Genius Loci 2 - wystawa najaktywniejszych działaczy ZPAF w Starej Galerii w Warszawie

0
28 Grudzień 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę Genius Loci 2, będącej podsumowaniem wyjątkowego pleneru, w którym udział wzięli najaktywniejsi związkowi działaczee z poszczególnych okręgów. Tematem było ukazanie opiekuńczego ducha Kielc. Wystawę można oglądać do 5 stycznia.

Miejsce, czas i odkrywcze spojrzenie oka uzbrojonego w obiektyw aparatu fotograficznego, to zazwyczaj podstawowe założenia plenerów fotograficznych. Lecz w plenerach Genius Loci, których ideę sformułował Zarząd Główny ZPAF na czele z prezes Jolantą Rycerską, równie ważnym elementem są cowieczorne dyskusje, oraz wymiana własnych doświadczeń i poglądów na temat funkcjonowania związku w nieustannie zmieniającej się współczesnej rzeczywistości: prawnej, społecznej i artystycznej.

Dlatego też do udziału w plenerze zapraszani są najaktywniejsi związkowi działacze: prezesi i wiceprezesi zarządów poszczególnych okręgów ZPAF, oraz członkowie Rady Artystycznej. Jednak ten nieco „administracyjny” dobór uczestników pleneru przekłada się nie tylko na jego atrakcyjność towarzyską i ogólnopolski charakter. Ich społeczna aktywność idzie bowiem w parze z intensywną aktywnością twórczą i wysokim poziomem artystycznym prac. Druga, kielecka edycja projektu skupiała się na ukazaniu “opiekuńczego ducha miasta”

13 różnych spojrzeń na miasto

fot. Arkadiusz Ławryniec, fragment zestawu prac

W rezultacie powstał ciekawy i różnorodny dokument czasu i miejsca, mający jednocześnie charakter impresji. Trzynastu uczestników: Jerzy Bednarski, Ryszard Karczmarski, Arkadiusz Ławrywianiec, Zbigniew Podsiadło, Jolanta Rycerska, Sergiusz Sachno, Kamila Sammler, Stanisław Składanowski, Piotr Spek, Piotr Targosz, Magdalena Wdowicz-Wierzbowska, Stanisława Zacharko-Łagowska i Krzysztof Zając, zmierzyło się tu nie tylko ze specyfiką przestrzeni, konkretem starej i nowej architektury, ulotnością okoliczności i sytuacji czy różnorodnością relacji z ludźmi.

Najistotniejsze jednakże w kieleckiej edycji Genius Loci jest to, że każdy odnalazł tu coś innego, coś, co mógł pokazać we własny sposób. Dookreślić własną interpretacją wyjątkowość wybranego fragmentu miasta, wydobyć jego specyfikę, dotknąć jego złożonej historii, kultury i żywej tkanki współczesności. Ta różnorodność spojrzeń i postaw twórczych, sposobów wykorzystania możliwości fotograficznego medium, stanowi o ogromnej wartości tej prezentacji. Pozwala ona także Kielczanom spojrzeć na swoje miasto z innego punktu widzenia, zobaczyć miejsca oswojone codziennością aż do granic niezauważalności, oczami odkrywających je dla siebie artystów.

fot. Kamila Samler

Kiedy i gdzie?

Wystawę zdjęć z pleneru Genus Loci 2 można oglądać do 5 stycznia 2018 roku, w Starej Galerii ZPAF, przy ul. Plac Zamkowy 8 w Warszawie. Galeria czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 - 18:00, w soboty i w niedzielę w godzinach 14:00 - 18:00. Wstęp wolny.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem zpaf.pl.

Tekst: Stanisława Zacharko-Łagowska

(fot. okładkowa: Piotr Spek, "Zapomniał Pan parasola")

 

 

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
3
0
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Jeśli szukacie dobrych zoomów w przystępnej cenie, nowa promocja na obiektywy Tamron to coś dla was. W ramach zimowego cashbacku, otrzymamy zwrot 450 zł z kwoty...
11
0
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
Poznańska Centrala zaprasza na wystawę polskiej fotografki rezydującej w Nowym Jorku i Paryżu. Krawędź Poznania to próba zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch...
27
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)