Najnowszą produkcję Quentina Tarantino nakręcono na tradycyjnym filmie. Kamerami sprzed 50 lat...

Najnowsze kamery cyfrowe używane do produkcji filmowych oferują naprawdę fantastyczne możliwości. Coraz częściej jednak podczas pracy nad ważnymi projektami twórcy sięgają po medium analogowe. Dlaczego? Posłuchajcie, jak o pracy nad swoim najnowszym filmem opowiada Quentin Tarantino.
Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Co łączy najnowszego “Bonda”, nadchodzące “Gwiezdne Wojny” i najświeższy film Quentina Tarantino? Wszystkie produkcje zostały nakręcone tradycyjnymi kamerami, na filmie. Zasłużeni twórcy coraz częściej w swojej pracy sięgają po klasyczne błony filmowe, które pozwalają na osiągnięcie klimatu niedostępnego dla cyfry. W przypadku wspomnianego reżysera i jego najnowszego obrazu “The Hateful Eight” powrót do filmu ma szczególny wymiar i to dosłownie. Został on w całości nakręcony kamerami Ultra Panavision 70, na negatywie 65 mm.

Dlaczego twórcy zdecydowali się na skorzystanie z kamer nieużywanych od prawie 50 lat? Kluczem jest format. Film 65 mm i szkła anamorficzne o współczynniku kompresji 1,25x, w przypadku projekcji na negatyw 70 mm, pozwalają na uzyskanie obrazu w formacie 2.76:1 - jednego z najszerszych używanych w kinematografii. Inną kwestią jest bogactwo szczegółów i odwzorowanie kolorów.

Większość kin nie posiada już zaplecza sprzętowego potrzebnego do udźwignięcia projekcji w 70 mm, ale to zdaje się tylko cieszyć twórców. Z premiery filmu postanowili zrobić wyjątkowe wydarzenie. Film w oryginalnym formacie zostanie zaprezentowany jedynie na około stu specjalnych pokazach na terenie ameryki. Później, w zwyczajnych kinach zobaczymy już tylko cyfrowe kopię.

Czy mamy do czynienia z nowym trendem, gdzie w przypadku pracy nad ważnymi tytułami twórcy wybierają pracę z filmem? Czy praca z analogiem jest bardziej szlachetna? Wygląda na to, że mimo dobrodziejstw cyfry, wszyscy tęsknimy za magią filmu. W ostatnich czasach zapotrzebowanie na specyficzny “filmowy” obrazek wydaje się być zresztą ogromne, również w fotografii. Wystarczy spojrzeć na to, jaką popularnością cieszą się symulacje klisz oferowane przez VSCO.

Film na pewno nie umarł, a nawet zdaje się mieć coraz lepiej. Z pewnością zobaczymy jeszcze niejedną produkcję filmową nagraną z użyciem tradycyjnych mediów. W 2014 roku reżyserzy Quentin Tarantino, Christopher Nolan i J.J Abrams pomogli bowiem wynegocjować z Kodakiem umowę na dalszą produkcję błon filmowych. Czy podobne, dobre wiadomości napłyną kiedyś także z rynku tradycyjnej fotografii analogowej? To już zależy tylko od tego, jak często sami będziemy sięgać po film

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: film
logo logo
Magazyny
Zamów