Obiektywy
Fujifilm Fujinon XF 500 f/5.6 R LM OIS WR - profesjonalne długie tele wkracza do systemu
W ramach plenerów Genus Loci, najaktywniejsi działacze ZPAF, w ciągu kilku dni starają się uchwycić na zdjęciach ducha miasta, w którym przebywają. Po Łodzi i Kielcach przyszedł czas na Szczecin. Wernisaż już 3 września w Starej Rzeźni.
Szczecin. Najbardziej oddalone miasto wojewódzkie od Warszawy, często niedostrzegane i niesłyszane ze stolicy, w powojennej historii kraju przodowało w zrywach wolnościowych. Miasto poprzez bliskość morza, granicy tworzyło perspektywę wolności, możliwości ucieczki i przygody. W latach czterdziestych, pięćdziesiątych ubiegłego wieku przybywali tu Polacy osiedleńcy z różnych stron świata. Młodzi i ryzykujący tworzyli niepowtarzalny konglomerat mieszkańców. Dla socjologów dużym zaskoczeniem było rozwinięcie się niezwykle silnego lokalnego patriotyzmu. Szczecin - otwarty na świat, ze wspaniałą urbanistyką, architekturą i zawiłą historią pełną nie do końca wyjaśnionych wątków.
fot. Piotr Targosz
W ciągu kilku dni autorzy, fotografowie z całej Polski, próbowali dostrzec, udokumentować i zinterpretować fragmenty rzeczywistości, do której udało im się dotrzeć. Wystawa jest świadectwem doznań przefiltrowanych przez doświadczenia warsztatowe i osobiste wybory estetyczne. Prezentowane prace tworzą nowy obraz rzeczywistości, często odległy od powszechnego oglądu rzeczy.
Na wystawie swoje prace zaprezentuje 21 członków ZPAF: Leokadia Bartoszko, Jadwiga Czarnecka, Marek Czarnecki, Krzysztof Czarski, Jacek Fijałkowski, Andrzej Grabowiecki, Ryszard Karczmarski, Stanisław Kulawiak, Artur Magdziarz, Michał Pietrzak, Janusz Piszczatowski, Jolanta Rycerska, Sergiusz Sachno, Kamila Sammler, Stanisław Składanowski, Piotr Spek, Timm Stütz, Piotr Targosz, Magdalena Wdowicz-Wierzbowska, Stanisława Zacharko-Łagowska, Krzysztof Zając.
fot. Sergiusz Sachno
Jedni autorzy odnoszą się do twórczości konceptualnie. Ich tworzywem jest myśl. Korzystając z zastanych form geometrycznych nadając im nowe znaczenia, osiągają niemal czystość graficzną obrazu. Niekiedy pojawiająca się w tej przestrzeni postać balansuje pomiędzy podmiotowością a przedmiotowością. Inni odwołują się do estetyzacji w rzeczywistości realnej. Korzystając, niekiedy z tych samych form geometrycznych co wspomniani konceptualiści, manipulując kolorem, nadają zdarzeniom zaskakującą dynamikę i nowy wyraz. Uwagę skupiają zdjęcia z gatunku reportażu, faktu. Zredukowane do czarni i bieli, przy użyciu prostych środków tworzą ikony zdarzeń lub nieco archaiczne w wyrazie zapisy - tak kiedyś było.
Tekst: Sergiusz Sachno
fot. Stanisław Składanowski
Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 3 września 2018 roku, o godzinie 18:00 w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, przy ul. Tadeusza Wendy 14 w Szczecinie. Zdjęcia będzie można oglądać do 13 września.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem zpaf.pl.