Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Premiera albumu Mariusza Foreckiego "I love Poland"

0

Autor: Marcin Grabowiecki

24 Listopad 2009
Artykuł na: 6-9 minut
Album "I love Poland" z fotografiami Mariusza Foreckiego i tekstami Michała Buchowskiego oraz Marka Krajewskiego ukaże się 2 grudnia. Zdjęcia do książki fotograf wykonywał od połowy lat. 80 do dzisiaj. Zebrane razem tworzą barwny obraz zmieniającej się rzeczywistości naszego kraju.

Album to 124 zdjęcia autorstwa Mariusza Foreckiego, opatrzone tekstami Michała Buchowskiego i Marka Krajewskiego, 156 stron w formacie 30x27cm, a wszystko to zamknięte w twardej oprawie. To subiektywna, fotograficzna opowieść o Polsce od 1989 do 2009 roku.

Tak o projekcie pisze autor fotografii - Mariusz Forecki: Wydaje się oczywistym, że powinno się przynajmniej trochę lubić swój kraj. Nawet, jeśli tak często rodzi się pytanie: dlaczego. Po co. Pomimo czego.

Polska na moich fotografiach nie jawi się jako kraina wspaniałości i szczęścia. Nie jest też obszarem beznadziei i marazmu. Polska, jaką opisuję, mimo, że pełna słabości i niedoskonałości, kipi od pasji, ciepła i specyficznego humoru. Lubię jej niedoskonałości i wady. Właśnie dzięki nim jest mi bardzo bliska, lubię ją taką, jaką jest. I chciałbym, żeby inni polubili taką Polskę od pierwszego wejrzenia.

Zdjęcia, które znajdziecie Państwo w albumie, wykonuję od połowy lat 80. Są zapisem towarzyszącej mojemu życiu rzeczywistości. Jej ciągłe zmiany, które początkowo fotografowałem, pracując w redakcjach czasopism, z czasem stały się moim tematem z wyboru. Zarejestrowane wydarzenia i sytuacje są często bardzo osobiste. Nie ma w nich wielkiej polityki ani zapisu spektakularnych wydarzeń. Wydają się z globalnego punktu widzenia mało istotne. Jednak z punktu widzenia bohaterów tych zdjęć to właśnie one najpełniej opisują ich codzienne życie. Zebrane w jednym miejscu oddają obraz zmian, jakich świadkami byliśmy my, czy może tylko ja, po roku 1989.

Lednica k. Gniezna, 2003. Dziewczynki przygotowują się do występu na zlocie młodzieży katolickiej, fot. Mariusz Forecki

Książka została podzielona na dwie części. Pierwsza, ze wstępem Marka Krajewskiego, opisuje Polskę tuż przed przełomowym 1989 rokiem, w którym 4 czerwca odbyły się pierwsze w powojennej Polsce częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu. Część druga to wybór fotografii, wykonanych od roku 1989 do 2009, przedstawiających zmiany, jakie w kraju nieustannie zachodzą. Umieściłem w niej zdjęcia z różnych moich projektów - z kolekcjonowanych przez wiele lat "Okruchów dnia", z wykonanego tuż po wejściu Polski do Unii Europejskiej i pokazującego przejmowanie zachodnich wzorców zachowań "Blue Boxu" (pierwotnie prezentowanego w kolorze) i z ilustrującego różnice w mentalności mieszkańców przygranicznych terenów Polski i Niemiec projektu "Za mostem". Przyszedł moment, gdy stwierdziłem, że wszystkie razem budują spójny obraz mojej Polski. I do takiej serdecznie zapraszam, w czym pomagają mi autorzy dwóch mięsistych tekstów: prof. Michał Buchowski i Marek Krajewski.

Mariusz Forecki (1962) mieszka i pracuje w Poznaniu. Jest absolwentem Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Interesuje się fotografią społeczną, dokumentuje zmiany zachodzące w Polsce od 1990 roku. Zrealizował wiele projektów fotograficznych, m.in. "Nowe religie w Polsce - wyznawcy Kryszny", "Nowy, wspaniały świat", "Barwy władzy", "Poza Rajem", "Okruchy Dnia", "Blue Box". Często fotografował na terenach byłego ZSRR (Armenia, Białoruś, Czeczenia, Dagestan, Litwa, Ukraina). Jest laureatem Medalu Młodej Sztuki za fotografie o tematyce społecznej. Za swoje zdjęcia otrzymał wiele nagród w konkursach, m.in. kilkakrotnie w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, w konkursie tygodnika Newsweek na najlepszy reportaż. Fotografuje dla najważniejszych polskich czasopism. Otrzymał wyróżnienie ZPAF (Związku Polskich Artystów Fotografików) za twórczość w 2004 roku. Pracuje dla agencji fotograficznej TAMTAM (www.tamtamagency.com.pl). Jest współwydawcą (z Grzegorzem Dembińskim, Andrzejem Marczukiem oraz Wojtkiem Sienkiewiczem) internetowego magazynu fotografii dokumentalnej www.5klatek.pl.

Album "I love Poland" będzie dostępny od 2 grudnia. Polecamy!

Więcej informacji o autorze: www.forecki.pl.

Więcej informacji o projekcie na stronie: www.polska1989.pl.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Kodak Alaris zapowiada podniesienie od nowego roku cen materiałów światłoczułych o nawet 20 procent. Tłumaczy to wzrostem kosztów spowodowanych przez światową pandemią...
6
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (10)