Nikon aktualizuje obiektywy Z o liniową kontrolę pierścienia ostrości

Autor: Maciej Luśtyk

3 Sierpień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Nikon wypuszcza ważną aktualizację dla 3 obiektywów ze swojej oferty. Główną nowością jest możliwość liniowej kontroli ostrości w trybie MF, z której ucieszą się zwłaszcza filmujący.

W najnowsze serii aktualizacji, Nikon wzbogaca obiektywy Nikon Z 50 mm f/1.2 S, Nikon Z 105 mm f/2.8 VR S i Nikon Z 24-70 mm f/2.8 S o ważną funkcję, jaką jest opcja liniowego przełożenia ruchu pierścienia ostrości na ruch soczewek podczas ręcznego ostrzenia, dzięki czemu będą one zachowywać się analogicznie jak klasyczna manualna optyka.

Do tej pory obiektywy te bazowały na mechanizmie fly-by-wire, gdzie przesunięcie soczewek zależało od prędkości i intensywności obracania pierścieniem, co uniemożliwiało tworzenie powtarzalnych przeostrzeń podczas filmowania i utrudniało precyzyjne ostrzenie podczas fotografowania. Po aktualizacja funkcja liniowego MF będzie ustawiona jako domyślna, a zmienić ją będziemy mogli w menu aparatów.

Z nowych funkcji skorzystają użytkownicy aparatów Nikon Z9, wyposażonych w firmware 2.0 oraz  modeli Z6 II i Z7 II zaktualizowanych do wersji 1.40 (lub nowszych). Niestety nowe funkcje nie będą działać w przypadku pierwszej generacji aparatów Z6 i Z 7.

Na razie nie wiadomo kiedy nowa opcja trafi do innych szkieł systemu Z. Aktualizacje obiektywów możecie pobrać za pośrednictwem poniższych linków.

Pobierz aktualizacje obiektywów:

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art - uniwersalny jasny szeroki kąt w kompaktowym wydaniu
Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art - uniwersalny jasny szeroki kąt w kompaktowym wydaniu
Sigma prezentują nową, bezlusterkową wersję modelu 24 mm f/1.4. Obiektyw łączy w sobie zaawansowane rozwiązania optyczne z rozbudową ergonomią i kompaktowymi...
15
Sigma 20 mm f/1.4 DG DN Art - nowy szerokokątny standard do astrofotografii, krajobrazu i filmowania?
Sigma 20 mm f/1.4 DG DN Art - nowy szerokokątny standard do astrofotografii, krajobrazu i...
Sigma prezentuje nową, bezusterkową wersję modelu 20 mm f/1.4. Dzięki dopracowanemu układowi optycznemu i rozbudowanej konstrukcji ma szansę stać się ulubionym...
7
Sigma zapowiada premierę nowych obiektywów. Czy to modele 20 mm f/1.4 DG DN Art i 24 mm f/1.4 DG DN Art?
Sigma zapowiada premierę nowych obiektywów. Czy to modele 20 mm f/1.4 DG DN Art i 24 mm f/1.4 DG...
W poniedziałek 8 sierpnia zobaczymy dwa nowe obiektywy ze stajni Sigmy. Wcześniejsze donosy sugerują, że będą to nowe, szerokokątne stałki.
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)