Odkryj historie znanych zdjęć na stykówkach fotografów Magnum

0
Maciej Luśtyk
25 Listopad 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Aby wybrać ten jeden właściwy kadr, potrzebnych jest nieraz nawet kilkadziesiąt różnych ujęć tego samego tematu. W czasach analogowych, gdy nie mieliśmy szybkiego dostępu do podglądu zdjęć w aparacie i programach do obróbki, do tego celu używano stykówek. Do 1 grudnia stykówki takich fotografów jak Elliot Erwitt, Dennis Stock, Eve Arnold i Martinn Parr możecie kupić na charytatywnej aukcji Magnum Photos.
Stykówki mają w sobie pewną magię, w jedyny w swoim rodzaju sposób opowiadają bowiem o tym jak rodziło się dane zdjęcie. Szczególnie jeśli rezultatem pracy fotografa są kadry, które na stałe zapisały się w zbiorowej świadomości odbiorców. Zestawienie ze sobą wszystkich ujęć składających się na powstanie tego jednego, właściwego kadru oferuje też unikalne spojrzenie na metodologię pracy fotografów odpowiedzialnych za jego uchwycenie. Jeśli kiedykolwiek interesowało Was to jak powstało znane zdjęcie psa rasy Chihuahua zrobione przez Elliota Erwitta, lub portret Jamesa Deana wykonany przez Dennisa Stocka, Magnum Photos ma dla Was niebywałą gratkę.
Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Do 1 grudnia 2015 roku, na aukcji charytatywnej zorganizowanej przez agencję Magnum Photos i Czerwony Krzyż możecie w promocyjnej cenie zakupić odbitki stykówek znanych fotografów agencji. Znajdziemy tu takie nazwiska jak Martin Parr, Elliot Erwitt, Werner Bischof, Dennis Stock, Eve Arnold, David Seymour i wiele innych. Stykówki w rozmiarach 41 x 51 cm oferowane są w cenie $175 za sztukę. 50% dochodów z aukcji zostanie przekazanych na cele charytatywne.

Jest to pierwsza odsłona aukcji Magnum Seasonal Benefit, która będzie odbywać się cyklicznie, co roku, by wesprzeć konta znanych fundacji charytatywnych. Więcej informacji znajdziecie na stronie magnumphotos.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
7
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)