Krótko

Wszystkie wyprodukowane do tej pory obiektywy Canon EF i RF mierzą tyle, co średnica Ziemi

Autor: Maciej Luśtyk

5 Luty 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Canon świętuje 150 mln obiektywów wyprodukowanych do aparatów systemów EOS.

Wydaje się, że raptem wczoraj informowaliśmy was o 100 mln wyprodukowanych obiektywów Canon EF. Pobić swój rekord o kolejne 50% producentowi udało się w raptem 6 lat. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że producent prowadzi tę statystykę od 1987 roku, gdy debiutował system EOS, wydaje się że zapotrzebowanie na optykę stale rośnie. W dobiciu do nowej poprzeczki pomogło też z pewnością wprowadzenie nowego systemu pełnoklatkowych bezlusterkowych aparatów i szkieł RF.

150-milionowym obiektywem, który opuścił linię produkcyjną był Canon RF 70-200 mm f/2.8 L IS USM. Gdyby wszystkie wyprodukowane od 1987 roku obiektywu producenta ułożyć w lini prostej,  sznur optyki ciągnąłby się przez 12450 km, czyli mniej więcej tyle ile wynosi średnica naszej planety (12,742 km). Do pełnego obwodu jeszcze daleko (ok. 40 tys. km), ale jeśli wzięlibyśmy pod uwagę także wszystkie szkła wyprodukowane wcześniej, a także konstrukcje z serii Cine i systemu EF-M, prawdopodobnie znacznie zmniejszylibyśmy ten dystans.

Więcej ciekawych informacji na temat rekordu Canona i obiektywów EF/RF znajdziecie na stronie usa.canon.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
„Całe to piękno i krew” - film o Nan Goldin w kinach od 16 czerwca
„Całe to piękno i krew” - film o Nan Goldin w kinach od 16 czerwca
Po otrzymaniu Złotego Lwa, nominacji do Oscara i ciepłym przyjęciu na festiwalu Millennium Docs Against Gravity, przejmujący dokument o kultowej fotografce Nan Goldin trafia na ekrany...
16
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Jury Fotograficznej Publikacji Roku wyłoniło listę wyróżnionych książek fotograficznych. Zwycięską publikację poznamy 15 czerwca podczas otwarcia Fotofestiwalu w Łodzi.
1
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Kiedyś stanowiły marzenie każdego fotografa studyjnego, dziś przechodzą do historii. Hasselblad poinformował, że nie będzie już rozwijał swojego średnioformatowego systemu H.
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)