Czy(m) street photo różni się od reportażu?

Czy(m) street photo różni się od reportażu?

Czym jest Street Photo? O definicję tego gatunku od lat toczą się boje. Dlatego aby choć zbliżyć się do sedna sprawy, postanowiliśmy zapytać o zdanie 5 fotografów: Wojtka Wieteskę, Damiana Chrobaka, Tomasza Lazara, Maćka Jeziorka i Martę Rybicką

Wojtek Wieteska: zdjęcie jak samotny jesienny liść

 

Fotografia uliczna - to termin płynny, bardzo obszerny i pojemny, a jednocześnie mało precyzyjny. Czy to jest gatunek, konwencja, styl? Czy jak sfotografuję martwą kaczkę przy krawężniku jezdni, to jest to street photography, czy raczej martwa natura? A całująca się para w kabriolecie, zaparkowanym pod kinem? To może jest to fotografia samochodowa… Same pytania!

W fotografii ulicznej, widzę raczej jedno, luźno wyemancypowane zdjęcie, taki samotny jesienny liść pływający po powierzchni tafli wody

Reportaż fotograficzny jest gatunkiem. Z założenia jest zbiorem fotografii, które opowiadają określoną historię, "raportują" o danym wydarzeniu, donoszą o faktach, które się wydarzyły. Stanowi pewną całość, w której wyraża się punkt widzenia i zaangażowanie ideowe fotografa.

fot. Wojtek Wieteska, z cyklu "Flights"

 

Jest narracją, poprzez wzajemne zestawienia pojedynczych fotografii. Jest opowieścią. Ma w historii fotografii wyraźnie zaznaczone miejsce. W fotografii ulicznej, widzę raczej jedno, luźno wyemancypowane zdjęcie, taki samotny jesienny liść pływający po powierzchni tafli wody...

 

Od lat zafascynowany fotografią uliczną. Na codzień zajmuje się popularyzowaniem "streeta" w polskim internecie. Założyciel serwisu Polishstreetphotography.com. Jako fotograf brał udział w licznych wystawach zarówno w kraju jak i zagranicą.

Komentarze
Polecane artykuły
Smartfonem też zrobisz świetne zdjęcie. Ponad 40 prac Polaków wyróżnionych w konkursie Mobile Photography Awards 2018
11 Lut 2019
Poznaliśmy wyniki ostatniej edycji największego konkursu fotografii mobilnej. Wśród wyróżnionych znalazło się wyjątkowo dużo Polaków. Mamy też 1 miejsce w kategorii Architektura
0
Mohammad Baghal Asghari: “Ludzie myślą, że fotografia to prosta, bezwartościowa sztuka”
8 Lut 2019
W fotografii najważniejszą rzeczą jest dla mnie odnajdywanie na co dzień ukrytych dla mnie rzeczy: zaznajamianie się z różnymi religiami, poznawanie historii ludzi. Często tych bardzo prostych, którzy są bohaterami naszego codziennego życia - opowiada nam irański fotograf Mohammad Baghal Asghari, autor projektu "Forgotten Dried Land"
0
Jak samouk bez szkoły stał się jednym z najważniejszych fotografów XX wieku? Poznajcie historię Gordona Parksa
7 Lut 2019
Filmowiec, kompozytor, pisarz i jeden z najbardziej rozpoznawalnych dokumentalistów XX wieku. Zobaczcie jak rozwijała się wyjątkowa kariera Gordona Parksa.
0
Jury konkursu Fotoreporter Roku 2018 nie przyznało głównej nagrody. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z kategorii
4 Lut 2019
Jak co roku, na początku lutego Stowarzyszenie Fotoreporterów nagradza najlepszych polskich fotografów prasowych. Tym razem tytułu Fotoreportera Roku jednak nie przyznano.
0