“Czarna Skrzynka” - film o Tomaszu Tomaszewskim w najnowszym numerze Digital Camera Polska

0
Maciej Luśtyk
1 Lipiec 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Kilka dni temu do sprzedaży trafił najnowszy numer czasopisma Digital Camera Polska. Do magazynu dołączana jest płyta DVD z filmem dokumentalnym o Tomaszu Tomaszewskim pod tytułem “Czarna Skrzynka”. W filmie między innymi prezentowane są archiwalne, nie publikowane dotąd materiały, a fotograf odkrywa kulisy stojących za nimi wydarzeń.
Wraz z najnowszym, lipcowym numerem Digital Camera Polska otrzymamy płytę DVD z filmem dokumentalnym o Tomaszu Tomaszewskim w reżyserii Krzysztofa Kowalskiego. Jak czytamy w opisie, film ”Czarna Skrzynka” to ”dramatyczna historia człowieka, którego pragnienie wolności, niezwykły upór i chęć walki z komunistycznym systemem zaprowadziły na szczyty światowej fotografii. To również opowieść o niezłomnym człowieku który z wielka determinacja, z aparatem, jedyną bronią w jaką był wyposażony, walczył o wolną Polskę”.W filmie zobaczymy wiele nie publikowanych dotąd zdjęć z grudnia 1970 roku i stanu wojennego. Między innymi zdjęcia więzionego Lecha Wałęsy i Danuty Wałęsy z dzieckiem w oknie przed zgromadzonym tłumem po ceremonii chrztu. Tomasz Tomaszewski w zarejestrowanych rozmowach zdradza kulisy powstawania tych fotografii.

Fotograf po ponad 20 latach pracy dla National Geographic i podróży po świecie powrócił do ojczyzny, której jego zdaniem polscy fotografowanie nie poświęcają wystarczającej uwagi. Realizatorzy filmu towarzyszą w pokazywaniu niezwykłego oblicza Polski Tomaszowi Tomaszewskiego, który dzieli się ze swoimi bohaterami pasją, wiedzą i anegdotami ze swojego życia. To film o miłości, pasji, o Polsce. O człowieku który cale życie poświecił walce o te wartości. Tak o filmie wypowiadają się jego twórcy- ”Kiedy tworzyliśmy dokumentacje do filmu o Tomaszu Tomaszewskim byliśmy zdumieni faktem ze nikt w Polsce do tej pory nie zrobił filmu o jednym z najwybitniejszych fotografików, znanym nie tylko w Polsce ale i na świecie”.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)


Przy okazji przypominamy również, że z Tomaszem Tomaszewskim możecie się spotkać podczas organizowanych przez nas warsztatów. Już w najbliższy weekend, 5 lipca zajęcia odbęda się w Słubicach, a 11 lipca fotograf zawita do Gdańska. Podczas warsztatów będzie można przetestować pełnoklatkowe aparaty z serii Sony A7. Zapisów można dokonywać za pośrednictwem strony roadshow2015.fotopolis.pl. Pod tym linkiem możecie zobaczyć jak wyglądały warsztaty, które odbyły się w ostatni weekend w Warszawie.

Tomasz Tomaszewski urodził się 6 maja 1953 roku w Warszawie. W latach 70. i 80. pracował dla magazynów: Itd, Perspektywy, Razem i Tygodnika Solidarność. Dokumentował historyczne wydarzenia w kraju.

Od grudnia ‘81 za pomocą ukrytego w rękawiczce aparatu, dokumentował stan wojenny: czołgi na ulicach, tłumienie manifestacji, żołnierzy grzejących się przy koksownikach. Fotografie te wywożone z kraju przez francuskiego dyplomatę były publikowane w zachodniej prasie. Przemycał do więzień aparaty zatopione w słoikach z dżemem, do których dołączał instrukcje techniczne i merytoryczne. W ten sposób powstały min. fotografie internowanych działaczy solidarności na Białołęce. Największym sukcesem była jednak akcja w wyniku której wykonano zdjęcia uwięzionego Lecha Wałęsy. Jego wizerunek pojawił się na okładkach gazet w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Zrealizował niezwykły projekt „Ostatni - Współcześni Żydzi Polscy”, na który poświęcił ponad 5 lat. Fotografował wydarzenia w Europie wschodniej tuż po upadku związku radzieckiego, Stany Zjednoczone, kraje Ameryki Południowej i Azję. Prywatnie dzieli się swoimi doświadczeniami z osobami, które fotografuje, często są to zwykli ludzie jak np.: mieszkańcy wsi. Tym co go napędza jest wielka miłość do ukochanej kobiety, która wspierała go w najważniejszych momentach jego życia.


Najnowsze wydanie Digital Camera Polska możecie przejrzeć na stronie ulubionykiosk.pl. Numer wraz z filmem “Czarna Skrzynka” możecie kupić w cenie 19,90 zł.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
2
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)