Czy(m) street photo różni się od reportażu?

Czy(m) street photo różni się od reportażu?

Czym jest Street Photo? O definicję tego gatunku od lat toczą się boje. Dlatego aby choć zbliżyć się do sedna sprawy, postanowiliśmy zapytać o zdanie 5 fotografów: Wojtka Wieteskę, Damiana Chrobaka, Tomasza Lazara, Maćka Jeziorka i Martę Rybicką

Wojtek Wieteska: zdjęcie jak samotny jesienny liść

 

Fotografia uliczna - to termin płynny, bardzo obszerny i pojemny, a jednocześnie mało precyzyjny. Czy to jest gatunek, konwencja, styl? Czy jak sfotografuję martwą kaczkę przy krawężniku jezdni, to jest to street photography, czy raczej martwa natura? A całująca się para w kabriolecie, zaparkowanym pod kinem? To może jest to fotografia samochodowa… Same pytania!

W fotografii ulicznej, widzę raczej jedno, luźno wyemancypowane zdjęcie, taki samotny jesienny liść pływający po powierzchni tafli wody

Reportaż fotograficzny jest gatunkiem. Z założenia jest zbiorem fotografii, które opowiadają określoną historię, "raportują" o danym wydarzeniu, donoszą o faktach, które się wydarzyły. Stanowi pewną całość, w której wyraża się punkt widzenia i zaangażowanie ideowe fotografa.

fot. Wojtek Wieteska, z cyklu "Flights"

 

Jest narracją, poprzez wzajemne zestawienia pojedynczych fotografii. Jest opowieścią. Ma w historii fotografii wyraźnie zaznaczone miejsce. W fotografii ulicznej, widzę raczej jedno, luźno wyemancypowane zdjęcie, taki samotny jesienny liść pływający po powierzchni tafli wody...

 

Od lat zafascynowany fotografią uliczną. Na codzień zajmuje się popularyzowaniem "streeta" w polskim internecie. Założyciel serwisu Polishstreetphotography.com. Jako fotograf brał udział w licznych wystawach zarówno w kraju jak i zagranicą.

Komentarze
Polecane artykuły
“Prace artystów takich jak on są bardzo potrzebne”. Poznaliśmy zwycięzcę Sony World Photography Awards 2019
17 Kwi 2019
Podczas dzisiejszej gali finałowej konkursu SWPA 2018 poznaliśmy laureatów sekcji profesjonalnej oraz zwycięzcę tytułu Fotografa Roku. Tym razem otrzymał go włoski fotoreporter Federico Borella. Zobaczcie nagrodzone prace.
3
Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland
17 Kwi 2019
Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.
1
Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2019
17 Kwi 2019
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. W kategoriach Feature Photography i Breaking News Photography to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Lorenzo Tugnoli z The Washington Post oraz redakcja Reuters.
2
„Bez taryfy ulgowej” - o pracy ze średnim formatem w fotografii podróżniczej rozmawiamy z Jackiem Boneckim
13 Kwi 2019
Jak postrzega zmiany w branży z perspektywy 50-latka? Dlaczego do pracy w terenie zabiera średni format i czemu mimo to fotografuje w JPEG-ach? O aparatach, sztuce patrzenia i radzeniu sobie z ograniczeniami, w dniu jego 50. urodzin rozmawiamy z Jackiem Boneckim.
4