzystać pełne możliwości kart i błyskawicznie zgrywać z nich nawet bardzo duże partie materiału.

Szybkość pracy z plikami byłaby jednak niczym, gdyby nie była podparta odpowiednią wydajnością. Kupując karty pamięci łatwo wpaść pułapkę, gdy kierujemy się jedynie informacjami o pojemności lub szybkości. Wielu producentów eksponuje na kartach wartości, które odpowiadają jedynie ich szczytowym możliwościom, nieosiągalnym w normalnej pracy. Dlatego tak ważne przy wyborze karty jest odnalezienie informacji o gwarantowanej prędkości zapisu, która często okazuje się śmiesznie niska.

Karty gotowe na przyszłość

Karty Lexar Diamond Series odznaczają się rekordową minimalną stałą prędkością zapisu rzędu 1600 MB/s. Oznacza to, że w przypadku zapisu sekwencyjnego prędkość nigdy nie spadnie poniżej tej wartości, niezależnie od poziomu zapełnienia karty, pozwalając nam praktycznie w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w specyfikacji. Karta sygnowana jest także certyfikatem VPG 400 (Video Performance Guarantee), który gwarantuje, że w przypadku rejestracji wideo minimalna prędkość zapisu nie spadnie poniżej poziomu 400 MB/s.

To oczywiście znacznie mniej niż gwarantowana prędkość podana przez producenta, ale wynika to z faktu, że wyższe certyfikaty VPG po prostu jeszcze nie istnieją. Do tego zapis na poziomie 400 MB/s to nadal więcej niż potrzebuje większość profesjonalnych kamer rejestrujących materiał w jakości 8K. Tak więc nowe karty Lexar Diamond Series można uznać za nośniki „futureproof”, które nie tylko sprostają wymaganiom obecnie najbardziej zaawansowanych urządzeń na rynku, ale także będą w stanie zaspokoić zapotrzebowania urządzeń przyszłych generacji, które dopiero będą trafiać do sprzedaży w nadchodzących latach.

Co najważniejsze, szybkość i wydajność, Lexar podpiera także wytrzymałością. Karty z serii Diamond Series odznaczają się wzmocnioną budową i zwiększoną odpornością. Nośniki te są więc odporne na nagłe uderzenia i przeciążenia rzędu 20 G. Z kolei zakres temperatur pracy -10ºC - 70ºC zapewni nam swobodę działania nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. W końcu, Lexar to także wiodące standardy kontroli jakości - karty Lexar Diamond objęte są dożywotnią gwarancją.

Lexar Silver i Gold - gdy liczy się pojemność i cena

Lexar Diamond Series to bez wątpienia najdoskonalsze karty CFexpress na rynku. Jeśli jednak nie potrzebujesz rekordowej specyfikacji, warto zwrócić także uwagę na pozostałe serie kart marki Lexar. Najwyższa do niedawna seria Gold nie odstaje zanadto szybkością (do 1900 MB/s w odczycie), a jest w stanie zaoferować nam dużo większe pojemności, sięgające aż 2 TB. Przy takich wynikach, całą naszą pracę będziemy mogli oprzeć o jeden nośnik.

Jeśli natomiast szukacie rozwiązań jak najbardziej przystępnych cenowo, sprawdźcie serię Lexar Silver. To karty, które nadal oferują bardzo dobrą wydajność, wystarczającą na większość standardowych zastosowań foto-wideo, ale które oferowane są w bardziej przystępnym pułapie cenowym.

Więcej informacji o kartach i akcesoriach producenta znajdziecie na stronie lexar.com.

 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Nie czekaj na X100VI - oto 5 świetnych aparatów Fujifilm, które możesz mieć już dziś
Nie czekaj na X100VI - oto 5 świetnych aparatów Fujifilm, które możesz mieć już dziś
Fujifilm X100VI bije rekordy popularności jako najlepiej „przedsprzedany” aparat w historii. Zanim jednak damy się ponieść emocjom i złożymy preorder z niewiadomą datą dostawy, warto...
27
Jak ułatwić sobie życie? Nietypowe akcesoria fotograficzne Nitecore
Jak ułatwić sobie życie? Nietypowe akcesoria fotograficzne Nitecore
Marka Nitecore może być kojarzona z urządzeniami, z których korzystają służby wojskowe czy policja. W swojej ofercie ma jednak akcesoria, które doskonale sprawdzą się w rękach fotografów i...
8
Jaki plecak fotograficzny do 1000 zł? Przegląd rynku (2024)
Jaki plecak fotograficzny do 1000 zł? Przegląd rynku (2024)
Sprzęt fotograficzny jest drogi i często delikatny, należy więc o niego dbać także podczas transportu. Oto nasza selekcja najciekawszych i przystępnych cenowo modeli dostępnych na...
29
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)