World Press Photo 2023 - oto najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku. Co poszło nie tak?

Dobiega końca tegoroczna edycja najbardziej znanego konkursu fotograficznego na świecie. Oto najlepsze zdjęcia prasowe spośród 60 tys. zgłoszeń.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Za nami kolejna edycja największego konkursu fotografii prasowej, który od dwóch lat odbywa się w zupełnie nowej, zmienionej formule. W dużym skrócie organizatorzy pozbyli się kategorii tematycznych, a całe wydarzenie podzielili na regiony, z osobnymi jury, aby rzucić więcej światła na „niedoreprezentowanych” twórców. O szczegółach zmian możecie przeczytać w poniższym artykule.

Przeczytaj także:
World Press Photo zmieni się nie do poznania - kultowy konkurs rozbity na regiony i bez kategorii

Nowa dyrektor wykonawcza WPP wprowadza fundamentalne zmiany w funkcjonowaniu konkursu. Nowy system konkursu sprawić ma, że wydarzenie będzie lepiej odpowiadać swojej misji, ale czy nie są to przypadkiem zmiany wprowadzane na siłę? [Czytaj więcej]

Do tegorocznej edycji napłynęło w sumie ponad 60 tys. zgłoszeń, nadesłanych przez 3752 fotografów ze 127 krajów świata. „Wybór tych zachwycających, zwycięskich zdjęć spośród dziesiątek tysięcy zgłoszeń był ogromnym zadaniem dla naszych niezależnych jurorów, z których wszyscy wykazali się głęboką troską, wiedzą i pasją w podejmowaniu decyzji, dostarczając oszałamiający i globalnie zrównoważony obraz minionego roku.” - komentuje nowa dyrektor wykonawcza WPP Joumana El Zein Khoury.

„Szukałem obrazów, które chwytają za serce i nie puszczają. Są tu zdjęcia, które pozwalają zrozumieć, że "to mógłbyś być ty". To obrazy, od których nie mogę się uwolnić.” - wtóruje jej przewodniczący jury i fotoedytor New York Times Brent Lewis.

World Press Photo 2023 - najlepsze zdjęcia pojedyczne

fot. Lee Ann Olwage i Bob Diane, Fund for Der Spiegel, nominacja. z regionu AfrykiWraz ze wzrostem średniej długości życia, demencja staje się coraz częściej problemem zdrowia publicznego i problemem społeczno-kulturowym w Ghanie i całej Afryce. Brak świadomości społecznej na temat zachowań związanych z tym schorzeniem sprawia, że kobiety wykazujące objawy są czasem postrzegane jako czarownice. W Ghanie mogą zostać odesłane do życia w tzw. obozach dla czarownic. Lee-Ann Olwage w swoim osobistym projekcie stara się zwrócić uwagę na często pomijane historie dotyczące demencji z kontynentu afrykańskiego.

Sugri Zenabu, mangazia (liderka społeczności) z obozu czarownic w Gambaga, siedzi otoczona przez mieszkańców w Gambaga, Ghana, 27 października 2022 r. Zenabu wykazuje pewne oznaki dezorientacji i utraty pamięci związanej z demencją. fot. Maya Levin, Associated Press, nominacja z regionu AzjiIzraelska policja pobiła żałobników towarzyszących trumnie dziennikarki Al Jazeery Shireen Abu Akleh podczas jej pogrzebu,we Wschodniej Jerozolimie, 13 maja 2022 roku.  Policja zakazała ludziom niesienia trumny pieszo przez miasto, co jest zwyczajem w przypadku godnych uwagi zgonów. Żałobnicy skandowali Poświęcamy naszą duszę i krew dla ciebie, Shireen.

Abu Akleh, weteranka reportażu o konfliktu izraelsko-palestyńskiego, została zastrzelony dwa dni wcześniej podczas relacjonowania izraelskiego nalotu wojskowego w Dżeninie na Zachodnim Brzegu. Inny dziennikarz został ranny na miejscu zdarzenia. Po początkowych zaprzeczeniach, izraelskie wojsko przyznało, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Abu Akleh została zastrzelony przez izraelskiego żołnierza. fot. Alkis Konstantinidis, Reuters, nominacja z regionu EuropyPocieszana przez swojego partnera  i matkę, Yana Bachek płacze nad ciałem swojego ojca Victora Gubareva (79), zabitego w drodze po chleb, podczas ostrzału Charkowa, Ukraina, 18 kwietnia 2022 r.

Siły rosyjskie zaczęły zbliżać się do Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy, zaraz po ich inwazji na pełną skalę 24 lutego. Przez cały marzec i kwiecień miasto było częściowo okrążone i pozostawało pod ciężkim ostrzałem. W maju Ukraina zmusiła Rosjan do wycofania się z bezpośrednich okolic Charkowa. Jury uznało, że obraz ten oddaje żal i przerażenie, z jakimi ukraińscy cywile zmagają się na co dzień od czasu inwazji Rosji. fot. Jonas Kako, Panos Pictures, nominacja z regionu Ameryki Północnej i CentralnejAlfredo, Ubaldo i José pielęgnują ule w pobliżu Wenden na pustyni w Arizonie, Stany Zjednoczone, 11 marca 2022 r.

Znaczny spadek poziomu rzeki Kolorado, spowodowany brakiem deszczu i rosnącym zapotrzebowaniem na wodę, wymaga dostarczania jej pszczołom żyjącym w korytach. Upały i susza osłabiają pszczoły, czyniąc je bardziej podatnymi na patogeny i pasożyty, a także wpływają na rośliny, którymi się żywią.

W latach 2019-2020 kolonie pszczół - niezbędne do zapylania upraw - zmniejszyły się o 43,7 procent w całych Stanach Zjednoczonych. Jury uznało, że ten niedopowiedziany portret zachęca do refleksji nad problemem środowiskowym, który rezonuje na poziomie globalnym.

Opisy zdjęć wewnątrz galerii

Niestety mimo okrągłych zdań, kolejny raz otrzymujemy lekko rozczarowujący zestaw prac, który niewiele ma wspólnego z tym, z czym zwykliśmy kojarzyć World Press Photo. Oczywiście są pewne wyjątki (np. w kategoriach projektów długoterminowych) i nie brakuje tu ciekawych materiałów, ale wystarczy tylko zerknąć na dowolny rocznik w archiwum World Press Photo z lat 80., 90. czy 2000., by zauważyć, że nowe wytyczne konkursu przynoszą skutek raczej odwrotny od zamierzonego. Przynajmniej w zakresie jakości zdjęć.

Pozbycie się kategorii praktycznie w całości wyeliminowało z konkursu różnorodność gatunkową, a obecne w niektórych opisach komentarze jury wskazują, że w wielu sytuacjach opisywana historia liczy się bardziej niż reprezentujący ją materiał wizualny.

World Press Photo 2023 - najlepsze fotoreportaże

fot. Nick Hannes, Panos Picture, nominacja z regionu Afryki / World Press Photo 2023W 2015 roku rząd egipski rozpoczął budowę Nowej Stolicy Administracyjnej (NAC) na pustyni na wschód od Kairu, aby pomieścić ministerstwa, najlepsze firmy i złagodzić chroniczne zatłoczenie i zanieczyszczenie w centrum miasa. Wzorowana na Dubaju, nowa aglomeracja pomieści 6,5 miliona ludzi. Krytycy projektu twierdzą, że NAC zaspokaja potrzeby uprzywilejowanej mniejszości i służy wysiłkom prezydenta Abdela Fattaha el-Sissiego, mającym na celu konsolidację władzy. Obrazy te stanowią część większego projektu dotyczącego nowych stolic, który eksploruje tematy pracy, neoliberalnego rozwoju miast i nierówności. fot. Nick Hannes, Panos Picture, nominacja z regionu Afryki / World Press Photo 2023W 2015 roku rząd egipski rozpoczął budowę Nowej Stolicy Administracyjnej (NAC) na pustyni na wschód od Kairu, aby pomieścić ministerstwa, najlepsze firmy i złagodzić chroniczne zatłoczenie i zanieczyszczenie w centrum miasa. Wzorowana na Dubaju, nowa aglomeracja pomieści 6,5 miliona ludzi. Krytycy projektu twierdzą, że NAC zaspokaja potrzeby uprzywilejowanej mniejszości i służy wysiłkom prezydenta Abdela Fattaha el-Sissiego, mającym na celu konsolidację władzy. Obrazy te stanowią część większego projektu dotyczącego nowych stolic, który eksploruje tematy pracy, neoliberalnego rozwoju miast i nierówności. fot. Nick Hannes, Panos Picture, nominacja z regionu Afryki / World Press Photo 2023W 2015 roku rząd egipski rozpoczął budowę Nowej Stolicy Administracyjnej (NAC) na pustyni na wschód od Kairu, aby pomieścić ministerstwa, najlepsze firmy i złagodzić chroniczne zatłoczenie i zanieczyszczenie w centrum miasa. Wzorowana na Dubaju, nowa aglomeracja pomieści 6,5 miliona ludzi. Krytycy projektu twierdzą, że NAC zaspokaja potrzeby uprzywilejowanej mniejszości i służy wysiłkom prezydenta Abdela Fattaha el-Sissiego, mającym na celu konsolidację władzy. Obrazy te stanowią część większego projektu dotyczącego nowych stolic, który eksploruje tematy pracy, neoliberalnego rozwoju miast i nierówności. fot. Nick Hannes, Panos Picture, nominacja z regionu Afryki / World Press Photo 2023W 2015 roku rząd egipski rozpoczął budowę Nowej Stolicy Administracyjnej (NAC) na pustyni na wschód od Kairu, aby pomieścić ministerstwa, najlepsze firmy i złagodzić chroniczne zatłoczenie i zanieczyszczenie w centrum miasa. Wzorowana na Dubaju, nowa aglomeracja pomieści 6,5 miliona ludzi. Krytycy projektu twierdzą, że NAC zaspokaja potrzeby uprzywilejowanej mniejszości i służy wysiłkom prezydenta Abdela Fattaha el-Sissiego, mającym na celu konsolidację władzy. Obrazy te stanowią część większego projektu dotyczącego nowych stolic, który eksploruje tematy pracy, neoliberalnego rozwoju miast i nierówności.

Opisy cykli wewnątrz galerii

Oczywiście trzeba brać poprawkę na to, że w obecnych realiach tradycyjna fotografia prasowa jest już niszą, a w popularnym obecnie trendzie dokumentu zaangażowanego idea decydującego momentu schodzi na dalszy plan, oraz to, że WPP być może chce nieco odejść od epatowania tragedią, ale jednocześnie brak jakiegokolwiek bardziej zapadającego w pamięć obrazu w finałowej selekcji zdjęć pojedynczych każe nam zapytać "co poszło nie tak?".

World Press Photo 2023 - najlepsze projekty długoterminowe

fot. Simone Tramonte, nominacja z regionu Europy / World Press Photo 2023Energie odnawialne, nowe technologie produkcji żywności oraz gospodarka cyrkularna mogą być postrzegane jako kluczowe kierunki wśród europejskich przedsiębiorstw dążących do zielonej transformacji. Zmiany klimatu spowodowane przez człowieka są według OCHR największym, najbardziej wszechobecnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i społeczeństwa, jakiego kiedykolwiek doświadczył świat. Skłoniło to Unię Europejską do ustanowienia celów w zakresie zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 procent do 2030 roku i zredukowania ich do poziomu zerowego netto do 2050 roku. Fotograf dokumentuje innowacyjne technologie, które oferują możliwe drogi do osiągnięcia tych celów. fot. Simone Tramonte, nominacja z regionu Europy / World Press Photo 2023Energie odnawialne, nowe technologie produkcji żywności oraz gospodarka cyrkularna mogą być postrzegane jako kluczowe kierunki wśród europejskich przedsiębiorstw dążących do zielonej transformacji. Zmiany klimatu spowodowane przez człowieka są według OCHR największym, najbardziej wszechobecnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i społeczeństwa, jakiego kiedykolwiek doświadczył świat. Skłoniło to Unię Europejską do ustanowienia celów w zakresie zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 procent do 2030 roku i zredukowania ich do poziomu zerowego netto do 2050 roku. Fotograf dokumentuje innowacyjne technologie, które oferują możliwe drogi do osiągnięcia tych celów. fot. Simone Tramonte, nominacja z regionu Europy / World Press Photo 2023Energie odnawialne, nowe technologie produkcji żywności oraz gospodarka cyrkularna mogą być postrzegane jako kluczowe kierunki wśród europejskich przedsiębiorstw dążących do zielonej transformacji. Zmiany klimatu spowodowane przez człowieka są według OCHR największym, najbardziej wszechobecnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i społeczeństwa, jakiego kiedykolwiek doświadczył świat. Skłoniło to Unię Europejską do ustanowienia celów w zakresie zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 procent do 2030 roku i zredukowania ich do poziomu zerowego netto do 2050 roku. Fotograf dokumentuje innowacyjne technologie, które oferują możliwe drogi do osiągnięcia tych celów. fot. Simone Tramonte, nominacja z regionu Europy / World Press Photo 2023Energie odnawialne, nowe technologie produkcji żywności oraz gospodarka cyrkularna mogą być postrzegane jako kluczowe kierunki wśród europejskich przedsiębiorstw dążących do zielonej transformacji. Zmiany klimatu spowodowane przez człowieka są według OCHR największym, najbardziej wszechobecnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i społeczeństwa, jakiego kiedykolwiek doświadczył świat. Skłoniło to Unię Europejską do ustanowienia celów w zakresie zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 procent do 2030 roku i zredukowania ich do poziomu zerowego netto do 2050 roku. Fotograf dokumentuje innowacyjne technologie, które oferują możliwe drogi do osiągnięcia tych celów.

Opisy cykli wewnątrz galerii

Przecież wśród 60 tys. zgłoszeń świetnych zdjęć na pewno nie brakowało. W końcu rok pod znakiem wojny na Ukrainie i napięć geopolitycznych z pewnością zaowocował powstaniem doskonałych materiałów. Być może jednak nie możemy ich zobaczyć, ze względu na fakt, że jury zmuszone jest wybierać do każdej kategorii po jednej pracy z danego regionu?

World Press Photo 2023 - najlepsze prace z kategorii Open Format

fot. Mohamed Mahdy, nominacja z regionu Afryki / World Press Photo 2022Ten projekt internetowy bada wpływ podnoszenia się poziomu morza na lokalną społeczność w Al Max, wiosce rybackiej położonej wzdłuż kanału Mahmoudiyah w Aleksandrii, w Egipcie. Od pokoleń jej mieszkańcy żyją i pracują nad kanałem, który prowadzi do Morza Śródziemnego. W 2020 roku rząd egipski rozpoczął eksmisję części Al Max i przenoszenie ludzi do mieszkań oddalonych o kilka kilometrów od kanałów, nie tylko wyburzając domy, ale także zagrażając zbiorowym wspomnieniom i lokalnej kulturze osadzonej w tej okolicy. Przedstawione tu historie mówią o niepewności ludzi na całym świecie, którzy starają się o uznanie w obliczu globalnych wstrząsów ekonomicznych i środowiskowych.

Mieszkańcy społeczności Al Max opowiadają o listach miłosnych i ostatnich słowach znalezionych w butelkach, które przycupnęły na ich brzegu. Na potrzeby tego projektu Mohamed Mahdy zachęcił mieszkańców do napisania własnych listów, budując archiwum prywatnych wspomnień dla przyszłych pokoleń. Odwiedzający stronę internetową są również zachęcani do wysyłania swoich listów do mieszkańców Al Max, co otwiera kanał komunikacji ze światem. Wykorzystując znalezione obrazy i własne fotografie artysty, projekt Mahdy'ego przedstawia elegię do wspólnego sposobu życia, który jest na granicy zniknięcia. fot. Mohamed Mahdy, nominacja z regionu Afryki / World Press Photo 2022Ten projekt internetowy bada wpływ podnoszenia się poziomu morza na lokalną społeczność w Al Max, wiosce rybackiej położonej wzdłuż kanału Mahmoudiyah w Aleksandrii, w Egipcie. Od pokoleń jej mieszkańcy żyją i pracują nad kanałem, który prowadzi do Morza Śródziemnego. W 2020 roku rząd egipski rozpoczął eksmisję części Al Max i przenoszenie ludzi do mieszkań oddalonych o kilka kilometrów od kanałów, nie tylko wyburzając domy, ale także zagrażając zbiorowym wspomnieniom i lokalnej kulturze osadzonej w tej okolicy. Przedstawione tu historie mówią o niepewności ludzi na całym świecie, którzy starają się o uznanie w obliczu globalnych wstrząsów ekonomicznych i środowiskowych.

Mieszkańcy społeczności Al Max opowiadają o listach miłosnych i ostatnich słowach znalezionych w butelkach, które przycupnęły na ich brzegu. Na potrzeby tego projektu Mohamed Mahdy zachęcił mieszkańców do napisania własnych listów, budując archiwum prywatnych wspomnień dla przyszłych pokoleń. Odwiedzający stronę internetową są również zachęcani do wysyłania swoich listów do mieszkańców Al Max, co otwiera kanał komunikacji ze światem. Wykorzystując znalezione obrazy i własne fotografie artysty, projekt Mahdy'ego przedstawia elegię do wspólnego sposobu życia, który jest na granicy zniknięcia. fot. Mohamed Mahdy, nominacja z regionu Afryki / World Press Photo 2022Ten projekt internetowy bada wpływ podnoszenia się poziomu morza na lokalną społeczność w Al Max, wiosce rybackiej położonej wzdłuż kanału Mahmoudiyah w Aleksandrii, w Egipcie. Od pokoleń jej mieszkańcy żyją i pracują nad kanałem, który prowadzi do Morza Śródziemnego. W 2020 roku rząd egipski rozpoczął eksmisję części Al Max i przenoszenie ludzi do mieszkań oddalonych o kilka kilometrów od kanałów, nie tylko wyburzając domy, ale także zagrażając zbiorowym wspomnieniom i lokalnej kulturze osadzonej w tej okolicy. Przedstawione tu historie mówią o niepewności ludzi na całym świecie, którzy starają się o uznanie w obliczu globalnych wstrząsów ekonomicznych i środowiskowych.

Mieszkańcy społeczności Al Max opowiadają o listach miłosnych i ostatnich słowach znalezionych w butelkach, które przycupnęły na ich brzegu. Na potrzeby tego projektu Mohamed Mahdy zachęcił mieszkańców do napisania własnych listów, budując archiwum prywatnych wspomnień dla przyszłych pokoleń. Odwiedzający stronę internetową są również zachęcani do wysyłania swoich listów do mieszkańców Al Max, co otwiera kanał komunikacji ze światem. Wykorzystując znalezione obrazy i własne fotografie artysty, projekt Mahdy'ego przedstawia elegię do wspólnego sposobu życia, który jest na granicy zniknięcia. fot. Mohamed Mahdy, nominacja z regionu Afryki / World Press Photo 2022Ten projekt internetowy bada wpływ podnoszenia się poziomu morza na lokalną społeczność w Al Max, wiosce rybackiej położonej wzdłuż kanału Mahmoudiyah w Aleksandrii, w Egipcie. Od pokoleń jej mieszkańcy żyją i pracują nad kanałem, który prowadzi do Morza Śródziemnego. W 2020 roku rząd egipski rozpoczął eksmisję części Al Max i przenoszenie ludzi do mieszkań oddalonych o kilka kilometrów od kanałów, nie tylko wyburzając domy, ale także zagrażając zbiorowym wspomnieniom i lokalnej kulturze osadzonej w tej okolicy. Przedstawione tu historie mówią o niepewności ludzi na całym świecie, którzy starają się o uznanie w obliczu globalnych wstrząsów ekonomicznych i środowiskowych.

Mieszkańcy społeczności Al Max opowiadają o listach miłosnych i ostatnich słowach znalezionych w butelkach, które przycupnęły na ich brzegu. Na potrzeby tego projektu Mohamed Mahdy zachęcił mieszkańców do napisania własnych listów, budując archiwum prywatnych wspomnień dla przyszłych pokoleń. Odwiedzający stronę internetową są również zachęcani do wysyłania swoich listów do mieszkańców Al Max, co otwiera kanał komunikacji ze światem. Wykorzystując znalezione obrazy i własne fotografie artysty, projekt Mahdy'ego przedstawia elegię do wspólnego sposobu życia, który jest na granicy zniknięcia.

Opisy cykli wewnątrz galerii

Być może też te najlepsze prace kryją się w pełnych cyklach, które będziemy mogli obejrzeć na stronie konkursu (media otrzymały jedynie selekcję zdjęć z nagrodzonych serii). Póki co czujemy jednak pewien niedosyt. Zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę fakt, że WPP kojarzone jest z jednymi z najbardziej ikonicznych obrazów w historii fotografii.

World Press Photo - o konkursie

Organizowany od 1955 roku konkurs World Press Photo przez lata urósł do rangi najważniejszego cyklicznego wydarzenia prezentującego najważniejsze zdjęcia prasowe i tematy, które zajmowały pierwsze strony wydawnictw na całym świecie. Od 2018 wprowadzono drugie, równoważne z nagrodą World Press Photo of the Year wyróżnienie, przyznawane cyklom fotograficznym. Oprócz tego, z wydarzenia wydzielona została sekcja Digital Storytelling Contest, która prezentuje najciekawsze projekty multimedialne i dokumenty wideo w ramach osobnego konkursu. W 2021 konkurs przeszedł gruntowną reorganizację, rezygnując z kategorii i dzieląc całe wydarzenie na 6 regionów.

Finał edycji World Press Photo 2023 odbędzie się 20 kwietnia. Wtedy tez poznamy laureatów 4 głównych sekcji konkursu.

Więcej o aktualnej edycji konkursu dowiecie się pod adresem worldpressphoto.org

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: World Press Photo
logo logo
Magazyny
Zamów