Nikon aktualizuje obiektywy Z o liniową kontrolę pierścienia ostrości

Autor: Maciej Luśtyk

3 Sierpień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Nikon wypuszcza ważną aktualizację dla 3 obiektywów ze swojej oferty. Główną nowością jest możliwość liniowej kontroli ostrości w trybie MF, z której ucieszą się zwłaszcza filmujący.

W najnowsze serii aktualizacji, Nikon wzbogaca obiektywy Nikon Z 50 mm f/1.2 S, Nikon Z 105 mm f/2.8 VR S i Nikon Z 24-70 mm f/2.8 S o ważną funkcję, jaką jest opcja liniowego przełożenia ruchu pierścienia ostrości na ruch soczewek podczas ręcznego ostrzenia, dzięki czemu będą one zachowywać się analogicznie jak klasyczna manualna optyka.

Do tej pory obiektywy te bazowały na mechanizmie fly-by-wire, gdzie przesunięcie soczewek zależało od prędkości i intensywności obracania pierścieniem, co uniemożliwiało tworzenie powtarzalnych przeostrzeń podczas filmowania i utrudniało precyzyjne ostrzenie podczas fotografowania. Po aktualizacja funkcja liniowego MF będzie ustawiona jako domyślna, a zmienić ją będziemy mogli w menu aparatów.

Z nowych funkcji skorzystają użytkownicy aparatów Nikon Z9, wyposażonych w firmware 2.0 oraz  modeli Z6 II i Z7 II zaktualizowanych do wersji 1.40 (lub nowszych). Niestety nowe funkcje nie będą działać w przypadku pierwszej generacji aparatów Z6 i Z 7.

Na razie nie wiadomo kiedy nowa opcja trafi do innych szkieł systemu Z. Aktualizacje obiektywów możecie pobrać za pośrednictwem poniższych linków.

Pobierz aktualizacje obiektywów:

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
Konstrukcje typu Tilt-Shift to domena wąskiej i kosztownej oferty kierowanej dla profesjonalistów. Chińczycy z 7Artisans chcą pokazać, że można inaczej i prezentują jasną stawkę z...
7
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)