Nadciąga TIFF Festiwal 2017. O tym, czego się spodziewać opowiada dyrektor artystyczny, Maciej Bujko

10 Sie 2017
Nadciąga TIFF Festiwal 2017. O tym, czego się spodziewać opowiada dyrektor artystyczny, Maciej Bujko

Tegoroczna edycja TIFF Festival startuje już 7 września we Wrocławiu. W tym roku tematem przewodnim będą “zasoby” - jak postrzegają je artyści? Jak radzić sobie z ich niedoborem? Jak je dostrzegać? O tym, co czeka nas podczas festiwalu opowiada Maciej Bujko.

Słowem wstępu - czego możemy się spodziewać po 7. edycji Festiwalu?

Tym, co wyróżnia TIFF spośród innych tego typu przedsięwzięć, jest jego otwarta formuła i dążenie do wychodzenia poza sztywne ramy.Każdy, kto choć raz odwiedził nasz festiwal, ten wie, że nie należy spodziewać się wystaw wyłącznie fotograficznych i nastawić się bardziej na wielowątkowe, multimedialne ekspozycje poszerzające horyzonty artystyczne i spojrzenie na świat.

"Modern Times", rez. Charlie Chaplin - wycinek z pracy Antoniny Gugały ("Zablokowane")

Czy również w tym roku zaskoczycie nas nową konwencją wystaw?

Trudno jest wymienić tu wszystkie projekty poszerzające medium fotografii, choć z pewnością należy wymienić tu wystawę pt. „Zablokowane”, której kuratorami są Krzysztofa Pacholak i Paweł Kowalski. Bierze w niej udział 6 artystów - Antonina Gugała, Łukasz Filak, Konrad Trzeszczkowski, Anna Orłowska, Weronika Gęsicka i Rafał Milach. To opowieść o projektach, które nigdy nie powstały, o niezrealizowanych pomysłach oraz o tym, co tak naprawdę sprawia, że wszystkie te idee pozostają jedynie w formie koncepcji.

W pewien sposób jest to wystawa o niemożliwości użycia zasobów, które przecież każdy z nas posiada. Podobnie nieoczywistym projektem będzie porezydencyjna wystawa “Rozpoznane” Diany Lelonek, Harmena De Hoopa i Salvi'ego Danésa. Ekspozycja dotyczyć będzie miasta w kontekście zasobu, a jedną z prac będzie sama rzeka Odra wprowadzona do galerii.

Salvi Danés, 6 prostokątów ("Rozpoznane")

Kolejny raz na TIFF Festival pojawią się Łukasz Rusznica i Agnieszka Pajączkowska, tym razem jednak występując jako duet kuratorski. Przygotowywana przez nich wystawa “Przywiezione” eksponuje archiwa fotograficzne, w tym fotografie Witolda Romera. Zdradzisz nam co jeszcze na niej zobaczymy?

To wystawa współtworzona przez samych mieszkańców. Koresponduje z mitem założycielskim Wrocławia, do którego po wojnie zjechali ludzie z kresów i zniszczonej Warszawy. Prosimy mieszkańców, aby przynieśli do galerii zdjęcia, które przywieźli ze sobą do miasta oraz opowiedzieli nam ich historię. Następnie, po zeskanowaniu i wydrukowaniu staną się one częścią ekspozycji będącej swojego rodzaju archiwum Wrocławia, które powstało, podobnie jak samo miasto, z rzeczy przywiezionych.

Dwa skany zdjęć: Witold Romer, dzięki uprzejmości Barbary Romer ("Przywiezione")

Ale TIFF to znacznie więcej…

Przez 10 dni trwania festiwalu będziemy oscylować wokół tematu zasobów. O ich obecności i braku, zapotrzebowaniu na nie, zasobach idei, myśli, miasta czy samej fotografii. W końcu też o tym, jak sobie z tym wszystkim radzić. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że na wszystkie postawione przez nas pytanie, nie będziemy w stanie dać jednoznacznych odpowiedzi, na pewno jednak damy impuls do rozpoczęcia poszukiwań poprzez głębsze wejście zaproponowane wystawy i działania poszerzające ich kontekst.

Zobaczymy także projekty młodych twórców, które w ramach Holy-Art TIFF Open+ (otwarty nabór i 3-miesięczny program tutorski) wypracowane zostały pod okiem Agnieszki Pajączkowskiej i Krzyśka Pacholaka. Ciekawostką będzie też nowa sekcja festiwalu - TIFF Działania. Zakłada ona serię przedsięwzięć poszerzających znaczenie samych wystaw, które oparliśmy na założeniu, że wyprodukowane przez nas wystawy są nie tylko punktem wyjścia do szerszych rozważań, ale też, a może przede wszystkim zasobem, który w dowolny sposób może zostać wykorzystany przez festiwalową publiczność.

Okulary na stole: Krzysztof Solarewicz, Uśpiłem czarnego kota (preTIFF)

Oprócz tego oczywiście odbędą się lubiane przez wszystkich wydarzenia towarzyszące, m.in. niezwykły VJ-ingowo (Emiko) Dj-ingowy (En2ak) pokaz zdjęć znajdujących się w otwartych zasobach internetu. Jednym słowem - będzie się działo!

TIFF Festival startuje już 7 września o godzinie 19:00. Więcej informacji i pełny program znajdziecie na stronie tiff.wroc.pl.

 

 
Komentarze
Polecane artykuły
Instax Share SP-3 - test drukarki
13 Gru 2017
Instax Share SP-3 to trzecia odsłona kompaktowej drukarki, która pozwoli nam cieszyć się natychmiastowym urokiem Instaksów niezależnie od aparatu, jakim fotografujemy. Tym razem jednak w kwadratowym formacie.
2
Fujifilm X-E3 - test aparatu
7 Gru 2017
X-E3 wiele łączy z flagowymi modelami firmy, ale jednocześnie aparat prezentuje zupełnie nowe podejście do obsługi i ergonomii. Czy konstruktorom faktycznie udało się stworzyć uniwersalny i zaawansowany bezlusterkowiec dla każdego?
4
Canon PowerShot G1 X Mark III - zdjęcia przykładowe
4 Gru 2017
Canon PowerShot G1 X Mark III ma w optymalny sposób łączyć w sobie wysoką jakość obrazu, rozbudowaną ergonomię oraz wyjątkowo zwarty korpus. Zobaczcie, jak najnowszy kompakt Canona poradził sobie w praktyce.
1
Leica Noctilux-M 75 mm f/1.25 ASPH - oficjalne zdjęcia przykładowe
30 Lis 2017
Leica Noctilux-M 75 mm f/1.25 ASPH. to czwarta konstrukcja z rodziny Noctilux, a dopiero druga wyprodukowana w tym stuleciu. Jak zapewniają konstruktorzy, nowy obiektyw cechuje się "nienaganną pracą i wyjątkową jakością obrazowania", a także "papierową głębi ostrości, która odseparuje obiekty z niezwykłą precyzją“.
0