“Czarna Skrzynka” - film o Tomaszu Tomaszewskim w najnowszym numerze Digital Camera Polska

“Czarna Skrzynka” - film o Tomaszu Tomaszewskim w najnowszym numerze Digital Camera Polska
Kilka dni temu do sprzedaży trafił najnowszy numer czasopisma Digital Camera Polska. Do magazynu dołączana jest płyta DVD z filmem dokumentalnym o Tomaszu Tomaszewskim pod tytułem “Czarna Skrzynka”. W filmie między innymi prezentowane są archiwalne, nie publikowane dotąd materiały, a fotograf odkrywa kulisy stojących za nimi wydarzeń.
Wraz z najnowszym, lipcowym numerem Digital Camera Polska otrzymamy płytę DVD z filmem dokumentalnym o Tomaszu Tomaszewskim w reżyserii Krzysztofa Kowalskiego. Jak czytamy w opisie, film ”Czarna Skrzynka” to ”dramatyczna historia człowieka, którego pragnienie wolności, niezwykły upór i chęć walki z komunistycznym systemem zaprowadziły na szczyty światowej fotografii. To również opowieść o niezłomnym człowieku który z wielka determinacja, z aparatem, jedyną bronią w jaką był wyposażony, walczył o wolną Polskę”.W filmie zobaczymy wiele nie publikowanych dotąd zdjęć z grudnia 1970 roku i stanu wojennego. Między innymi zdjęcia więzionego Lecha Wałęsy i Danuty Wałęsy z dzieckiem w oknie przed zgromadzonym tłumem po ceremonii chrztu. Tomasz Tomaszewski w zarejestrowanych rozmowach zdradza kulisy powstawania tych fotografii.

Fotograf po ponad 20 latach pracy dla National Geographic i podróży po świecie powrócił do ojczyzny, której jego zdaniem polscy fotografowanie nie poświęcają wystarczającej uwagi. Realizatorzy filmu towarzyszą w pokazywaniu niezwykłego oblicza Polski Tomaszowi Tomaszewskiego, który dzieli się ze swoimi bohaterami pasją, wiedzą i anegdotami ze swojego życia. To film o miłości, pasji, o Polsce. O człowieku który cale życie poświecił walce o te wartości. Tak o filmie wypowiadają się jego twórcy- ”Kiedy tworzyliśmy dokumentacje do filmu o Tomaszu Tomaszewskim byliśmy zdumieni faktem ze nikt w Polsce do tej pory nie zrobił filmu o jednym z najwybitniejszych fotografików, znanym nie tylko w Polsce ale i na świecie”.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Przy okazji przypominamy również, że z Tomaszem Tomaszewskim możecie się spotkać podczas organizowanych przez nas warsztatów. Już w najbliższy weekend, 5 lipca zajęcia odbęda się w Słubicach, a 11 lipca fotograf zawita do Gdańska. Podczas warsztatów będzie można przetestować pełnoklatkowe aparaty z serii Sony A7. Zapisów można dokonywać za pośrednictwem strony roadshow2015.fotopolis.pl. Pod tym linkiem możecie zobaczyć jak wyglądały warsztaty, które odbyły się w ostatni weekend w Warszawie.

Tomasz Tomaszewski urodził się 6 maja 1953 roku w Warszawie. W latach 70. i 80. pracował dla magazynów: Itd, Perspektywy, Razem i Tygodnika Solidarność. Dokumentował historyczne wydarzenia w kraju.

Od grudnia ‘81 za pomocą ukrytego w rękawiczce aparatu, dokumentował stan wojenny: czołgi na ulicach, tłumienie manifestacji, żołnierzy grzejących się przy koksownikach. Fotografie te wywożone z kraju przez francuskiego dyplomatę były publikowane w zachodniej prasie. Przemycał do więzień aparaty zatopione w słoikach z dżemem, do których dołączał instrukcje techniczne i merytoryczne. W ten sposób powstały min. fotografie internowanych działaczy solidarności na Białołęce. Największym sukcesem była jednak akcja w wyniku której wykonano zdjęcia uwięzionego Lecha Wałęsy. Jego wizerunek pojawił się na okładkach gazet w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.
Tomasz Tomaszewski
Zrealizował niezwykły projekt „Ostatni - Współcześni Żydzi Polscy”, na który poświęcił ponad 5 lat. Fotografował wydarzenia w Europie wschodniej tuż po upadku związku radzieckiego, Stany Zjednoczone, kraje Ameryki Południowej i Azję. Prywatnie dzieli się swoimi doświadczeniami z osobami, które fotografuje, często są to zwykli ludzie jak np.: mieszkańcy wsi. Tym co go napędza jest wielka miłość do ukochanej kobiety, która wspierała go w najważniejszych momentach jego życia.


Najnowsze wydanie Digital Camera Polska możecie przejrzeć na stronie ulubionykiosk.pl. Numer wraz z filmem “Czarna Skrzynka” możecie kupić w cenie 19,90 zł.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12