Meyer-Optik-Görlitz Nocturnus III 50 mm f/0.95 – ultrajasny standard o kremowym bokeh

1
Michał Chrzanowski
29 Marzec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Niemiecki producent nie zwalnia tempa. W jego ofercie możemy znaleźć trzecią odsłonę Nocturnusa 50 mm f/0.95, który ma łączyć zarówno rozdzielczość, jak i niespotykaną plastykę obrazu. Na potwierdzenie tych słów, firma zaprezentowała kilka zdjęć przykładowych.

Nocturnus III 50 mm f/0.95 to już trzecia odsłona pełnoklatkowego i w pełni manualnego obiektywu, który ma zapewnić wyjątkowo plastyczny obraz z mocnym rozmyciem i silną separacją fotografowanych obiektów od tła. – To wyjątkowe narzędzie, które tworzy przyjemny bokeh z kolistymi refleksami, jednocześnie gwarantując wspaniałą rozdzielczość w obszarach gdzie została ustawiona ostrość – zaznacza producent.

Standardowy obiektyw o ogniskowej 50 mm został opracowany z myślą o pełnoklatkowych aparatach Sony FE oraz Leica M. Jednak w sprzedaży pojawi się również wersja z mocowaniem Fujifilm X i dla użytkowników tego systemu nowy Nocturnus może okazać się bardzo ciekawą propozycją do fotografii portretowej – ekwiwalent ogniskowej wyniesie 75 mm.

Unikalny plastyka obrazu

Podobnie jak w poprzedniej generacji obiektywu, we wnętrzu znajdziemy układ optyczny składający się z 10 soczewek umieszczonych w 7 grupach, który zapewnia 45-stopniowe pole widzenia. Ponadto szkło umożliwia ostrzenie z odległości 0.5 metra. Do tego otrzymujemy system wewnętrznego ogniskowania, dzięki czemu przedni element optyki jest nieruchomy, co w efekcie pozwoli nakręcić różnego rodzaju filtry o średnicy 67 mm.

Za ogólną plastykę obrazu oraz wyjątkowo okrągłe bokeh ma odpowiadać aż 15-listkowa przysłona z nominalnym otworem względnym wynoszącym f/0.95. Przysłonę będziemy mogli przymknąć do wartości f/11, a specjalnie opracowany pierścień pozwoli również na jej zmianę w trybie bezstopniowym, co szczególnie przypadnie do gustu filmowcom.  Poza tym jej poszczególne listki zostały pokryte antyodblaskową powłoką, która ma skutecznie tłumić wszelkie odbicia światła. Producent zapewnia, że nawet przy maksymalnie otwartej przysłonie obraz będzie ostry i szczegółowy.

Cena i dostępność

Trzecia odsłona obiektywu to także delikatnie odświeżony design. Sam tubus z kolei został wykonany z metalu. Producent jednak nie informuje czy konstrukcja ważąca 790 g została w jakimś stopniu uszczelniona.

Meyer-Optik-Görlitz Nocturnus III 50mm f/0.95 będzie dostępny z mocowaniem Sony FE, Leica M oraz Fujifilm X. Do wyboru będziemy mieć także dwie wersje kolorystyczne: czarną i srebrną. Obiektyw w sprzedaży powinien pojawić się w sierpniu tego roku w cenie 2999 dolarów. Jednak jeśli jesteście zainteresowani tym modelem, to jest on dostępny w przedsprzedaży w promocyjnej cenie – 1799 dolarów (100 sztuk).

Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina ATX-M 85 mm f/1.8 FE - niedrogi obiektyw portretowy do Sony E
Tokina ATX-M 85 mm f/1.8 FE - niedrogi obiektyw portretowy do Sony E
Tokina wprowadza nową serię obiektywów do bezlusterkowców, które charakteryzować mają się wysoką jakością, oferowaną w przystępnej cenie. Na pierwszy ogień idzie jedna...
19
0
Hasselblad XCD 45 mm f/4 (45P) - najlżejszy średnioformatowy obiektyw z autofokusem na rynku. Do tego stosunkowo niedrogi
Hasselblad XCD 45 mm f/4 (45P) - najlżejszy średnioformatowy obiektyw z autofokusem na rynku. Do...
Innowacyjny, bezlusterkowy aparat średnioformastowy Hasselblad X1D II wreszcie może stać się naprawdę mobilny. Nowy obiektyw o ogniskowej 45 mm ma być jedną z...
11
2
Canon wstrzymuje rozwój obiektywów EF i skupia całe siły na optyce do bezlusterkowców. “Dopóki rynek nie będzie się ich domagać”
Canon wstrzymuje rozwój obiektywów EF i skupia całe siły na optyce do bezlusterkowców. “Dopóki...
Raptem dwa dni po premierze flagowego korpusu pojawia się informacja, która uderza w użytkowników lustrzanek. W najbliższej przyszłości nie zobaczymy żadnego nowego...
29
13
Powiązane artykuły