Zobacz, jak branża fotograficzna wyglądała w latach 70.

1

Autor: Maciej Luśtyk

23 Sierpień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Rynek fotografii zmienia się nieustannie i coraz bardziej dynamicznie. Czy to jednak ewolucja w dobrym kierunku? Zobacz jak robiło się to w latach 70. XX wieku.

W dzisiejszych zabieganych czasach trudno nam uwierzyć, że kiedykolwiek wszystko mogło dziać się wolniej, a jednocześnie przynosić większe, lub porównywalne zyski. Rozwój komputerów i internetu na dobre zmienił i zdemokratyzował rynek fotografii, dając dostęp do niezbędnych narzędzi wszystkim zainteresowanym. Ale czy to rzeczywiście zmiana na lepsze?

Postępująca dewaluacja fotografii publikowanych w prasie to tylko jeden ze skutków tej zmiany, a fotografowie pamiętający czasy analogowe chyba nigdy nie przestaną narzekać jak to cyfra zabiła „prawdziwą” fotografię. Zarzuty te z kolei w ogóle wydają się nie obchodzić młodych fotografów, którzy dorastając w „cyfrowym” świecie, doskonale się w nim odnajdują i patrzą na to, co było kiedyś z pobłażliwym uśmieszkiem.

 

Jednym i drugim dobrze zrobi zapewne krótka podróż w przeszłość. Dzięki dokumentowi „Moving Stills” Benhama Attara możemy przyjrzeć się jak wyglądała praca nad materiałem w agencji Contact Press Images pod koniec lat 70. XX wieku.

Kamera towarzyszy światowej sławy fotografowi, Davidowi Burnettowi i załodze agencji w przygotowaniu materiału na temat ostatniego tradycyjnego pędzenia bydła w USA. To, co robi największe wrażenie to cały proces produkcji, który dzisiaj zapewne ograniczałby się do kilku maili, realna praca włożona w pozyskiwanie budżetu i sprzedaż materiału, a także czas poświęcony na analizę i odpowiednie przygotowanie zdjęć.

Czas, którego dzisiaj, mimo tylu udogodnień tak często brakuje.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Fujifilm partnerem fotograficznym Orlen Super Race
Fujifilm partnerem fotograficznym Orlen Super Race
Wyścigi samochodowe to moc emocji i adrenaliny, brawurowe przejazdy, to także doskonałe warunki na uchwycenie wyjątkowych kadrów. Właśnie dlatego sprzęt Fujifilm...
0
1
Kodak przerzuca się na produkcję leków. 3-krotny wzrost wartości firmy w ciągu jednego dnia
Kodak przerzuca się na produkcję leków. 3-krotny wzrost wartości firmy w ciągu jednego dnia
Niegdysiejszy gigant fotograficzny otrzymał rządowe wsparcie w wysokości 765 mln dolarów, które pomoże firmie dokonać strategicznego przebranżowienia.
29
2
Nowa strona Next77
Nowa strona Next77
Firma Next77 - dystrybutor sprzętu fotograficznego, ma przyjemność poinformować o uruchomieniu nowej, ulepszonej wersji swojej strony internetowej.
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)