Wyniki World Press Photo 2021: znamy zwycięzców wszystkich kategorii

Poznaliśmy zwycięzców poszczególnych kategorii najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej na świecie. Trójka Polaków na podium!

Autor: Redakcja Fotopolis

15 Kwiecień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Od 1955 roku konkurs World Press Photo wyróżnia profesjonalnych fotografów za najlepsze zdjęcia prasowe. Tegoroczna edycja przyciągnęła w sumie ponad 4300 zawodowych fotografów z 28 krajów, którzy zgłosili łącznie ponad 74 tys. zdjęć.

Nominacje do nagród głównych oraz Grad Prix poznaliśmy w marcu. Dziś wiemy już, kto z tego grona zwyciężył w swojej kategorii. Te wyniki prezentujemy Wam poniżej. Natomiast o Zdjęciu Roku i Reportażu Roku piszemy w osobnym artykule:

Zobacz także:
World Press Photo 2021 rozstrzygnięty! Zobacz Zdjęcie i Reportaż Roku

Poznaliśmy głównych zwycięzców najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej na świecie. Za zdjęcie pojedyncze i cykl Grad Prix otrzymało dwóch fotografów... [Czytaj więcej]

Jonderko, Kepesz i Markowski - Polacy na podium World Press Photo 2021

Już w marcu, po ogłoszeniu nominacji wiedzieliśmy, że aż troje Polaków stanie na podium. Trzymając mocno kciuki, liczyliśmy więc na powtórkę z ubiegłego roku, gdy Tomasz Kaczor został nagrodzony za najlepsze zdjęcie portretowe. Niestety w tym roku wśród zwycięzców nie ma polskich fotografów, ale trzy miejsca na podium to i tak bardzo duży sukces w tym prestiżowym konkursie.

O krok od pierwszego miejsca była Karolina Jonderko. Za jej cykl “Reborn” jury przyznało jej 2 miejsce w kategorii “Projekty długoterminowe”. Z kolei Natalia Kepesz z serią zdjęć pt. “Niewybuch” zajęła 3 miejsce w kategorii "Portret", a Tomasz Markowski również 3 miejsce za zdjęcie “Tour of Poland Cycling Crash” w kategorii “Sport”. Gratulujemy im serdecznie!

Szerzej o tych wyróżnionych zdjęciach przeczytacie w poniższym artykule:

Przeczytaj także:
Polacy w finale World Press Photo 2021 - poznaj historię nominowanych zdjęć

W tegorocznej edycji WPP do finału zakwalifikowało się aż 3 fotografów z Polski. Zobaczcie nominowane zdjęcia i poznajcie stojące za nimi historie. [Czytaj więcej]

World Press Photo 2021 - najlepsze zdjęcia pojedyncze i cykle w kategoriach

Wbrew obawom Covid nie zdominował tegorocznej edycji konkursu, ale jest w nim wyraźnie obecny. Pierwsze miejsca w kategoriach “General news”, “Środowisko”, czy “Przyroda - seria zdjęć” to wymowny zapis wydarzeń oraz reakcji społecznych i środowiska w czasie pandemii. Wśród zwycięskich zdjęć przewijają się oczywiście tematy stałe - aktualne konflikty wojenne i problemy społeczne.

Aby sprawdzić, jak tegoroczne jury oceniło nominowane zdjęcia i komu przyznano laury, przejrzyjcie galerie poniżej.

WPP 2021 - nagrodzone zdjęcia pojedyncze

Zobacz wszystkie zdjęcia (21)

WPP 2021 - nagrodzone serie zdjęć

Zobacz wszystkie zdjęcia (84)

WPP 2021 - nagrodzone projekty długoterminowe

Zobacz wszystkie zdjęcia (24)

World Press Photo 2021 - o konkursie

Organizowany od 1955 roku konkurs World Press Photo przez lata urósł do rangi najważniejszego cyklicznego wydarzenia prezentującego najważniejsze zdjęcia prasowe i tematy, które zajmowały pierwsze strony wydawnictw na całym świecie. Od 2018 wprowadzono drugie, równoważne z nagrodą World Press Photo of the Year wyróżnienie, przyznawane cyklom fotograficznym. Oprócz tego, z wydarzenia wydzielona została sekcja Digital Storytelling Contest, która prezentuje najciekawsze projekty multimedialne i dokumenty wideo w ramach osobnego konkursu.

Więcej o aktualnej edycji konkursu dowiecie się pod adresem worldpressphoto.org.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Tomasz Kawecki poszukuje dawnych duchów, które musiały przystosować się do dzisiejszego świata. Z lampą jako jedynym źródłem światła eksploruje dziury w ziemi, jaskinie i ciemne zakamarki w...
5
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Kryzys migracyjny i wojna Hamasu z Izraelem. Za te tematy przyznano tegoroczne nagrody Pulitzera w kategoriach fotograficznych dwóm zespołom prasowym - Associated Press i Reuters.
17
Zmiany w życiu matki i córki: Agnieszka Pazdykiewicz i projekt "Przejście"
Zmiany w życiu matki i córki: Agnieszka Pazdykiewicz i projekt "Przejście"
Przemijanie, menopauza, starzenie się, a obok dorastanie, dojrzewanie i zmiany. Agnieszka Pazdykiewicz fotografuje specyficzny okres w życiu swoim i córki w projekcie "Przejście".
80030
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)