Wydarzenia
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Za nami kolejna edycja konkursu World Press Photo, organizowanego od 3 lat w nowej formule, która zupełnie zmieniła oblicze tego wydarzenia. Organizatorzy m.in. pozbyli się kategorii tematycznych, a całe wydarzenie podzielili na regiony, z osobnymi jury, aby rzucić więcej światła na „niedoreprezentowanych” twórców. „ Regionalny model konkursu, wprowadzony w 2021 r., wspiera większą różnorodność historii i autorów. W sumie 20 tegorocznych zwycięzców pochodzi z regionu, z którego pochodzą ich historie.” - chwalą się przedstawiciele WPP.
Efekt tego działania jest taki, jak zwykle. Brak różnorodności w zakresie dyscyplin fotograficznych sprawia, że World Press Photo z konkursu pokazującego najważniejsze wydarzenia na świecie stało się konkursem prawie w całości nakierowanym na współczesny storytelling i reportaż zaangażowany. Kolejny raz niewiele mamy też „ikonicznych” kadrów, które zapadałyby w pamięć na dłużej (choć te akurat mogą jeszcze skrywać się w reportażach, z których WPP udostępniło prasie jedynie selekcję kilku kadrów).
Nie można jednoznacznie mówić, że jest to działanie złe. Konkurs jest po prostu inny i odbiega od tego, do czego przez lata przyzwyczaiło nas WPP, ale nadal opowiada ciekawe historie, tyle że o mniejszym znaczeniu dla ogólnego odbiorcy. Z racji nowej formuły, wymuszającej nagradzanie projektów z danych regionów do finału konkursu nie przedostaje się niestety wiele reportaży, które wcześniej by się w nim znalazły.
(Opisy zdjęć wewnątrz galerii)
O tym jak zawężająca jest nowa idea konkursu może świadczyć chociażby fakt, że jury w tym roku postanowiło przyznać dwa specjalnie wyróżnienia dla zdjęć z inwazji Izreala na Strefę Gazy. Wyróżnienia te pojawiły się zapewne tylko dlatego, że zdjęć tych nie dało się pokazać w żaden inny sposób.
(Opisy projektów wewnątrz galerii)
Na szczęście w tegorocznej edycji WPP nie brakuje różnorodności tematycznej. Mamy tu zarówno projekty dotyczące bieżących wydarzeń, jak i środowiska czy mniejszości etnicznych i migracji. "Każdego roku jurorzy z całego świata przeglądają dziesiątki tysięcy zdjęć, by wybrać wizualnie oszałamiające kadry, które opowiadają historie i mają znaczenie, reprezentując nasz wspólny świat. Tegoroczny wybór obejmuje narracje o desperacji, głodzie, wojnie i stracie, ale także o wytrwałości, odwadze, miłości, rodzinie, marzeniach i większej liczbie motyli, niż ktokolwiek ma prawo oczekiwać.” - komentuje Joumana El Zein Khoury, dyrektor wykonawcza World Press Photo.
(Opisy projektów wewnątrz galerii)
W sumie w 67. edycji konkursu nagrodzone 24 projekty, wybrane spośród 61 062 zgłoszeń nadesłanych przez 3 851 fotografów ze 130 krajów świata. „Zdjęcia, które trafiły do finalnej selekcji są gobelinem naszego dzisiejszego świata, skupionym na obrazach, które naszym zdaniem zostały wykonane z szacunkiem i uczciwością. To obrazy, które mogą przemawiać uniwersalnie i rezonować daleko poza ich pochodzeniem. Jest to okazja, aby pochwalić pracę fotografów prasowych i dokumentalnych na całym świecie - wykonaną z odwagą, inteligencją i pomysłowością - oraz wzmocnić znaczenie historii, które opowiadają, często w niewyobrażalnych okolicznościach” - mówi Fiona Shields, szefowa działu fotografii w The Guardian i przewodnicząca globalnego jury.
(Opisy zdjęć wewnątrz galerii)
Organizowany od 1955 roku konkurs World Press Photo przez lata urósł do rangi najważniejszego cyklicznego wydarzenia prezentującego najważniejsze zdjęcia prasowe i tematy, które zajmowały pierwsze strony wydawnictw na całym świecie. Od 2018 wprowadzono drugie, równoważne z nagrodą World Press Photo of the Year wyróżnienie, przyznawane cyklom fotograficznym. Oprócz tego, z wydarzenia wydzielona została sekcja Digital Storytelling Contest, która prezentuje najciekawsze projekty multimedialne i dokumenty wideo w ramach osobnego konkursu. W 2021 konkurs przeszedł gruntowną reorganizację, rezygnując z kategorii i dzieląc całe wydarzenie na 6 regionów.
Finał World Press Photo 2024 odbędzie się 18 kwietnia. Wtedy też poznamy laureatów 4 głównych sekcji konkursu.
Więcej o aktualnej edycji konkursu dowiecie się pod adresem worldpressphoto.org