Nadciąga TIFF Festiwal 2017. O tym, czego się spodziewać opowiada dyrektor artystyczny, Maciej Bujko

0
10 Sierpień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Tegoroczna edycja TIFF Festival startuje już 7 września we Wrocławiu. W tym roku tematem przewodnim będą “zasoby” - jak postrzegają je artyści? Jak radzić sobie z ich niedoborem? Jak je dostrzegać? O tym, co czeka nas podczas festiwalu opowiada Maciej Bujko.

Słowem wstępu - czego możemy się spodziewać po 7. edycji Festiwalu?

Tym, co wyróżnia TIFF spośród innych tego typu przedsięwzięć, jest jego otwarta formuła i dążenie do wychodzenia poza sztywne ramy.Każdy, kto choć raz odwiedził nasz festiwal, ten wie, że nie należy spodziewać się wystaw wyłącznie fotograficznych i nastawić się bardziej na wielowątkowe, multimedialne ekspozycje poszerzające horyzonty artystyczne i spojrzenie na świat.

"Modern Times", rez. Charlie Chaplin - wycinek z pracy Antoniny Gugały ("Zablokowane")

Czy również w tym roku zaskoczycie nas nową konwencją wystaw?

Trudno jest wymienić tu wszystkie projekty poszerzające medium fotografii, choć z pewnością należy wymienić tu wystawę pt. „Zablokowane”, której kuratorami są Krzysztofa Pacholak i Paweł Kowalski. Bierze w niej udział 6 artystów - Antonina Gugała, Łukasz Filak, Konrad Trzeszczkowski, Anna Orłowska, Weronika Gęsicka i Rafał Milach. To opowieść o projektach, które nigdy nie powstały, o niezrealizowanych pomysłach oraz o tym, co tak naprawdę sprawia, że wszystkie te idee pozostają jedynie w formie koncepcji.

W pewien sposób jest to wystawa o niemożliwości użycia zasobów, które przecież każdy z nas posiada. Podobnie nieoczywistym projektem będzie porezydencyjna wystawa “Rozpoznane” Diany Lelonek, Harmena De Hoopa i Salvi'ego Danésa. Ekspozycja dotyczyć będzie miasta w kontekście zasobu, a jedną z prac będzie sama rzeka Odra wprowadzona do galerii.

Salvi Danés, 6 prostokątów ("Rozpoznane")

Kolejny raz na TIFF Festival pojawią się Łukasz Rusznica i Agnieszka Pajączkowska, tym razem jednak występując jako duet kuratorski. Przygotowywana przez nich wystawa “Przywiezione” eksponuje archiwa fotograficzne, w tym fotografie Witolda Romera. Zdradzisz nam co jeszcze na niej zobaczymy?

To wystawa współtworzona przez samych mieszkańców. Koresponduje z mitem założycielskim Wrocławia, do którego po wojnie zjechali ludzie z kresów i zniszczonej Warszawy. Prosimy mieszkańców, aby przynieśli do galerii zdjęcia, które przywieźli ze sobą do miasta oraz opowiedzieli nam ich historię. Następnie, po zeskanowaniu i wydrukowaniu staną się one częścią ekspozycji będącej swojego rodzaju archiwum Wrocławia, które powstało, podobnie jak samo miasto, z rzeczy przywiezionych.

Dwa skany zdjęć: Witold Romer, dzięki uprzejmości Barbary Romer ("Przywiezione")

Ale TIFF to znacznie więcej…

Przez 10 dni trwania festiwalu będziemy oscylować wokół tematu zasobów. O ich obecności i braku, zapotrzebowaniu na nie, zasobach idei, myśli, miasta czy samej fotografii. W końcu też o tym, jak sobie z tym wszystkim radzić. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że na wszystkie postawione przez nas pytanie, nie będziemy w stanie dać jednoznacznych odpowiedzi, na pewno jednak damy impuls do rozpoczęcia poszukiwań poprzez głębsze wejście zaproponowane wystawy i działania poszerzające ich kontekst.

Zobaczymy także projekty młodych twórców, które w ramach Holy-Art TIFF Open+ (otwarty nabór i 3-miesięczny program tutorski) wypracowane zostały pod okiem Agnieszki Pajączkowskiej i Krzyśka Pacholaka. Ciekawostką będzie też nowa sekcja festiwalu - TIFF Działania. Zakłada ona serię przedsięwzięć poszerzających znaczenie samych wystaw, które oparliśmy na założeniu, że wyprodukowane przez nas wystawy są nie tylko punktem wyjścia do szerszych rozważań, ale też, a może przede wszystkim zasobem, który w dowolny sposób może zostać wykorzystany przez festiwalową publiczność.

Okulary na stole: Krzysztof Solarewicz, Uśpiłem czarnego kota (preTIFF)

Oprócz tego oczywiście odbędą się lubiane przez wszystkich wydarzenia towarzyszące, m.in. niezwykły VJ-ingowo (Emiko) Dj-ingowy (En2ak) pokaz zdjęć znajdujących się w otwartych zasobach internetu. Jednym słowem - będzie się działo!

TIFF Festival startuje już 7 września o godzinie 19:00. Więcej informacji i pełny program znajdziecie na stronie tiff.wroc.pl.

 

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadciąga Foto Art Festival 2019 - dziesiątki wystaw, warsztatów i spotkań z wybitnymi twórcami
Nadciąga Foto Art Festival 2019 - dziesiątki wystaw, warsztatów i spotkań z wybitnymi twórcami
Odbywający się z Bielsku-Białej Foto Art Festival z roku na rok staje się coraz ciekawszą pozycją na polskiej mapie wydarzeń fotograficznych. Najbliższa edycja rusza...
29
0
Startują 2. Dni Fotografii Alternatywnej. Gratka dla miłośników technik archaicznych
Startują 2. Dni Fotografii Alternatywnej. Gratka dla miłośników technik archaicznych
Druga edycja Dni Fotografii Alternatywnej będzie atrakcją dla wszystkich tworzących w technikach archaicznych i alternatywnych. Na otwierającej wystawie “Wokół...
10
0
“Album dedykuję tym, którzy zmęczeni są podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Zuza Krajewska autorką nowej Kolekcji Wrzesińskiej
“Album dedykuję tym, którzy zmęczeni są podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Zuza...
Projekt Kolekcja Wrzesińska już od niemal dekady przyciąga najważniejsze postacie polskiej fotografii. Tym razem za sterami projektu stanęła znana fotografka mody Zuza...
10
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)