FOQUS Type-D 200 - monochromatyczny film prosto z Rosji

3
Michał Chrzanowski
30 Sierpień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Fotografia analogowa przeżywa swoją druga młodość. Do grona producentów klisz filmowych dołączyła teraz rosyjska firma FOQUS, która zaprezentowała panchromatyczny film czarno-biały Type-D 200. Cena za jedną rolkę może zaskoczyć.

Jeszcze kilka lat temu chyba nikt się nie spodziewał, że w erze cyfrowych aparatów odrodzi się chęć na analogowe doznania. Jednak teraz jesteśmy świadkami prawdziwego renesansu fotografii analogowej, czego dowodem są premiery nowych błon światłoczułych lub powroty kultowych klisz. Wiele osób ucieszyło się na wieść o przywróceniu do życia przez Kodaka legendarnego Ektachrome. To tylko jeden z przykładów. Zresztą coraz więcej niezależnych producentów prezentuje także swoje własne klisze filmowe. Do tego grona dołączyła właśnie rosyjska firma FOQUS, która światu ukazała swoje dzieło - 35 mm panchromatyczny film czarno-biały FOQUS Type-D 200.

Kontrastowy monochrom dla świadomych fotografów

FOQUS Type-D 200 to panchromatyczna klisza filmowa, która ma dostarczyć bogatych czerni, wyraźnego ziarna, dużego kontrastu i odpowiedniego zakresu tonalnego. Powinna więc zaciekawić entuzjastów streeta czy też dokumentu. Jednak Type-D 200 nie jest dla każdego. Film nie wybacza błędów, dlatego też fotografowie „powinni znać się na rzeczy“ - podkreśla producent.

FOQUS Type-D 200 jest w całości produkowany w Rosji. Stad też cena za film - jak na realia rynku zachodniego - jest bardzo kusząca. Za kliszę zapłacimy zaledwie 4 dolary. Zainteresowanie Type-D 200 chyba przerosło najśmielsze oczekiwania producenta. Pierwsza partia została już w całości wyprzedana, jednak niebawem na stronie foqusstore.com film ma ponownie pojawić się w sprzedaży.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
EIZO ColorEdge CS2740 - popularny monitor graficzny w nowej, doskonalszej odsłonie
EIZO ColorEdge CS2740 - popularny monitor graficzny w nowej, doskonalszej odsłonie
Na rynku debiutuje nowy monitor EIZO reprezentujący bardziej przystępną cenowo linię CS. Najnowszy ColorEdge CS2740 w żadnym wypadku nie może być jednak nazwany...
5
0
4 niespodzianki Ilforda. Nowe filmy już pod koniec października
4 niespodzianki Ilforda. Nowe filmy już pod koniec października
Ilford zapowiada pojawienie się nowych materiałów, które trafią do sprzedaży 24 października. Czego możemy się spodziewać?
15
0
Zhiyun WEEBILL-S, czyli nowy i wyjątkowo kompaktowy gimbal o dużych możliwościach
Zhiyun WEEBILL-S, czyli nowy i wyjątkowo kompaktowy gimbal o dużych możliwościach
Rynek stabilizatorów do aparatów rośnie w niesłabnącym tempie. Zhiyun odgryza poważny kawałek tego tortu, ale wciąż mu mało i dlatego wprowadza na rynek model rozszerzający innowacyjną rodzinę...
5
0
Powiązane artykuły