Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Canon PowerShot Pick - nadchodzi „inteligentna” kamerka osobista. Czy odmieni media społecznościowe?

1

Autor: Maciej Luśtyk

22 Styczeń 2021
Artykuł na: 4-5 minut

W ostatnich dniach plotkowało się o nowej kamerze Canona, mającej wykorzystywać rozwiązania AI, która miałaby bazować na koncepcie pokazanym w 2018 roku. Dziś wiemy już jak będzie wyglądać.

Kurczący się rynek to dla producentów bodziec do doszlifowania oferty, ale także poszukiwania innowacji w mniej oczywistych miejscach, o czym doskonale wydaje się wiedzieć Canon. W końcu może się okazać, że z pozoru mała rzecz zrodzi nowy, mocny trend w dynamicznie zmieniającym się krajobrazie mediów społecznościowych i znacznie polepszy sytuację finansową firmy.

W ostatnim czasie widzieliśmy już kilka oryginalnych konceptów Canona, które (o dziwo) skrystalizowały się w formie gotowych, ogólnodostępnych produktów. Wystarczy wspomnieć chociażby kamerkę Ivy Rec czy też model PowerShot Zoom. Teraz producent wypuszcza najbardziej ambitny z projektów, których część mogliśmy poznać jeszcze podczas targów The Photography Show 2018 - inteligentną, wyposażoną w rozwiązania AI kamerkę Canon PowerShot Pick.

Czy Canon PowerShot Pick zmieni sposób tworzenia treści przez zwykłych użytkowników?

Największą przeszkodą, z jaką obecnie borykają się producenci rozwiązań foto i wideo, kierowanych do amatorów, jest przekonanie użytkowników do porzucenia smartfona, który pokrywa zwykle 90% ich potrzeb. Jak pokazały ostatnie lata, wszelkie tego typu projekty nie doczekały się świetlanej przyszłości. Czy PowerShot Pick będzie wreszcie tym, który tego dokona?

Jak na razie trudno snuć na ten temat domysły, gdyż nie znamy jeszcze oficjalnej specyfikacji urządzenia - ta ma zostać udostępniona 29 stycznia, gdy projekt, podobnie jak wszystkie nowe koncepty Canona, wystartuje z oficjalną kampanią crowdfundingową. Możemy jednak opierać się na przeciekach i tym, co Canon mówił o urządzeniu podczas wspomnianych targów.

Autonomiczna kamerka do nagrywania vlogów i uwieczniania codziennych chwil może być właśnie tym, czego potrzebuje rynek. Ale cale nie musi

Canon PowerShot Pick przede wszystkim miałby robić zdjęcia i filmy autonomicznie, samemu kadrując i decydując o najlepszym ujęciu, wyłączając z tego procesu użytkownika (chyba, że ten zdecyduje inaczej). Z dużym prawdopodobieństwem kamera przy wsparciu dedykowanej aplikacji sama też będzie przygotowywać gotowe materiały do udostępnienia w mediach społecznościowych.

Według doniesień, aparat/kamera wyposażony ma być w 12-megapikselową matrycę CMOS w rozmiarze 1/2.3” (smartfonowy standard) obiektyw zoom o ekwiwalencie 19-57 mm, z systemem stabilizacji i obrotową głowicę, która dzięki algorytmom rozpoznawania sylwetki, twarzy i otoczenia będzie automatycznie podążać za filmowanym czy fotografowanym obiektem. Do tego uszczelnienia, wejście na kartę microSD i oczywiście łączność bezprzewodowa.

W przypadku konceptu z 2018 roku producent pokazywał, że nowe urządzenie mogłoby być używane zarówno jako przenośna kamera, mocowana na statywie, selwie sticku czy - za pomocą specjalnego uchwytu - na szyi lub w terenie, jak i stacjonarnie, gdzie pełniła by funkcję naszego prywatnego kamerzysty, np. do nagrywania bardziej dynamicznych vlogów w pojedynkę. Najnowsze zdjęcia zdają się potwierdzać to założenie, choć z racji wyglądu i gabarytów, to drugie zastosowanie będzie zapewne tym głównym.

Wszystko pięknie, ale nadal wystarczą dwa ruchy palcem, żeby nagrać filmik smartfonem

Czy to ma szansę się sprzedać? Biorąc pod uwagę coraz więcej treści wideo przygotowywanych przez amatorów, a także wszechobecny trend automatyzacji żmudnych procesów, jest to jak najbardziej krok w dobrym kierunku. O wszystkim przesądzi jednak cena, rzeczywiste możliwości i wygoda urządzenia. Biorąc uwagę to, jak dużą wagę producent przywiązuje do UX o tę ostatnią kwestię jesteśmy spokojni. Nadal jednak pozostaje pytanie o to czy nie wygodniej będzie po prostu sięgnąć po smartfona.

O tym wszystkim przekonamy się już niebawem. Canon PowerShot Pick oficjalnie zaprezentowany ma zostać już 29 stycznia.

Źródło: dc.watch.impress.co.jp.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Zaktualizuj firmware A7S III, by korzystać z profilu Sony S-Cinetone
Zaktualizuj firmware A7S III, by korzystać z profilu Sony S-Cinetone
Dostępna jest darmowa aktualizacja firmware'u aparatu bezlusterkowego A7S III. Wersja 2.0 uaktywnia profil kolorystyczny Sony S-Cinetone z flagowej kamery Sony VENICE
0
0
Najnowsza kamerka Canona zadba o to, żebyś nie garbił się przed komputerem
Najnowsza kamerka Canona zadba o to, żebyś nie garbił się przed komputerem
Canon przedstawia ideę stojącą za urządzeniami koncepcyjnymi, które w ostatnim czasie wypuścił na rynek i prezentuje nowe urządzenie Posture Fit, które zadbać ma o...
3
0
Leica Q2 Daniel Craig x Greg Williams - cała w złocie
Leica Q2 Daniel Craig x Greg Williams - cała w złocie
Jeśli czerwona kropka to dla was za mało, Leica wprowadza limitowaną edycję modelu Q2 ze złotym wykończeniem, która powstała przy udziale aktora Daniela Craiga i...
10
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)