World Press Photo 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku

Dobiega końca kolejna edycja najważniejszego konkursu fotografii prasowej na świecie. Jury World Press Photo opublikowało 24 zwycięskie projekty w kategoriach regionalnych. Oto najlepsze zdjęcia pojedyczne, reportaże, projekty długoterminowe i multimedialne ostatniego roku.

Autor: Maciej Luśtyk

3 Kwiecień 2024
Artykuł na: 6-9 minut

Za nami kolejna edycja konkursu World Press Photo, organizowanego od 3 lat w nowej formule, która zupełnie zmieniła oblicze tego wydarzenia. Organizatorzy m.in. pozbyli się kategorii tematycznych, a całe wydarzenie podzielili na regiony, z osobnymi jury, aby rzucić więcej światła na „niedoreprezentowanych” twórców. „ Regionalny model konkursu, wprowadzony w 2021 r., wspiera większą różnorodność historii i autorów. W sumie 20 tegorocznych zwycięzców pochodzi z regionu, z którego pochodzą ich historie.” - chwalą się przedstawiciele WPP.

Efekt tego działania jest taki, jak zwykle. Brak różnorodności w zakresie dyscyplin fotograficznych sprawia, że World Press Photo z konkursu pokazującego najważniejsze wydarzenia na świecie stało się konkursem prawie w całości nakierowanym na współczesny storytelling i reportaż zaangażowany. Kolejny raz niewiele mamy też „ikonicznych” kadrów, które zapadałyby w pamięć na dłużej (choć te akurat mogą jeszcze skrywać się w reportażach, z których WPP udostępniło prasie jedynie selekcję kilku kadrów).

Przeczytaj także:
World Press Photo zmieni się nie do poznania - kultowy konkurs rozbity na regiony i bez kategorii

Nowa dyrektor wykonawcza WPP wprowadza fundamentalne zmiany w funkcjonowaniu konkursu. Nowy system konkursu sprawić ma, że wydarzenie będzie lepiej odpowiadać swojej misji, ale czy nie są to przypadkiem zmiany wprowadzane na siłę? [Czytaj więcej]

Nie można jednoznacznie mówić, że jest to działanie złe. Konkurs jest po prostu inny i odbiega od tego, do czego przez lata przyzwyczaiło nas WPP, ale nadal opowiada ciekawe historie, tyle że o mniejszym znaczeniu dla ogólnego odbiorcy. Z racji nowej formuły, wymuszającej nagradzanie projektów z danych regionów do finału konkursu nie przedostaje się niestety wiele reportaży, które wcześniej by się w nim znalazły.

World Press Photo 2024 - najlepsze zdjęcia pojedyncze

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

(Opisy zdjęć wewnątrz galerii)

O tym jak zawężająca jest nowa idea konkursu może świadczyć chociażby fakt, że jury w tym roku postanowiło przyznać dwa specjalnie wyróżnienia dla zdjęć z inwazji Izreala na Strefę Gazy. Wyróżnienia te pojawiły się zapewne tylko dlatego, że zdjęć tych nie dało się pokazać w żaden inny sposób.

World Press Photo 2024 - najlepsze reportaże

Zobacz wszystkie zdjęcia (24)

(Opisy projektów wewnątrz galerii)

Na szczęście w tegorocznej edycji WPP nie brakuje różnorodności tematycznej. Mamy tu zarówno projekty dotyczące bieżących wydarzeń, jak i środowiska czy mniejszości etnicznych i migracji. "Każdego roku jurorzy z całego świata przeglądają dziesiątki tysięcy zdjęć, by wybrać wizualnie oszałamiające kadry, które opowiadają historie i mają znaczenie,  reprezentując nasz wspólny świat. Tegoroczny wybór obejmuje narracje o desperacji, głodzie, wojnie i stracie, ale także o wytrwałości, odwadze, miłości, rodzinie, marzeniach i większej liczbie motyli, niż ktokolwiek ma prawo oczekiwać.” - komentuje Joumana El Zein Khoury, dyrektor wykonawcza World Press Photo.

World Press Photo 2024 - najlepsze projekty długoterminowe

Zobacz wszystkie zdjęcia (48)

(Opisy projektów wewnątrz galerii)

W sumie w 67. edycji konkursu nagrodzone 24 projekty, wybrane spośród 61 062 zgłoszeń nadesłanych przez 3 851 fotografów ze 130 krajów świata. „Zdjęcia, które trafiły do finalnej selekcji są gobelinem naszego dzisiejszego świata, skupionym na obrazach, które naszym zdaniem zostały wykonane z szacunkiem i uczciwością. To obrazy, które mogą przemawiać uniwersalnie i rezonować daleko poza ich pochodzeniem. Jest to okazja, aby pochwalić pracę fotografów prasowych i dokumentalnych na całym świecie - wykonaną z odwagą, inteligencją i pomysłowością - oraz wzmocnić znaczenie historii, które opowiadają, często w niewyobrażalnych okolicznościach” - mówi Fiona Shields, szefowa działu fotografii w The Guardian i przewodnicząca globalnego jury.

World Press Photo 2024 - najlepsze projekty Open Format

Zobacz wszystkie zdjęcia (36)

(Opisy zdjęć wewnątrz galerii)

World Press Photo - o konkursie

Organizowany od 1955 roku konkurs World Press Photo przez lata urósł do rangi najważniejszego cyklicznego wydarzenia prezentującego najważniejsze zdjęcia prasowe i tematy, które zajmowały pierwsze strony wydawnictw na całym świecie. Od 2018 wprowadzono drugie, równoważne z nagrodą World Press Photo of the Year wyróżnienie, przyznawane cyklom fotograficznym. Oprócz tego, z wydarzenia wydzielona została sekcja Digital Storytelling Contest, która prezentuje najciekawsze projekty multimedialne i dokumenty wideo w ramach osobnego konkursu. W 2021 konkurs przeszedł gruntowną reorganizację, rezygnując z kategorii i dzieląc całe wydarzenie na 6 regionów.

Finał World Press Photo 2024 odbędzie się 18 kwietnia. Wtedy też poznamy laureatów 4 głównych sekcji konkursu.

Więcej o aktualnej edycji konkursu dowiecie się pod adresem worldpressphoto.org

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Efemeryczność fotografii ulicznej - malarski street Brada Jonesa
Efemeryczność fotografii ulicznej - malarski street Brada Jonesa
Jego zdjęcia porównywane są do malarstwa. Gra światłocieniem i planami, wypatrując surrealizmu w codziennych scenach ulicznych. Brad Jones od dwunastu lat mieszka...
11
Łukasz Spychała fotografem roku w konkursie Fine Art Photography Awards 2024
Łukasz Spychała fotografem roku w konkursie Fine Art Photography Awards 2024
Za nami kolejna edycja nakierowanego na fotografię artystyczną konkursu Fine Art Photography Awards. Kolejny raz jedną z głównych nagród zdobył Polak - Łukasz Spychała został wybranym...
70
Moja mama chce wrócić do domu - Hanna Hrabarska i jej projekt dokumentalny
Moja mama chce wrócić do domu - Hanna Hrabarska i jej projekt dokumentalny
Dokumentując podróż z Ukrainy do Holandii z matką, Hanna Hrabarska zostawia nam wizualny dziennik, pokazujący doświadczenie przymusu opuszczenia domu w obliczu...
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)