Polska Mariusza Foreckiego w Siedlcach

Autor: Marcin Grabowiecki

5 Październik 2011
Artykuł na: 2-3 minuty
Już jutro, 6 października o godz. 18:00 w Galerii Fotografii FOKUS w Siedlcach odbędzie się wernisaż wystawy Mariusza Foreckiego "I love Poland". Autor zajmuje się dokumentacją zmian zachodzących w Polsce po 1989 roku. Wystawę będzie można oglądać do 4 listopada. Polecamy!
fot. Mariusz Forecki

Zapraszamy do Siedlec na prawdopodobnie jedną z ostatnich wystaw towarzyszących wydaniu książki "I love Poland" autorstwa Mariusza Foreckiego. Prezentację będzie można oglądać w dniach 7 października - 4 listopada w Galerii Fotografii FOKUS.

Wydaje się oczywistym, że powinno się przynajmniej trochę lubić swój kraj - zauważa Forecki - Nawet, jeśli tak często rodzi się pytanie: dlaczego. Po co. Pomimo czego. Polska na moich fotografiach nie jawi się jako kraina wspaniałości i szczęścia. Nie jest też obszarem beznadziei i marazmu. Polska, jaką opisuję, mimo, że pełna słabości i niedoskonałości, kipi od pasji, ciepła i specyficznego humoru. Lubię jej niedoskonałości i wady. Właśnie dzięki nim jest mi bardzo bliska, lubię ją taką, jaką jest. I chciałbym, żeby inni polubili taką Polskę od pierwszego wejrzenia.

Mariusz Forecki (1962) mieszka i pracuje w Poznaniu. Jest absolwentem Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Interesuje się fotografią społeczną, dokumentuje zmiany zachodzące w Polsce od 1990 roku. Zrealizował wiele projektów fotograficznych, m.in. "Nowe religie w Polsce - wyznawcy Kryszny", "Nowy, wspaniały świat", "Barwy władzy", "Poza Rajem", "Okruchy Dnia", "Blue Box". Często fotografował na terenach byłego ZSRR (Armenia, Białoruś, Czeczenia, Dagestan, Litwa, Ukraina). Jest laureatem Medalu Młodej Sztuki za fotografie o tematyce społecznej. Za swoje zdjęcia otrzymał wiele nagród w konkursach, m.in. kilkakrotnie w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, w konkursie tygodnika Newsweek na najlepszy reportaż. Fotografuje dla najważniejszych polskich czasopism. Otrzymał wyróżnienie ZPAF (Związku Polskich Artystów Fotografików) za twórczość w 2004 roku. Pracuje dla agencji fotograficznej TAMTAM (www.tamtamagency.com.pl). Jest współwydawcą (z Grzegorzem Dembińskim, Andrzejem Marczukiem oraz Wojtkiem Sienkiewiczem) internetowego magazynu fotografii dokumentalnej www.5klatek.pl.

Więcej informacji o autorze: www.forecki.pl.

Więcej informacji o projekcie na stronie: www.polska1989.pl.

Mariusz ForeckiI love Poland

Wernisaż: 6.10.2011, godz. 18:00
Termin: 7.10-4.11.2011

Galeria Fotografii FOKUS
ul. Pułaskiego 7
Siedlce

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Sebastião Salgado doceniony jedną z najważniejszych na świecie nagród artystycznych
Sebastião Salgado doceniony jedną z najważniejszych na świecie nagród artystycznych
Japońskie Stowarzyszenie Artystów przyznało słynnemu fotografowi nagrodę Praemium Imperiale. Za swoją twórczość 77-letni Sebastião Salgado otrzyma 15 milionów jenów, czyli ponad 500 000 zł.
8
Galeria Rynek 30 - nowa przestrzeń dla twórców związanych z Warszawą. Na start projekt o nieznanej historii Kampinosu
Galeria Rynek 30 - nowa przestrzeń dla twórców związanych z Warszawą. Na start projekt o nieznanej...
W Muzeum Warszawy powstaje nowe miejsce dla młodych artystek i artystów, podejmujących w twórczości tematy aktualne i istotne dla społeczności miasta. Pierwsza...
8
Spotkanie z Zuzą Krajewską i Jakubem Skrzywankiem
Spotkanie z Zuzą Krajewską i Jakubem Skrzywankiem
Wszyscy Jesteśmy Fotografami zaprasza na drugie spotkanie w ramach projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z... vol. 4”. Twórcy porozmawiają o swoim...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)