Canon Photo Culling - aplikacja AI, która przebierze za ciebie zdjęcia

0

Autor: Maciej Luśtyk

12 Luty 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Rok po pierwszej prezentacji, apka Photo Culling trafia wreszcie do App Store. Czy ma szansę pomóc w pracy?

Odpowiedź na to pytanie udzielamy od razu: raczej nie. Póki co, jest to rozwiązaniem nakierowane właściwie wyłącznie na osoby fotografujące smartfonami. Ale biorąc pod uwagę dzisiejszy obraz fotografii, być może to właśnie strzał w dziesiątkę.

Canon Photo Culling łatwo usunie zbędne duplikaty zdjęć ze smartfona i pokaże najlepsze kadry

Po 10 latach ze smartfonami w kieszeni, wszyscy już chyba dobrze wiemy, że nic tak nie pochłania przestrzeni dyskowej jak duplikaty tych samych ujęć, które telefonem wykonujemy niezwykle często i chętnie. W końcu każdy chce mieć to najlepsze ujęcie. Zwykle jednak potem zapominamy o „odrzutach”, które w szybkim tempie zapychają pamięć i znacznie wydłużają galerię zdjęć.

I właśnie w tym ma pomóc Canon Photo Culling. Dzięki układom AI wytrenowanym w rozpoznawaniu i analizie obrazu, aplikacja automatycznie przebierze wykonane zdjęcia i wyselekcjonuje paczkę najlepszych ujęć, a także zgrupuje te, które (według niej) można usunąć. Zdjęcia oceniane są na podstawie ich ostrości i zaszumienia, a także emocji sfotografowanych osób i tego czy miały otwarte oczy.

Oprócz tego, apka pomóc ma w katalogowaniu, ocenianiu i archiwizowaniu zdjęć, ale to potrafi właściwie każdy iPhone i Android.

Tylko czy warto za to wszystko płacić?

Niestety aplikacja ma też pewien minus. Mianowicie jest płatna. Subskrypcja wynosi 3 dolary miesięcznie, lub 15 dolarów rocznie. Czy to nie za dużo jak za pomoc w usuwaniu niepotrzebnych zdjęć? Dla zainteresowanych dostępna jest 3-dniowa wersja próbna. Możemy więc oczyścić telefon na próbę i zadecydować sami.

My dalej czekamy na apkę, która w ekosystemie Canona pozwoliłaby na błyskawiczną selekcję materiału z aparatu jak obiecuje Sony Visual Story. Niby mamy DPP Express, ale to jeszcze nie to.

Aplikację Canon Photo Culling możecie pobrać na system iOS ze sklepu App Store.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Smartfony Samsunga z aparatami Olympus? Możliwe, że jeszcze w tym roku
Smartfony Samsunga z aparatami Olympus? Możliwe, że jeszcze w tym roku
Podczas targów CP+ 2021 OM Digital Solutions zapowiedziało, że jest otwarte na współpracę z innymi producentami. Czy pierwsze partnerstwo zawiązane przez nowy zarząd...
23
10
Czy pokazywanie klientom zdjęć z wydarzenia na żywo to dobry pomysł? Sony rozszerza funkcjonalność aplikacji Visual Story
Czy pokazywanie klientom zdjęć z wydarzenia na żywo to dobry pomysł? Sony rozszerza funkcjonalność...
Aplikacja Sony Visual Story to jedno z najciekawszych przedsięwzięć nakierowanych na optymalizację pracy współczesnego fotografa. Właśnie otrzymała funkcję Live...
5
0
Oto Xiaomi Mi 11 Pro i Mi 11 Ultra - najlepsze fotograficzne smartfony w historii
Oto Xiaomi Mi 11 Pro i Mi 11 Ultra - najlepsze fotograficzne smartfony w historii
Najnowsze flagowe smartfony Xiaomi obiecują najlepszą jakość zdjęć ze wszystkich dotychczasowych telefonów, która będzie przebijać także najlepsze 1-calowe kompakty....
36
4
Powiązane artykuły