Canon Photo Culling - aplikacja AI, która przebierze za ciebie zdjęcia

Autor: Maciej Luśtyk

12 Luty 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Rok po pierwszej prezentacji, apka Photo Culling trafia wreszcie do App Store. Czy ma szansę pomóc w pracy?

Odpowiedź na to pytanie udzielamy od razu: raczej nie. Póki co, jest to rozwiązaniem nakierowane właściwie wyłącznie na osoby fotografujące smartfonami. Ale biorąc pod uwagę dzisiejszy obraz fotografii, być może to właśnie strzał w dziesiątkę.

Canon Photo Culling łatwo usunie zbędne duplikaty zdjęć ze smartfona i pokaże najlepsze kadry

Po 10 latach ze smartfonami w kieszeni, wszyscy już chyba dobrze wiemy, że nic tak nie pochłania przestrzeni dyskowej jak duplikaty tych samych ujęć, które telefonem wykonujemy niezwykle często i chętnie. W końcu każdy chce mieć to najlepsze ujęcie. Zwykle jednak potem zapominamy o „odrzutach”, które w szybkim tempie zapychają pamięć i znacznie wydłużają galerię zdjęć.

I właśnie w tym ma pomóc Canon Photo Culling. Dzięki układom AI wytrenowanym w rozpoznawaniu i analizie obrazu, aplikacja automatycznie przebierze wykonane zdjęcia i wyselekcjonuje paczkę najlepszych ujęć, a także zgrupuje te, które (według niej) można usunąć. Zdjęcia oceniane są na podstawie ich ostrości i zaszumienia, a także emocji sfotografowanych osób i tego czy miały otwarte oczy.

Oprócz tego, apka pomóc ma w katalogowaniu, ocenianiu i archiwizowaniu zdjęć, ale to potrafi właściwie każdy iPhone i Android.

Tylko czy warto za to wszystko płacić?

Niestety aplikacja ma też pewien minus. Mianowicie jest płatna. Subskrypcja wynosi 3 dolary miesięcznie, lub 15 dolarów rocznie. Czy to nie za dużo jak za pomoc w usuwaniu niepotrzebnych zdjęć? Dla zainteresowanych dostępna jest 3-dniowa wersja próbna. Możemy więc oczyścić telefon na próbę i zadecydować sami.

My dalej czekamy na apkę, która w ekosystemie Canona pozwoliłaby na błyskawiczną selekcję materiału z aparatu jak obiecuje Sony Visual Story. Niby mamy DPP Express, ale to jeszcze nie to.

Aplikację Canon Photo Culling możecie pobrać na system iOS ze sklepu App Store.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Xiaomi 12S Ultra - flagowiec z 1-calową matrycą i aparatem Leica
Xiaomi 12S Ultra - flagowiec z 1-calową matrycą i aparatem Leica
Nowy flagowy smartfon jako jeden z pierwszych na rynku wykorzystuje pełną 1-calową matrycę. Wyposażony w 3 aparaty, wideo 4K i 10-bitowy wyświetlacz Xiaomi 12S Ultra...
17
Xiaomi 12S Ultra z 1-calową matrycą. Nadchodzi prawdopodobnie najlepszy fotograficzny smartfon dotychczas
Xiaomi 12S Ultra z 1-calową matrycą. Nadchodzi prawdopodobnie najlepszy fotograficzny smartfon...
Już w poniedziałek premiera nowego flagowego smartfona Xiaomi. Model 12S Ultra wykorzystywać ma pełną, opracowaną wspólnie z Sony matryce w rozmiarze...
7
Vivo X80 Pro trafia do Polski. Znamy oficjalną cenę
Vivo X80 Pro trafia do Polski. Znamy oficjalną cenę
Najnowszy flagowy smartfon Vivo właśnie zadebiutował w Europie. Ma zaawansowany aparat sterowany dedykowanym układem obrazowania AI oraz świetną wydajność. Wiemy już...
13
Powiązane artykuły