Niebawem startuje TIFF Festival 2016 - co zobaczymy?

0
Maciej Luśtyk
23 Sierpień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

1 września we Wrocławiu rusza 6. edycja TIFF Festival - jedno z najważniejszych polskich wydarzeń fotograficznych. Hasłem tegorocznej edycji będzie “Rivers & Roads”, a ekspozycje koncentrować będą się na tematyce podróży.

Nadchodzący TIFF Festival 2016 to dziesięć intensywnych dni, podczas których zobaczymy liczne wystawy i pokazy slajdów, a także weźmiemy udział w wielu debatach, warsztatach oraz spotkaniach z artystami i kuratorami.

Program główny festiwalu został podzielony na trzy wątki tematyczne, które dotykają hasła przewodniego “Rivers & Roads” na różne spodoby. “W drodze” to klasyczny cykl poświęcony fotografom tworzącym swoje fotografie w podróży. “Wyprawy Wyobrażone” traktują fotografię jako medium pozwalające na abstrakcyjne podróże po nieistniejących rzeczywistościach, a cykl “Imigracje/Emigracje” skupia na obserwacjach nowych rzeczywistości fotografów-emigrantów, rejestrujących swoje otoczenie. Więcej informacji na temat głównych wydarzeń festiwalu znajdziecie tutaj.

fot. Marta Zdulska, Tajlandia 2012

Oprócz programu głównego przewidziano między innymi sekcję poświęconą publikacjom fotograficznym. W tym roku organizatorzy postanowili opowiedzieć o wielowątkowości tworzenia książek fotograficznych. Sekcja Publikacje skupia trzy wystawy: "Zines of the World” (prezentacja kultury zinowej), organizowana przez Doomed Gallery z Londynu, "Meet the Publisher”, oferująca wgląd w pracę niezależnych wydawców z całego świata) oraz "Drogi mniej uczęszczane”, zgłębiająca motyw przemieszczenia się i podróży.

Nowością będzie przygotowany we współpracy z magazynem Fresh From Poland przegląd makiet książek fotograficznych.  Jak zwykle, program uzupełnią spotkania, debaty i warsztaty. Więcej informacji na temat sekcji Publikacje znajdziecie tutaj.

Stephanie Solinas, "SANS TITRE, M. BERTILLON"

Podczas festiwalu odwiedzimy także sekcję TIFF HUB, która będzie centrum aktywności około festiwalowych - spotkań z twórcami, rozmów i konfrontacji. Jej głównym punktem będzie klubogaleria oraz podwórko przy ul. Ruskiej 46 C, które przez 10 dni będzie skupiać wokół siebie sferę towarzyską i informacyjną.

W ramach sekcji HUB będą odbywać się także spoktania z kuratorami i artystami bezpośrednio w przestrzeniach wystawienniczych. Więcej informacji na temat sekcji znajdziecie tutaj.

Centrum festiwalowe

Tegoroczny TIFF to także zastępująca formułę Debiutów sekcja ProfiLab TIFF Open, która w nieco inny sposób podchodzi do prezentacji prac “z zewnątrz”. Wrocławscy kuratorzy wsparli merytorycznie czterech wybranych artystów, którzy zrealizują wystawy swoich prac w wybranych przestrzeniach ekspozycyjnych. Piąta osoba została wybrana głosem publiczności. Więcej informacji na temat sekcji otwartej znajdziecie tutaj.

TIFF Festiwal 2016 rusza już w przyszły czwartek, 1 września 2016 roku, we Wrocławiu. Impreza otwarcia odbędzie się w Centrum Festiwalowym przy ul. Ruskiej 46, o godzinie 21:00.

fot. Weronika Wronecka, "Nie chcę żyć już obrazem"

Więcej informacji i pełny harmonogram tegorocznej edycji znajdziecie pod adresem tiff.wroc.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Startuje wystawa pokonkursowa Leica 6x7 Award 2019
Startuje wystawa pokonkursowa Leica 6x7 Award 2019
„Czy Orzeł wylądował?” - tak brzmiał motyw przewodni konkursu zorganizowanego przez Leica 6x7 Gallery i łódzką filmówkę na uczczenie 50-lecia „rzekomego” lądowania na...
6
0
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Zastanawiasz się czy szkoła fotograficzna to właściwy wybór? Spotkania informacyjne w Studium Fotografii ZPAF rozwieje twoje wątpliwości i pozwoli ci dowiedzieć się wszystkiego na temat programu...
19
0
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Fujifilm kontynuuje cykl warsztatów reportażu ślubnego ze specjalistą w tej dziedzinie Marcinem Krukiem i ogłasza dwa nowe spotkania. Pierwsze odbędzie się 7 października w Katowicach, a drugie...
11
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)