Nikon aktualizuje obiektywy Z o liniową kontrolę pierścienia ostrości

Autor: Maciej Luśtyk

3 Sierpień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Nikon wypuszcza ważną aktualizację dla 3 obiektywów ze swojej oferty. Główną nowością jest możliwość liniowej kontroli ostrości w trybie MF, z której ucieszą się zwłaszcza filmujący.

W najnowsze serii aktualizacji, Nikon wzbogaca obiektywy Nikon Z 50 mm f/1.2 S, Nikon Z 105 mm f/2.8 VR S i Nikon Z 24-70 mm f/2.8 S o ważną funkcję, jaką jest opcja liniowego przełożenia ruchu pierścienia ostrości na ruch soczewek podczas ręcznego ostrzenia, dzięki czemu będą one zachowywać się analogicznie jak klasyczna manualna optyka.

Do tej pory obiektywy te bazowały na mechanizmie fly-by-wire, gdzie przesunięcie soczewek zależało od prędkości i intensywności obracania pierścieniem, co uniemożliwiało tworzenie powtarzalnych przeostrzeń podczas filmowania i utrudniało precyzyjne ostrzenie podczas fotografowania. Po aktualizacja funkcja liniowego MF będzie ustawiona jako domyślna, a zmienić ją będziemy mogli w menu aparatów.

Z nowych funkcji skorzystają użytkownicy aparatów Nikon Z9, wyposażonych w firmware 2.0 oraz  modeli Z6 II i Z7 II zaktualizowanych do wersji 1.40 (lub nowszych). Niestety nowe funkcje nie będą działać w przypadku pierwszej generacji aparatów Z6 i Z 7.

Na razie nie wiadomo kiedy nowa opcja trafi do innych szkieł systemu Z. Aktualizacje obiektywów możecie pobrać za pośrednictwem poniższych linków.

Pobierz aktualizacje obiektywów:

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
LED Newell RGB Kathi Nano - najmniejsza w rodzinie, ale bardzo wszechstronna
LED Newell RGB Kathi Nano - najmniejsza w rodzinie, ale bardzo wszechstronna
Newell RGB Kathi Nano to najmniejszy przedstawiciel rodziny lamp Kathi. Mała, ale wydajna będzie świetnym wyborem dla osób zajmujących się fotografią produktową i portretową, a także dla twórców...
8
Obiektywy Irix wreszcie na mocowaniu Sony E. Pierwszymi modelami będą 15 mm i 150 mm Macro
Obiektywy Irix wreszcie na mocowaniu Sony E. Pierwszymi modelami będą 15 mm i 150 mm Macro
Irix wchodzi w system Sony E. Producent poinformował, że do sprzedaży trafią dwa nowe obiektywy z bagnetem do bezlusterkowców - 15 mm f/2.4 oraz 150 mm f/2.8 Macro.
6
 Sigma 14 mm f/1.4 DG DN Art - nowy rekordzista! Ultraszeroki kąt teraz jeszcze jaśniejszy
Sigma 14 mm f/1.4 DG DN Art - nowy rekordzista! Ultraszeroki kąt teraz jeszcze jaśniejszy
Sigma prezentuje obiektyw 14 mm f/1.4 DG DN Art – najszerszy na świecie obiektyw AF ze światłem f/1.4 do pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych. Producent podkreśla, że zaprojektowano go...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)