Leica M10 - ewolucja legendy

Autor: Michał Chrzanowski

18 Styczeń 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Leica M10 to kolejny krok w stronę perfekcji - obiecuje producent. Zaprezentowany model przeszedł istotne usprawnienia. Otrzymujemy bowiem nową 24 Mp pełnoklatkową matrycę bez filtra AA, drugą generację procesora Maestro oraz jeszcze bardziej intuicyjną ergonomię.

Co musisz wiedzieć:
  • nowa 24 Mp matryca pozbawiona filtra AA
  • druga generacja procesora Maestro ma zapewniać jeszcze lepszą wydajność
  • M10 to najbardziej kompaktowy model z całego systemu M
  • udoskonalony wizjer, ekran i ergonomia

Ponad 7 lat - tyle kazał czekać na siebie następca wysłużonego już modelu M9. Jednak jak obiecuje producent było warto, ponieważ Leica M10 to idealna równowaga pomiędzy tradycją legendarnego systemu M a innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Tak więc, mamy mieć do czynienia z usprawnieniami na niemal każdej możliwej płaszczyźnie.

Nowy model ucieleśnia esencję wszystkiego, co jest naprawdę ważne w fotografii jak żaden inny aparat z rodziny M. Dzięki kompaktowym wymiarom, zwiększonej wydajności i jeszcze bardziej intuicyjnej obsłudze, Leica M10 wyznacza zupełnie nowy etap w wieloletniej historii systemu M - podkreśla producent.

Zaprezentowany w połowie 2009 roku model M9 był pierwszym cyfrowym aparatem firmy, który został wyposażony w pełnoklatkowy przetwornik obrazu o rozdzielczości 18 Mp. Nowy model to już znacznie bardziej zaawansowany sensor. Sercem M10 jest bowiem pełnoklatkowa i pozbawiona filtra dolnoprzepustowego matryca CMOS o rozdzielczości 24 Mp, która według producenta ma oferować szeroki zakres dynamiczny.

Sensor - zaprojektowany specjalnie do tego modelu - wspiera najnowsza generacja procesora Maestro II, który zapewni fotografowanie w pełnej rozdzielczości (5976 x 3992 pikseli) z prędkością 5 kl./s w zakresie ISO 100-50 000, który możemy regulować w krokach co 1/3 EV. Wspomniany duet ma także gwarantować ponadprzeciętną jakość obrazu, wysoki kontrast i naturalną kolorystykę oraz bogactwo szczegółów - nawet na wyższych czułościach matrycy. Natomiast bufor o pojemności 2 GB zwiększy prędkość działania aparatu i szybkość równoległego zapisu plików JPEG i RAW (DNG).

M10 to w pełni magnezowy korpus, który wyglądem przypomina poprzednie dalmierzowe konstrukcje producenta. Jednak nowy model to najbardziej kompaktowy aparat z całego systemu M. Mierzy 139 x 38,5 x 80 mm i waży 660 g. Poza tym Leica, za sprawą ulepszonego mechanizmu migawki, w momencie fotografowania ma być także zdecydowanie cichsza od swojego starszego brata. Dzięki temu będziemy w stanie dyskretnie uchwycić decydujący moment.

Ogromnym zmianom została także poddana ergonomia. Teraz Leica M10 ma być jeszcze bardziej intuicyjna w obsłudze. Na tylnym panelu znajdziemy 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 1 036 800 punktów, który został zabezpieczony warstwą wytrzymałego i odpornego na zarysowania specjalnego szkła Corning Gorilla Glass. Jest to więc wyraźna poprawa względem poprzednika - 2,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 230 000 punktów. Do tego otrzymujemy udoskonalony wizjer optyczny, który zapewnia powiększenie 0,73x - czyli o 30% więcej niż w przypadku M9. Zwiększono także punkt oczny, dzięki czemu komponowanie ujęć ma być wygodniejsze - również dla fotografów noszących okulary.

Minimalizm to dobre słowo, które określa ergonomię M10. Na tylnej ściance znajdziemy jedynie kołowy wybierak oraz zaledwie trzy przyciski - meny, podgląd zdjęć i Live View. Jednak największą nowością jest w końcu pojawienie się na korpusie dedykowanego pokrętła ISO. Dzięki temu - w połączeniu z pierścieniem przysłony na obiektywie i dodatkowym pokrętłem czasu naświetlania - najważniejszymi parametrami ekspozycji będziemy mogli w końcu manualnie sterować.

Zaprezentowany model to także pierwszy aparat z rodziny M, który został wyposażony w moduł łączności bezprzewodowej. Tak więc otrzymujemy możliwość szybkiego przesyłu zdjęć na urządzenia mobilne, a także zdalnego sterowania za pomocą tabletu lub smartfona.

Leica M10 będzie dostępna w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej i srebrnej. W sprzedaży ma pojawić się już w tym tygodniu w cenie około 6500 euro. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie leica-camera.com.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
10
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)