Canon Photo Culling - aplikacja AI, która przebierze za ciebie zdjęcia

Autor: Maciej Luśtyk

12 Luty 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Rok po pierwszej prezentacji, apka Photo Culling trafia wreszcie do App Store. Czy ma szansę pomóc w pracy?

Odpowiedź na to pytanie udzielamy od razu: raczej nie. Póki co, jest to rozwiązaniem nakierowane właściwie wyłącznie na osoby fotografujące smartfonami. Ale biorąc pod uwagę dzisiejszy obraz fotografii, być może to właśnie strzał w dziesiątkę.

Canon Photo Culling łatwo usunie zbędne duplikaty zdjęć ze smartfona i pokaże najlepsze kadry

Po 10 latach ze smartfonami w kieszeni, wszyscy już chyba dobrze wiemy, że nic tak nie pochłania przestrzeni dyskowej jak duplikaty tych samych ujęć, które telefonem wykonujemy niezwykle często i chętnie. W końcu każdy chce mieć to najlepsze ujęcie. Zwykle jednak potem zapominamy o „odrzutach”, które w szybkim tempie zapychają pamięć i znacznie wydłużają galerię zdjęć.

I właśnie w tym ma pomóc Canon Photo Culling. Dzięki układom AI wytrenowanym w rozpoznawaniu i analizie obrazu, aplikacja automatycznie przebierze wykonane zdjęcia i wyselekcjonuje paczkę najlepszych ujęć, a także zgrupuje te, które (według niej) można usunąć. Zdjęcia oceniane są na podstawie ich ostrości i zaszumienia, a także emocji sfotografowanych osób i tego czy miały otwarte oczy.

Oprócz tego, apka pomóc ma w katalogowaniu, ocenianiu i archiwizowaniu zdjęć, ale to potrafi właściwie każdy iPhone i Android.

Tylko czy warto za to wszystko płacić?

Niestety aplikacja ma też pewien minus. Mianowicie jest płatna. Subskrypcja wynosi 3 dolary miesięcznie, lub 15 dolarów rocznie. Czy to nie za dużo jak za pomoc w usuwaniu niepotrzebnych zdjęć? Dla zainteresowanych dostępna jest 3-dniowa wersja próbna. Możemy więc oczyścić telefon na próbę i zadecydować sami.

My dalej czekamy na apkę, która w ekosystemie Canona pozwoliłaby na błyskawiczną selekcję materiału z aparatu jak obiecuje Sony Visual Story. Niby mamy DPP Express, ale to jeszcze nie to.

Aplikację Canon Photo Culling możecie pobrać na system iOS ze sklepu App Store.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Google Pixel 6 i Pixel 6 Pro - nowe fotograficzne flagowce stawiają na funkcje AI
Google Pixel 6 i Pixel 6 Pro - nowe fotograficzne flagowce stawiają na funkcje AI
Google pokazało 6. odsłonę swojego smartfona. Tym razem otrzymujemy nową matrycę i w sumie 3 aparaty, ale najnowsze flagowce to przede wszystkim nowości...
6
Saramonic SmartMic5 - mikrofon shotgun do smartfona
Saramonic SmartMic5 - mikrofon shotgun do smartfona
Coraz więcej producentów oferuje rozwiązania audio do smartfonów. Swoją ofertę mobilnych rozwiązań rozszerza Saramonic prezentują nowy niedrogi mikrofon pojemnościowy...
8
iPhone 13, 13 Pro i 13 Pro Max - nowy układ aparatów i "kinowe" wideo
iPhone 13, 13 Pro i 13 Pro Max - nowy układ aparatów i "kinowe" wideo
Apple właśnie zaprezentowało najnowszą generację iPhone’ów. Oprócz zwiększonej wydajności otrzymamy też m.in. personalizowane filtry do...
18
Powiązane artykuły