Kosmiczne selfie sprzedane za 9,200 dolarów

Autor: Maciej Luśtyk

3 Marzec 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
W zeszłym roku astronauta Buzz Aldrin chwalił się na Twitterze zdjęciem selfie z 1966 roku, które zrobił w otwartej przestrzeni kosmicznej podczas misji Gemini 12. Zdjęcie ochrzczone mianem najlepszego selfie w historii zostało sprzedane na aukcji za niebotyczną kwotę 9,200 dolarów.

O fenomenie selfie można by pewnie napisać doktorat z socjologii. Z jednej strony wszyscy się z tego śmieją, z drugiej codziennie na portalach społecznościowych pojawiają się setki tysięcy nowych “autoportretów”. Jednak niezależnie od naszego zdania na ten temat musimy przyzwyczaić się do faktu, że selfie na dobre zagościło w naszym świecie i stało się elementem popkultury XXI wieku. Dobry tego przykładem jest zdjęcie zrobione w 1966 roku przez astronautę Buzza Aldrina, które właśnie zostało sprzedane za 9,200 dolarów.

Zdjęcie sprzedane za pośrednictwem londyńskiego domu aukcyjnego Dreweatts & Bloomsbury było jednym z 700 obrazów wystawionych na aukcję przez NASA, jednak tylko ono wzbudziło wokół siebie tak dużo szumu. Końcowa kwota dziesięciokrotnie przebiła oczekiwania wystawcy, który szacował, że oferty kupna będą oscylowały na poziomie 1000 dolarów.

Jeśli czytając tego posta zastanawiacie się w jakim kierunku zmierza ludzkość, to na dobitkę dodamy, że na tej samej aukcji zdjęcie z 1946 roku będące pierwszym zdjęciem wykonanym w przestrzeni kosmicznej, zostało sprzedane za bagatela 2,150 dolarów. Na pocieszenie dodamy jednak, że kilku zdjęciom udało się przebić wynik finansowy selfie Buzza Ladrina.

Więcej informacji znajdziemy na stronie dreweatts.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Już niebawem na rynku pojawi się komplet chemii fotograficznej do wywoływania zdjęć analogowych Kodak Professional. W ofercie znajdą się zarówno odczynniki do negatywów czarno-białych,...
19
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Od dzisiaj nasz autorski podcast dostępny jest do posłuchania także w serwisie YouTube. To już 50 odcinków rozmów o fotografii z czołowymi przedstawicielami branży.
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)