Meyer Optik Görlitz APO Makro Plasmat 105 mm f/2.7 - ekskluzywna portretówka w nowym wydaniu

Meyer Optik Görlitz APO Makro Plasmat 105 mm f/2.7 - ekskluzywna portretówka w nowym wydaniu

Niemiecki producent nie zwalnia tempa i prezentuje kolejny obiektyw bazujący na konstrukcji sprzed lat. Manualny APO Makro Plasmat 105 mm f/2.7 zapewnić ma nam ostrość, doskonałą reprodukcję kolorów i plastyczne, nie pozbawione charakteru rozmycie.

Meyer Optik Görlitz APO Makro Plasmat 105 mm f/2.7, podobnie jak większość produkcji firmy bazuje na klasycznej konstrukcji sprzed lat. Tym razem jest to seria obiektywów Plasmat, nad którymi Dr. Paul Rudolph pracował od 1918 roku, a której zwieńczeniem był według producenta właśnie obiektyw 105 mm - przez wielu uważany ponoć za najlepszą konstrukcję portretową tamtych czasów.

Nowa odsłona szkła udoskonala konstrukcję o najlepszej jakości szkło optyczne i dużą kompatybilność (szkło dostępne jest w wersjach z mocowaniami Canon EF, Nikon F, Sony E, Fujifilm X i Leica M, a w przyszłości także Fujifilm GFX i Hasselblad XCD).

 

Na układ optyczny składa się 6 soczewek w 5 grupach, które pozwolą nam na ostrzenie już z odległości 110 cm. 15-listkowa przysłona zapewnić ma nam z kolei doskonałe, plastyczne rozmycie także po mocniejszym domknięciu (maksymalnie do wartości f/22). Obiektyw ma być też wyjątkowo ostry, a dodatkowo otrzymujemy tu układ apochromatyczny, który całkowicie korygować ma aberrację chromatyczną, pozwalając cieszyć się nam doskonałą reprodukcją barw.

Oryginalnie, słowo Makro w nazwie oznaczało tyle, że obiektyw będzie nadawał się użycia także z konstrukcjami małoobrazkowymi (format 35 mm). Teraz jednak, dzięki zastosowaniu dodatkowej przedniej soczewki achromatycznej okazać ma się przydatny także w tradycyjnej fotografii makro. Trudno jednak powiedzieć czy każdy model obiektywu będzie w nią wyposażony - informacja ta pojawia się wyłącznie przy jednej z opcji wsparcia projektu na Kickstarterze.

Szkło jest przy tym względnie kompaktowe - w największej wersji mierzy 105 x 60 mm i waży 350 g. Jak zwykle w przypadku konstrukcji Meyer Optik otrzymujemy też metalowy korpus. Na obiektyw zamocujemy filtry o średnicy 52 mm.

Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć przykładowych wykonanych obiektywem.

Cena i dostępność

Choć kampania mają na celu zebranie środków na produkcję dopiero wystartowała, firmie już udało się zebrać całą potrzebną kwotę, nie powinniśmy się więc martwić o powodzenie projektu. Gotowy produkt trafić ma na rynek w lutym 2019 roku. Jeśli jesteście zainteresowani obiektywem, radzimy czym prędzej wykorzystać okazję i zakupić go za pośrednictwem Kickstartera. W tym wypadku zapłacicie za niego “tylko” 1050 dolarów. W standardowej sieci sprzedaży zapłacimy za niego już 2999 euro, a to w przypadku szkła zupełnie manualnego wydaje się już astronomiczną ceną.

Więcej informacji o nowym obiektywie znajdziecie na stronie kampanii w serwisie Kickstarter oraz pod adresem meyer-optik-goerlitz.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1
Panasonic Lumix GX9 - test aparatu
4 Mar 2019
GX9 to topowy model z „dalmierzowej” serii Lumix GX. Mocna specyfikacja, zamkniętą została w kompaktowym i solidnym body, a atutem jest też niewątpliwie atrakcyjna cena i bogactwo dostępnej optyki. Zobaczmy jak ten stylowy maluch sprawdza się w praktyce.
1