Mariusz Forecki - wystawa "Pop_Kultura_Pracy" w Warszawie

0
Marcin Grabowiecki
16 Kwiecień 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Najnowszy projekt fotograficzny Mariusza Foreckiego, zrealizowany dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zostanie zaprezentowany w najbliższy wtorek, 17 kwietnia na wystawie w warszawskiej Fabryce Trzciny. Wernisaż rozpocznie się o godz. 19:00, znany z poczucia humoru autor przygotowuje specjalne atrakcje.
fot. Mariusz Forecki

"Pop_Kultura_Pracy" to projekt zdecydowanie dokumentalny, a zarazem... futurystyczny, zainspirowany rzucającą się w oczy zmianą estetyki miejsca pracy. Jeszcze w latach 90. jego wizerunek nieczęsto odbiegał od "archiwalnych" wnętrz zakładów doby socjalistycznej - czyli było tłusto, brudno i raczej mroczno. A tu w nowy, XXI wiek weszliśmy w blasku nowoczesnych hal fabrycznych, lśniących kombinezonów i sterylnych pomieszczeń socjalnych - mówi Forecki. Ta nowa przestrzeń go zaskoczyła i w rezultacie jego opowieść o naszej kulturze pracy - choć całkowicie współczesna - wygląda jak science fiction.
fot. Mariusz Forecki

To nie tylko prosta dokumentacja wnętrz, a całej nowej epoki, stosunku zatrudnionych do pracy i pracodawców do zatrudnionych. Zmiana przestrzeni pociąga za sobą zmianę image pracowników - już nie robotników. Poorana wysiłkiem twarz to rzadki widok w tej serii, jak pokolorowany kadr ze starej kroniki.

Robotnicy i robotnice zostali usunięciu z panteonu narodowych bohaterów i wrzuceni w wir gospodarki rynkowej, który wszystkich tych najmniej na to przygotowanych, ściąga nieuchronnie na dno - pisze w katalogu do wystawy poznański socjolog Jarosław Urbański.

Stary slogan mówi: "nowa praca - nowe życie". Forecki dokumentuje i ten aspekt, dokumentuje pracę i życie po pracy. Opowiada o zacieraniu granic pomiędzy pracą a życiem, o konieczności pracy, o przenoszeniu doświadczeń i przyzwyczajeń z pracy do codziennego życia i odwrotnie.
fot. Mariusz Forecki

Forecki z reguły operuje bogatym aparatem bodźców, które uczą odbiorcę wzajemności, akceptacji i zrozumienia. W projekcie "Pop_Kultura_Pracy" korzysta z zupełnie innych narzędzi, przede wszystkim z reklamowego koloru, który odrealnia każdą sytuację. Praca też jest dziś mało realna: Jeżeli nie jesteś dla firmy bardzo ważny, to praktycznie znaczysz niewiele, prawie nic. Dziś pracujesz - jutro nie pracujesz. Jednego dnia jeździsz na szkolenia, które kosztują firmę kupę kasy, a drugiego dowiadujesz się, że trzeciego dnia ciebie nie ma - zauważa Urbański.

Mariusz Forecki (1962), mieszka i pracuje w Poznaniu. Zajmuje się fotografią społeczną, dokumentuje zmiany zachodzące w Polsce od 1990 roku. Zrealizował wiele projektów fotograficznych, m.in. "Nowe religie w Polsce - wyznawcy Kryszny", "Nowy, wspaniały świat", "Barwy władzy", "Poza Rajem", "Okruchy Dnia", "BlueBox". Często fotografował na terenach byłego ZSRR (Armenia, Białoruś, Czeczenia, Dagestan, Litwa, Ukraina). Autor kilkunastu wystaw fotograficznych o tematyce społecznej. Prace prezentował też na międzynarodowych festiwalach, m.in. holenderskim Noorderlicht, Biennale Fotografii w Pradze, Miesiącu Fotografii w Bratysławie. Wyróżniony za twórczość przez ZPAF (Związek Polskich Artystów Fotografików) w 2004 roku. Jest współredaktorem i wydawcą internetowego magazynu fotografii dokumentalnej 5shotsmagazine.com (wcześniej www.5klatek.pl) Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 roku. Absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Strona internetowa: www.forecki.pl.

Wystawa powstała dzięki Fundacji Trzy Mosty. Patronat wystawy: 5shotsmagazine.com.


Mariusz ForeckiPop_Kultura_Pracy
Wernisaż: 17.04.2012, godz. 19:00
Termin: 18-27.04.2012

Fabryka Trzciny
ul. Otwocka 14
Warszawa

fot. Mariusz Forecki

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Przejmujący portret brazylijskich slumsów - Peter Bauza z wystawą “Copacabana Palace” w Łodzi
Przejmujący portret brazylijskich slumsów - Peter Bauza z wystawą “Copacabana Palace” w Łodzi
“Projekt ten mówi o cierpieniu, słabościach, ale i sile. Pokazuje porażki i sukcesy w codziennej walce o przetrwanie. Niewielu wie o istnieniu tych ludzi.” Wystawa...
19
7
Dlaczego warto uczyć się fotografii w szkole filmowej? Rekrutacja w AMA Film Academy tylko do końca września
Dlaczego warto uczyć się fotografii w szkole filmowej? Rekrutacja w AMA Film Academy tylko do...
AMA Film Academy od 9 lat z powodzeniem zajmuje się kształceniem młodych filmowców. Uczy na kierunkach: operatorskich, reżyserskich, aktorskim, realizacji dźwięku,...
94
0
Warsztaty fotograficzne z Bownikiem w IFF
Warsztaty fotograficzne z Bownikiem w IFF
Chcesz poznać nowe trendy i spojrzenia na fotografię? Weź udział w dwudniowych warsztatach z Bownikiem, organizowanych przez Instytut Fotografii Fort. Zgłoszenia tylko...
2
0
Powiązane artykuły