Nikon porzuca lustrzanki? Producent nazywa doniesienia spekulacją, ale im nie zaprzecza

Autor: Maciej Luśtyk

13 Lipiec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Wczoraj serwisy fotograficzne obiegła wiadomość o rzekomym wyjściu Nikona z rynku lustrzanek. Producent wydał w tej sprawie oświadczenie.

Wczoraj na łamach japońskiego, branżowego serwisu Nikkei pojawił się artykuł, według którego w najbliższym czasie Nikon zupełnie porzucić ma rozwój lustrzanek na rzecz aparatów bezlusterkowych. Jak zaznaczono, od 2020 roku producent nie zaprezentował żadnej nowej konstrukcji z tego segmentu i obecnie koncentruje wszystkie swoje siły na rozwoju nowego systemu.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową, a nawet oficjalne zeszłoroczne oświadczenie producenta i komunikaty o zakończeniu produkcji kolejnych lustrzankowych modeli czy obiektywów systemu F, porzucenie przez producenta systemu Nikon F wydaje się tylko kwestią czasu. Mimo to oficjalnego oświadczenia w tej sprawie jeszcze się nie doczekaliśmy i być może nigdy się go nie doczekamy.

Nikon nie potwierdza, ale i nie zaprzecza doniesieniom

W odpowiedzi na doniesienia serwisu Nikkei, producent wystosował natomiast następujący komentarz: „W mediach pojawił się artykuł dotyczący wycofania się firmy Nikon z rozwoju lustrzanek jednoobiektywowych. Ten artykuł to tylko spekulacje, a Nikon nie wydawał żadnych oświadczeń w tym zakresie. Nikon kontynuuje produkcję, sprzedaż i serwis cyfrowych lustrzanek jednoobiektywowych. Firma Nikon docenia Wasze ciągłe wsparcie.”

Przeczytaj także:
Nikon w obliczu rekordowych strat - w najbliższym czasie skupi się wyłącznie na bezlusterkowcach

Nikon prognozuje, że rok fiskalny 2020 zamknie z rekordową stratą. W związku z tym planuje obcięcie kosztów operacyjnych i skupienie się na kluczowych inwestycjach. [Czytaj więcej]
50 obiektywów Nikon Z do 2025 roku i wzrost cen. Producent zaprezentował strategię na najbliższe lata

Nikon zaprezentował plany biznesowe na nadchodzące lata. Producent stawia na szybki rozwój, który niestety odbije się na naszych kieszeniach. [Czytaj więcej]

Jak widzimy, producent dystansuje się od medialnych donosów, ale jednocześnie im wprost nie zaprzecza. Otrzymujemy jedynie informację o tym, że Nikon sam o tym jeszcze nie informował oraz, że nadal kontynuuje sprzedaż i wsparcie obecnych modeli w ofercie (jak mogłoby być inaczej?). Jednocześnie nie otrzymujemy żadnego potwierdzenia tego, że segment lustrzanek jest nadal rozwijany.

Tego typu komunikację widzieliśmy już wiele razy. Nie należy robić sobie złudzeń

Prawdę mówiąc, komentarz Nikona brzmi podobnie jak niegdysiejsze komentarze Sony o dalszym wsparciu systemu A (oficjalnie Sony nigdy go nie porzuciło) czy zapewnienia publikowane przez Samsunga czy Olympusa w czasach, gdy spekulowano o wyjściu tych firm z rynku fotograficznego.

Nas zastanawia, że tego typu informacja odbija się jeszcze echem w środowisku fotograficznym, podczas gdy już od kilku lat los systemu F wydaje się być przesądzony. Warto natomiast podkreślić, że producent nie porzuci produkcji lustrzanek z dnia na dzień, a okres wycofywania się z tego segmentu będzie podyktowany popytem, stanami magazynowymi i okresem gwarancyjnym na sprzedane modele. Już teraz lustrzanki odpowiadają jedynie za 30% dochodów działu obrazowania, a odsetek ten będzie stale, systematycznie się zmniejszał.

Prawdopodobnie więc poszczególne lustrzankowe korpusy i obiektywy pozostaną w ofercie Nikona jeszcze przez kilka lat. Nie pokładalibyśmy natomiast dużych nadziei w tym, że ze stajni producenta wyjdą jeszcze jakiekolwiek nowe lustrzankowe konstrukcje.

Źródło: nikkei.com | nikon.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Sony wprowadza funkcję szyfrowania zdjęć w aparacie, która pozwoli wykryć modyfikacje obrazu
Sony wprowadza funkcję szyfrowania zdjęć w aparacie, która pozwoli wykryć modyfikacje obrazu
Sony wprowadza nową technologię chroniącą przed fałszowaniem fotografii. Oparta na kryptograficznych opisach cyfrowych funkcja zagwarantować ma, że dane zdjęcia nie...
6
Pełnoklatkowy Foveon jeszcze w tym roku? Nowe zapowiedzi Sigmy
Pełnoklatkowy Foveon jeszcze w tym roku? Nowe zapowiedzi Sigmy
Wbrew wcześniejszym komunikatom, nowy warstwowy sensor Foveon X3 może zostać zaprezentowany jeszcze w tym roku.
6
„Musimy zrobić duży krok wstecz”. Instagram wycofuje się z części zapowiadanych zmian
„Musimy zrobić duży krok wstecz”. Instagram wycofuje się z części zapowiadanych zmian
Pod naciskiem użytkowników i wpływowych influencerów, serwis wstrzymuje wprowadzenie niektórych zmian, które upodobniały Instagrama do TikToka, głównego konkurenta aplikacji. Ale kierunku rozwoju...
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)