Czy(m) street photo różni się od reportażu?

9
Mateusz Grybczyński
1 Maj 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Czym jest Street Photo? O definicję tego gatunku od lat toczą się boje. Dlatego aby choć zbliżyć się do sedna sprawy, postanowiliśmy zapytać o zdanie 5 fotografów: Wojtka Wieteskę, Damiana Chrobaka, Tomasza Lazara, Maćka Jeziorka i Martę Rybicką

Tomasz Lazar: jedno zdjęcie opowiada wszystko

 

Fotografia reporterska zawsze musi nieść ze sobą wartość informacyjną. Jest robiona w celu poinformowania o jakiejś sytuacji. Wykorzystuje się tutaj narrację stworzoną przez zdjęcia. Fotografia uliczna nie musi nieść tej wartości informacyjnej. W streecie jedno zdjęcie ma opowiedzieć wszystko.

fot. Tomasz Lazar, "Theather of Life"

 

Według mnie reportażu nie można zrobić tylko zdjęciami streetowymi. Brakowałoby czegoś w takiej wypowiedzi. Można oczywiście wykorzystać podejście fotografii ulicznej, pojedyncze kadry, mocne momenty.

fot. Tomasz Lazar, Fashion Philosophy

 

W streecie jedno zdjęcie zawiera całą historię ale później ciężko z takiego zbioru historii opowiedzieć całą opowieść. Takie podejście wykorzystują np. Trent Parke, Martin Parr, Tony Ray Jones, mają zacięcie streetowe i wykorzystuję tą stylistykę do opowiadania swoich opowieści.

 

Od lat zafascynowany fotografią uliczną. Na codzień zajmuje się popularyzowaniem "streeta" w polskim internecie. Założyciel serwisu Polishstreetphotography.com. Jako fotograf brał udział w licznych wystawach zarówno w kraju jak i zagranicą.

Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Cashback Sony 2019 - wybieramy najciekawsze zestawy
Cashback Sony 2019 - wybieramy najciekawsze zestawy
Najnowsza promocja na aparaty Sony to okazja do zakupu sprzętu fotograficznego w dużo niższej cenie. Spośród modeli objętych promocją wybieramy najciekawsze naszym...
78
0
Sony G, G Master, a może Zeiss AF? Tłumaczymy różnice między obiektywami producenta
Sony G, G Master, a może Zeiss AF? Tłumaczymy różnice między obiektywami producenta
Rodzina obiektywów Sony rozrasta się w zawrotnym tempie. W tym momencie, w systemie E mamy już 4 różne linie szkieł. Czym się różnią?
95
3
Panasonic Lumix S1H - gwiazda srebrnego ekranu
Panasonic Lumix S1H - gwiazda srebrnego ekranu
Po superszybkim S1 i S1R z matrycą 47 Mp na rynku debiutuje trzeci model z pełnoklatkowej linii Panasonic. Lumix S1H to prawdziwy filmowy potwór!
12
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)