100 najważniejszych zdjęć roku według Time

Jak co roku, magazyn Time wybrał selekcję 100 najważniejszych zdjęć prasowych, podsumowujących wydarzenia ostatnich miesięcy. Zobaczcie najlepsze zdjęcia reportażowe roku 2023.

Autor: Maciej Luśtyk

22 Listopad 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Każdej jesieni redaktorzy magazynu Time wybierają selekcję 100 najlepszych fotografii ilustrujących najbardziej istotne zdarzenia, które miały miejsce na świecie w ciągu ostatniego roku. Selekcja bazuje zwykle na zdjęciach z największych agencji prasowych i najważniejszych publikacji, toteż z pewnością umyka z niej wiele oryginalnych zdjęć freelancerów czy też lokalnych projektów, niemniej to tu często mamy okazję po raz pierwszy oglądać kadry, które później zdobywają nagrody w konkursach World Press Photo czy Pictures of the Bear International.

Tegoroczna galeria to intensywny przekrój przez sprawy, które w ostatnich miesiącach skupiły największą uwagę opinii publicznej. Mamy więc zarówno zdjęcia dokumentujące wyniszczającą wojnę w Ukrainie i najnowszy konflikt w Strefie Gazy, relacje z klęsk żywiołowych czy dokumentację istotnych wydarzenia sportowe, ale także obrazy komentujące bieżące kwestie polityczne, środowiskowe czy kulturalne. W sam raz aby podkreślić słowa dyrektorki działu fotograficznego magazynu Times.

„Fotografowie nie przestają nas zadziwiać, oferując nowe sposoby patrzenia na świat. Niesamowite jest to, że gdy myślisz, że widziałeś już każde zdjęcie prezydenta, protestu czy wydarzenia sportowego, pojawia się osoba, która pozwala ci ujrzeć to wszystko na nowo” - komentuje Katherine Pomerantz, szefowa działu foto Times.

„W 2023 roku - roku zdominowanym przez szybki rozwój sztucznej inteligencji - stało się jasne, że fotoreportaż jest dziś ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Twórcy, którzy są oddają się dawaniu świadectwa wydarzeniom mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia przejrzystości tym zagmatwanym świecie. W związku z tym spoczywająca na nich odpowiedzialność za etyczne działanie i najwyższy poziom rzetelności dziennikarskiej jest teraz większa niż kiedykolwiek w historii.”

Pełną selekcję 100 najważniejszych zdjęć wg magazynu Time możecie obejrzeć tutaj.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Polacy w finale Sony World Photography Awards 2024. Zobaczcie wyróżnione projekty
Polacy w finale Sony World Photography Awards 2024. Zobaczcie wyróżnione projekty
W tegorocznej selekcji finałowej konkursu SWPA znalazły się projekty aż 4 fotografów z Polski: Pawła Bojarskiego, Macieja Czarneckiego, Piotra Sadurskiego i Karola Pałki, który walczy...
10
Oto finaliści Sony World Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze projekty z sekcji profesjonalnej
Oto finaliści Sony World Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze projekty z sekcji profesjonalnej
Dobiega końca kolejna edycja największego konkursu fotograficznego na świecie - Sony World Photography Awards. Zobacz prace tegorocznych finalistów sekcji profesjonalnej, wśród których znalazł...
10
Świat ma jeszcze wiele do pokazania. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2023
Świat ma jeszcze wiele do pokazania. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2023
Za nami kolejna edycja jednego z najważniejszych konkursów fotografii podróżniczej na świecie. Zobaczcie prace tegorocznych zwycięzców, wśród których znaleźli się także Polacy.
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)