Velvia 100 Pro wycowana z USA. Powód? Zawiera substancje toksyczne

Autor: Krzysztof Mularczyk

7 Lipiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Firma Fujifilm ogłosiła, że w związku z regulacjami wprowadzonymi przez Agencję Ochrony Środowiska (EPA), nie będzie już mogła sprzedawać filmu Fujichome Velvia 100 w Stanach Zjednoczonych.

Fujichome Velvia 100 to popularny film charakteryzujący się żywymi, nasyconymi kolorami, dużą szczegółowością i elastycznością na forsowanie. Niestety zawiera pewne substancje toksyczne, których stosowanie od 5 września w Stanach Zjednoczonych będzie zakazane.

Tą substancją jest fenol, izopropylowany, fosforan (3:1), szeroko stosowany zarówno ze względu na właściwości niepalne, jak i smarujące. Stosuje się go w produkcji gumy, pianki, bawełny i olejów do cięcia, jak również sprzętu elektronicznego, takiego jak kable do monitorów, żywice, czy kleje.

W oświadczeniu na swojej stronie internetowej Fujifilm informuje, że zawartość PIP (3:1) w warstwach filmu jest śladowa. Podaje tu wartość mniejszą niż 0.0003% i zaznacza, że nie stanowi to zagrożenia dla środowiska. Jednak zgodnie z ustawą o kontroli substancji toksycznych (TSCA), nie może już sprzedawać filmu Velvia 100 w USA. I choć zakaz wchodzi w życie we wrześniu, zaprzestaje sprzedaży ze skutkiem natychmiastowym, tłumacząc decyzję bezpieczeństwem i dobrem środowiska.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Fomei LED 100BS - kompaktowa głowica światła ciągłego
Fomei LED 100BS - kompaktowa głowica światła ciągłego
Fomei wprowadza do sprzedaży nową lampę LED, która łączy kompaktowe wymiary, użyteczną moc, możliwość mocowania modyfikatorów i wygodną obsługę z przystępną ceną....
0
Peak Design - sprytny system smartfonowych mocowań
Peak Design - sprytny system smartfonowych mocowań
Peak Design, firma znana z produkcji toreb i plecaków fotograficznych, przenosi swoje oryginalne pomysły na rynek smartfonów. Seria Mobile to kompletny system...
8
Microsoft Surface Laptop Studio i Surface Pro 8 - nowe komputery dla twórców
Microsoft Surface Laptop Studio i Surface Pro 8 - nowe komputery dla twórców
Microsoft zaprezentował nową generację urządzeń z serii Surface. Tableto-komputery otrzymały m.in. lepsze ekrany, ale nie decydując się na...
9