Nikon Nikkor Z MC 105 mm f/2.8 VR S - pierwsza makro portretówka do bezlusterkowców Nikon

Autor: Maciej Luśtyk

2 Czerwiec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Do oferty systemu Z dołącza wreszcie obiektyw 105 mm, który przy okazji będzie wtórował za obiektyw makro, ze skalą reprodukcji 1:1. Oferuje też szybki silnik AF i system stabilizacji.

W systemie Nikon Z nareszcie debiutują obiektywy makro. Obok modelu Nikkor Z MC 50 mm f/2.8 na rynek trafia zdecydowanie jedno z najciekawszych szkieł w systemie, czyli model Nikkor Z MC 105 mm f/2.8 VR S, który stworzony został z myślą o fotografowaniu w dużym powiększeniu (skala odwzorowania 1:1), ale doskonale sprawdzić ma się również w fotografii portretowej czy modowej. A przy tym zachowuje względnie akceptowalną cenę.

Nikon Nikkor Z MC 105 mm f/2.8 VR S obiecuje wzorową optykę, szybki autofocus i system stabilizacji

Układ optyczny zbudowano tu na bazie 16 soczewek w 11 grupach, wśród których znajdziemy 3 soczewki ED i 1 soczewkę asferyczną, a także soczewki z powłoką nanokrystaliczną i powłoką ARNEO. Całość oferować ma wysoką rozdzielczość, ograniczenie krzywizny pola zarówno na krótkim, jak i długim dystansie ostrzenia, bardzo dobrą kontrolę aberracji chromatycznej i przyjemne dla oka rozmycie tła, które dzięki minimalnej odległości ostrzenia wynoszącej 29 cm będzie mogło być bardzo duże. Do tego 9-listkowa przysłona i fluorynowa powłoka przedniej soczewki, która ułatwi utrzymanie jej w czystości.

Obiektyw ma do zaoferowania także szybki, cichy i płynnie działający podwójny silnik STM oraz układ stabilizacji optycznej, który sam w sobie ma być w stanie zaoferować skuteczność rzędu 4,5 EV, a we współpracy ze stabilizowaną matrycą z pewnością jeszcze większą, co powinno znacznie ułatwić wykonywanie zdjęć makro z ręki (jak i np. nocnych portretów).

Nikon Nikkor Z MC 105 mm f/2.8 VR S został oczywiście uszczelniony przed kurzem i wilgocią, oferuje wewnętrzny system ogniskowania i ergonomię charakterystyczną dla wszystkich szkieł z linii S. Oprócz cyfrowej skali odległości, otrzymujemy więc przycisk i pierścień funkcyjny, a na pokładzie znalazł się także przełącznik zakresu ostrzenia (0,5-0,29 m), który ułatwi pracę makro.

Nikon Nikkor Z MC 105 mm f/2.8 VR S - oficjalne zdjęcia przykładowe

Na pewno jesteście ciekawi, co obiektyw ma do zaoferowania w praktyce. Możemy to wstępnie ocenić po oficjalnych zdjęciach przykładowych producenta. Sample są oczywiście pewnie nieco podostrzone, ale wygląda to bardzo dobrze.

1/80 s, f/7.1, ISO 31, ogniskowa: 105 mm

1/200 s, f/5.6, ISO 100, ogniskowa: 105 mm

1/160 s, f/8, ISO 31, ogniskowa: 105 mm

1/200 s, f/2.8, ISO 400, ogniskowa: 105 mm

1/200 s, f/3.3, ISO 100, ogniskowa: 105 mm

1/200 s, f/3, ISO 31, ogniskowa: 105 mm

Cena i dostępność

Jak na swoje możliwości obiektyw Nikon Nikkor Z MC 105 mm f/2.8 VR S został też względnie przystępnie wyceniony. Na polskim rynku zapłacimy za niego 5099 zł. To raptem 1000 zł drożej od konkurencyjnego modelu Sony FE 90 mm f/2.8 Macro G OSS, który jest też jednym z najstarszych systemowych szkieł rynkowego rywala. Biorąc pod uwagę nowoczesną konstrukcję, obiektyw Nikkor powinien cieszyć się dużą popularnością w systemie Z.

Więcej informacji znajdziecie na stronie nikon.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang AF 24-70 mm f/2.8 FE - uniwersalny budżetowy zoom oficjalnie w Polsce. Znamy cenę
Samyang AF 24-70 mm f/2.8 FE - uniwersalny budżetowy zoom oficjalnie w Polsce. Znamy cenę
Po obiektywach AF przyszedł czas na kolejną rewolucję w ofercie Samyanga. Producent zaprezentował świetnie zapowiadający się obiektyw 24-70 mm do Sony E, który jest...
34
Sigma 18-50 mm f/2.8 DC DN Contemporary - lekki i kompaktowy zoom do bezlusterkowców APS-C
Sigma 18-50 mm f/2.8 DC DN Contemporary - lekki i kompaktowy zoom do bezlusterkowców APS-C
Łączy w sobie niezwykłą kompaktowość i lekkość przy stałej jasności f/2.8. Czy Sigma 18-50 mm f/2.8 DC DN Contemporary będzie pierwszym wyborem dla fotografów i filmowców wykorzystujących aparaty...
32
Nikon projektuje zoomy ze światłem f/1.2. Czy kiedykolwiek je zobaczymy?
Nikon projektuje zoomy ze światłem f/1.2. Czy kiedykolwiek je zobaczymy?
Światło dzienne ujrzały dwa ciekawe patenty nikona, opisujące imponujące konstrukcje optyczne, które - jeśli kiedykolwiek trafią na rynek - mogą zupełnie zmienić nasze myślenie o...
9
Powiązane artykuły