TIFF Festival 2015 - Polska Now!

0
Maciej Luśtyk
2 Wrzesień 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Już jutro, 3 września 2015 roku we Wrocławiu Rusza piąta, jubileuszowa edycja TIFF Festival, która w tym roku odbywa się pod hasłem Polska Now!. Impreza, której wcześniejsze edycje skupiały się na współpracy między europejskimi artystami i instytucjami, w tym roku w całości poświęcona będzie współczesnej polskiej fotografii.
Ideą tegorocznej edycji TIFF Festival jest prezentacja i promocja rodzimej fotografii, w której szczególne miejsce zarezerwowane zostało dla artystów młodego pokolenia. Przygotowane przez wybitnych kuratorów wystawy tematyczne postarają się zobrazować charakter współczesnej fotografii artystycznej i stworzą przestrzeń do dyskusji, a także refleksji nad kondycją polskiej fotografii oraz jej miejscem w sztuce międzynarodowej.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Impreza została podzielona na 3 sekcje:

Program Główny
W ramach Programu Głównego w Galerii BWA oraz w Muzeum Współczesnym Wrocław odbędą się trzy wystawy przedstawiające polską fotografię z różnych perspektyw. Do ich realizacji zaproszono wybitnych kuratorów, którzy są autorytetami w dziedzinie polskiej współczesnej fotografii, czynnie działając na rzecz promocji sztuki młodego pokolenia.

W projekcie ”Wyborny trup fotografii polskiej” Adam Mazur zaprezentuje wybór najciekawszych zjawisk we współczesnej rodzimej fotografii. Odwołując się do wymyślonej w 1925 roku przez surrealistów gry cadavre exquis, stworzy wielowątkowy pokaz postaw twórczych. Wystawa będzie również swoistym hołdem, złożonym przez kuratora, zmarłemu w 2014 roku Jerzemu Lewczyńskiemu - nestorowi polskiej fotografii i autorowi Antologii fotografii polskiej. Adam Mazur zmierzy się z próbą dopowiedzenia i aktualizacji wydanej dwadzieścia lat temu antologii, a także zada pytanie o kondycję medium, które dematerializując się niejako na naszych oczach, być może zginęło śmiercią naturalną.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Kuba Śwircz na wystawie ”Kryzys jest tylko początkiem” podejmie temat przekraczania tradycyjnych granic medium oraz coraz częstszego poszukiwania fizyczności i materialności w realizacjach artystycznych. Analizując pojęcie kryzysu, posłuży się wybranymi aspektami współczesnej polskiej fotografii. Zaproszeni do udziału w projekcie artyści zmierzą się z tym tematem, stawiając sobie pytania o wartości poznawcze i nasze zdolności percepcji, która determinowana jest przez silne uzależnienie od fotograficznej optyki.

Inne podejście do tegorocznej formuły festiwalu zaprezentuje Anna Kazimierczak, która przygotowała wystawę poświęconą twórczości studentów i absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej nagradzanych na międzynarodowych konkursach. Ekspozycja ”Roots &Fruits” będzie okazją do przyjrzenia się z bliska twórczości grupy artystów od lat reprezentujących Polskę i polską fotografię na arenie międzynarodowej.

Publikacje
Zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu sekcja Publikacje skupia się na współczesnych polskich książkach fotograficznych. Główna część zaplanowanej przez Franciszka Ammera ekspozycji znajdującej się we wrocławskiej galerii Awangarda BWA Wrocław będzie przewodnikiem po najważniejszych punktach na polskiej mapie wydawniczej i self-publishing’owej. Znajdą się tam nie tylko najważniejsze publikacje z ostatnich lat, ale także ziny tworzone przez młodych artystów oraz makiety książek powstałe podczas warsztatów i konkursów. Druga części wystawy opowiada o dziesięciu wybranych książkach z perspektywy osób zaangażowanych w ich tworzenie. Wystawa skonstruowana z notatek, wywiadów wideo, makiet, reprodukcji oraz referencji i inspiracji pokaże ciekawe historie i indywidualne dylematy stojące za wydaniem książki fotograficznej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Sekcja Publikacji to nie tylko wystawy, ale także spotkania z najważniejszymi twórcami i kuratorami. Nowością tegorocznej edycji będą czterodniowe warsztaty z edycji książki fotograficznej, w trakcie których uczestniczy od podstaw stworzą własne publikacje. Dodatkowo w trakcie weekendu otwarcia odbędą się targi, na których wystawcy z całej Polski zaprezentują publiczności bogatą i zróżnicowaną ofertę książek fotograficznych.

Debiuty
Idea towarzysząca sekcji Debiuty od początku istnienia festiwalu sprowadza się do wspierania i promowania artystów stawiających pierwsze kroki na ścieżce kariery. W ramach otwartego konkursu jury, w którego skład weszli kuratorzy wrocławskich galerii oraz Dyrektor TIFF Festival, wyłoniło czterech laureatów: Marlenę Jabłońską, Kamila I, Katarzynę Wąsowską oraz Agatę Dobierską. Prace zwycięzców zostaną zaprezentowane w przestrzeniach ekspozycyjnych wrocławskich galerii Shopiq, Miejsce przy Miejscu, Mieszkanie Gepperta i Entropia.

Oprócz głównych punktów programu odbędą się także liczne wydarzenia towarzyszące w postaci spotkań autorskich i warsztatów w Kinie Nowe Horyzonty, oraz odbywających się w Klubie Festiwalowym imprez.

Więcej informacji o nadchodzącym festiwalu znajdziecie na stronie tiff.wroc.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Ruszył cashback Panasonic Lumix - aparaty i obiektywy do 1000 zł taniej
Ruszył cashback Panasonic Lumix - aparaty i obiektywy do 1000 zł taniej
W ramach najnowszej promocji, kupując poszczególne modele aparatów i obiektywów możemy uzyskać zwrot części wydanych na nie pieniędzy. W ofercie m.in. flagowce GH5 i...
0
0
Kobiety, numerologia i ukryte symbole. Wystawa Borysa Makarego w Walencji
Kobiety, numerologia i ukryte symbole. Wystawa Borysa Makarego w Walencji
Borys Makary otwiera indywidualną wystawę w galerii NUE w Walencji. Projekt „They were” to man-rayowskie spojrzenie na postać kobiety. Wernisaż już 8...
26
3
"To był czas zapijania się wolnością na umór". Polska na przestrzeni lat w nowej książce Mariusza Foreckiego
"To był czas zapijania się wolnością na umór". Polska na przestrzeni lat w nowej książce Mariusza...
Jacy byliśmy? Jak wyglądał nasz kraj, a jak żyje się teraz? „Mechanizm” to fotograficzna opowieść, dzięki której nie tylko możemy zobaczyć, ale także postarać się...
138
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)