Premiera albumu Mariusza Foreckiego "I love Poland"

Album "I love Poland" z fotografiami Mariusza Foreckiego i tekstami Michała Buchowskiego oraz Marka Krajewskiego ukaże się 2 grudnia. Zdjęcia do książki fotograf wykonywał od połowy lat. 80 do dzisiaj. Zebrane razem tworzą barwny obraz zmieniającej się rzeczywistości naszego kraju.
Album to 124 zdjęcia autorstwa Mariusza Foreckiego, opatrzone tekstami Michała Buchowskiego i Marka Krajewskiego, 156 stron w formacie 30x27cm, a wszystko to zamknięte w twardej oprawie. To subiektywna, fotograficzna opowieść o Polsce od 1989 do 2009 roku.

Tak o projekcie pisze autor fotografii - Mariusz Forecki: Wydaje się oczywistym, że powinno się przynajmniej trochę lubić swój kraj. Nawet, jeśli tak często rodzi się pytanie: dlaczego. Po co. Pomimo czego.

Polska na moich fotografiach nie jawi się jako kraina wspaniałości i szczęścia. Nie jest też obszarem beznadziei i marazmu. Polska, jaką opisuję, mimo, że pełna słabości i niedoskonałości, kipi od pasji, ciepła i specyficznego humoru. Lubię jej niedoskonałości i wady. Właśnie dzięki nim jest mi bardzo bliska, lubię ją taką, jaką jest. I chciałbym, żeby inni polubili taką Polskę od pierwszego wejrzenia.

Zdjęcia, które znajdziecie Państwo w albumie, wykonuję od połowy lat 80. Są zapisem towarzyszącej mojemu życiu rzeczywistości. Jej ciągłe zmiany, które początkowo fotografowałem, pracując w redakcjach czasopism, z czasem stały się moim tematem z wyboru. Zarejestrowane wydarzenia i sytuacje są często bardzo osobiste. Nie ma w nich wielkiej polityki ani zapisu spektakularnych wydarzeń. Wydają się z globalnego punktu widzenia mało istotne. Jednak z punktu widzenia bohaterów tych zdjęć to właśnie one najpełniej opisują ich codzienne życie. Zebrane w jednym miejscu oddają obraz zmian, jakich świadkami byliśmy my, czy może tylko ja, po roku 1989.
Lednica k. Gniezna, 2003. Dziewczynki przygotowują się do występu na zlocie młodzieży katolickiej, fot. Mariusz Forecki
Książka została podzielona na dwie części. Pierwsza, ze wstępem Marka Krajewskiego, opisuje Polskę tuż przed przełomowym 1989 rokiem, w którym 4 czerwca odbyły się pierwsze w powojennej Polsce częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu. Część druga to wybór fotografii, wykonanych od roku 1989 do 2009, przedstawiających zmiany, jakie w kraju nieustannie zachodzą. Umieściłem w niej zdjęcia z różnych moich projektów - z kolekcjonowanych przez wiele lat "Okruchów dnia", z wykonanego tuż po wejściu Polski do Unii Europejskiej i pokazującego przejmowanie zachodnich wzorców zachowań "Blue Boxu" (pierwotnie prezentowanego w kolorze) i z ilustrującego różnice w mentalności mieszkańców przygranicznych terenów Polski i Niemiec projektu "Za mostem". Przyszedł moment, gdy stwierdziłem, że wszystkie razem budują spójny obraz mojej Polski. I do takiej serdecznie zapraszam, w czym pomagają mi autorzy dwóch mięsistych tekstów: prof. Michał Buchowski i Marek Krajewski.

Mariusz Forecki (1962) mieszka i pracuje w Poznaniu. Jest absolwentem Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Interesuje się fotografią społeczną, dokumentuje zmiany zachodzące w Polsce od 1990 roku. Zrealizował wiele projektów fotograficznych, m.in. "Nowe religie w Polsce - wyznawcy Kryszny", "Nowy, wspaniały świat", "Barwy władzy", "Poza Rajem", "Okruchy Dnia", "Blue Box". Często fotografował na terenach byłego ZSRR (Armenia, Białoruś, Czeczenia, Dagestan, Litwa, Ukraina). Jest laureatem Medalu Młodej Sztuki za fotografie o tematyce społecznej. Za swoje zdjęcia otrzymał wiele nagród w konkursach, m.in. kilkakrotnie w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, w konkursie tygodnika Newsweek na najlepszy reportaż. Fotografuje dla najważniejszych polskich czasopism. Otrzymał wyróżnienie ZPAF (Związku Polskich Artystów Fotografików) za twórczość w 2004 roku. Pracuje dla agencji fotograficznej TAMTAM (www.tamtamagency.com.pl). Jest współwydawcą (z Grzegorzem Dembińskim, Andrzejem Marczukiem oraz Wojtkiem Sienkiewiczem) internetowego magazynu fotografii dokumentalnej www.5klatek.pl.

Album "I love Poland" będzie dostępny od 2 grudnia. Polecamy!

Więcej informacji o autorze: www.forecki.pl.
Więcej informacji o projekcie na stronie: www.polska1989.pl.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12