Niebawem startuje TIFF Festival 2016 - co zobaczymy?

0
Maciej Luśtyk
23 Sierpień 2016
Artykuł na: 6-9 minut

1 września we Wrocławiu rusza 6. edycja TIFF Festival - jedno z najważniejszych polskich wydarzeń fotograficznych. Hasłem tegorocznej edycji będzie “Rivers & Roads”, a ekspozycje koncentrować będą się na tematyce podróży.

Nadchodzący TIFF Festival 2016 to dziesięć intensywnych dni, podczas których zobaczymy liczne wystawy i pokazy slajdów, a także weźmiemy udział w wielu debatach, warsztatach oraz spotkaniach z artystami i kuratorami.

Program główny festiwalu został podzielony na trzy wątki tematyczne, które dotykają hasła przewodniego “Rivers & Roads” na różne spodoby. “W drodze” to klasyczny cykl poświęcony fotografom tworzącym swoje fotografie w podróży. “Wyprawy Wyobrażone” traktują fotografię jako medium pozwalające na abstrakcyjne podróże po nieistniejących rzeczywistościach, a cykl “Imigracje/Emigracje” skupia na obserwacjach nowych rzeczywistości fotografów-emigrantów, rejestrujących swoje otoczenie. Więcej informacji na temat głównych wydarzeń festiwalu znajdziecie tutaj.

fot. Marta Zdulska, Tajlandia 2012

Oprócz programu głównego przewidziano między innymi sekcję poświęconą publikacjom fotograficznym. W tym roku organizatorzy postanowili opowiedzieć o wielowątkowości tworzenia książek fotograficznych. Sekcja Publikacje skupia trzy wystawy: "Zines of the World” (prezentacja kultury zinowej), organizowana przez Doomed Gallery z Londynu, "Meet the Publisher”, oferująca wgląd w pracę niezależnych wydawców z całego świata) oraz "Drogi mniej uczęszczane”, zgłębiająca motyw przemieszczenia się i podróży.

Nowością będzie przygotowany we współpracy z magazynem Fresh From Poland przegląd makiet książek fotograficznych.  Jak zwykle, program uzupełnią spotkania, debaty i warsztaty. Więcej informacji na temat sekcji Publikacje znajdziecie tutaj.

Stephanie Solinas, "SANS TITRE, M. BERTILLON"

Podczas festiwalu odwiedzimy także sekcję TIFF HUB, która będzie centrum aktywności około festiwalowych - spotkań z twórcami, rozmów i konfrontacji. Jej głównym punktem będzie klubogaleria oraz podwórko przy ul. Ruskiej 46 C, które przez 10 dni będzie skupiać wokół siebie sferę towarzyską i informacyjną.

W ramach sekcji HUB będą odbywać się także spoktania z kuratorami i artystami bezpośrednio w przestrzeniach wystawienniczych. Więcej informacji na temat sekcji znajdziecie tutaj.

Centrum festiwalowe

Tegoroczny TIFF to także zastępująca formułę Debiutów sekcja ProfiLab TIFF Open, która w nieco inny sposób podchodzi do prezentacji prac “z zewnątrz”. Wrocławscy kuratorzy wsparli merytorycznie czterech wybranych artystów, którzy zrealizują wystawy swoich prac w wybranych przestrzeniach ekspozycyjnych. Piąta osoba została wybrana głosem publiczności. Więcej informacji na temat sekcji otwartej znajdziecie tutaj.

TIFF Festiwal 2016 rusza już w przyszły czwartek, 1 września 2016 roku, we Wrocławiu. Impreza otwarcia odbędzie się w Centrum Festiwalowym przy ul. Ruskiej 46, o godzinie 21:00.

fot. Weronika Wronecka, "Nie chcę żyć już obrazem"

Więcej informacji i pełny harmonogram tegorocznej edycji znajdziecie pod adresem tiff.wroc.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Jeśli szukacie dobrych zoomów w przystępnej cenie, nowa promocja na obiektywy Tamron to coś dla was. W ramach zimowego cashbacku, otrzymamy zwrot 450 zł z kwoty...
0
0
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
Poznańska Centrala zaprasza na wystawę polskiej fotografki rezydującej w Nowym Jorku i Paryżu. Krawędź Poznania to próba zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch...
1
2
Dwie osoby na kilometr i pytania o przyszłość. Spotkanie wokół nowego projektu Michała Siarka w Wonder Photo Shop
Dwie osoby na kilometr i pytania o przyszłość. Spotkanie wokół nowego projektu Michała Siarka w...
Już za tydzień w warszawskim Wonder Photo Shop odbędzie się spotkanie z fotografem dokumentalnym i ambasadorem Fujifilm Michałem Siarkiem. Zobaczymy zdjęcia z nowego...
14
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)