World Press Photo 2021 - najlepsze zdjęcia prasowe roku

Poznaliśmy finalistów najważniejszego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku na ostatnim etapie znalazło się aż trzech Polaków. Zobaczcie wszystkie finałowe zdjęcia wraz z opisami.

4

Autor: Maciej Luśtyk

10 Marzec 2021
Artykuł na: 6-9 minut

Konkurs World Press Photo co roku prezentuje fantastyczną galerię zdjęć reportażowych z całego świata i ukazuje przekrój najważniejszych wydarzeń, które niejednokrotnie umykają lokalnym komentatorom. Niedawno konkurs przeszedł szereg zmian. Najważniejszą jest nadanie większej rangi cyklom fotograficznym, które teraz rywalizują o nagrodę równoważną ze zdjęciem roku. Podobnie traktowane są także multimedialne projekty interaktywne i reportaże wideo. Od edycji na rok 2020 World Press Photo Ogranisation przyznaje w sumie 4 główne wyróżnienia które wyczerpywać mają temat różnych aspektów i rodzajów fotoreportażu.

Ostatnia, 64. edycja elitarnego konkursu przyciągnęła w sumie ponad 4,3 tys. zawodowych fotografów, którzy zgłosili łącznie ponad 74 tys. zdjęć. Mimo pandemii udało się pod tym względem przebić zeszłoroczną edycję. Wśród nominowanych do najważniejszych wyróżnień znalazły się: 3 cykle fotograficzne, 6 zdjęć pojedynczych, 3 projekty multimedialne oraz 3 filmy.

Zdjęcia nominowane do World Press Photo of the Year 2021

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

O tytuł Zdjęcia Roku, Historii Roku i nagrody w wysokości 10 tys. euro rywalizuje w tym roku 8 fotografów: Evelyn Hockstein, Valery Melnikow (nominacja do Grand Prix w kategorii pojedynczej i reportażowej), Mads Nissen, Oleg Ponomarev, Lauis Tato, Lorenzo Tugnoli, Chris Donovan i Antonio Faccilongo.

Cykle nominowane do World Press Photo Story of the Year 2021

Zobacz wszystkie zdjęcia (16)

Co najważniejsze, wśród tegorocznych tematów (poza kategorią General News) wcale nie dominuje pandemia ani protesty BLM, choć oglądając tegorocznych kandydatów trudno oprzeć się wrażeniu, że jednak z powodu epidemii niewiele się w tym roku wydarzyło. World Press Photo 2021 wydaje się być edycją bardziej „obyczajową” niż zwykle, co wcale nie znaczy, że gorszą. Nominowane zdjęcia pojedyczne i cykle wraz z opisami możecie zobaczyć w powyższych galeriach.

Polacy w finale World Press Photo 2021

Miło nam poinformować, że w tegorocznej edycji o pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach walczy aż trzech fotografów z Polski.

Przeczytaj także:
Polacy w finale World Press Photo 2021 - poznaj historię nominowanych zdjęć

W tegorocznej edycji WPP do finału zakwalifikowało się aż 3 fotografów z Polski. Zobaczcie nominowane zdjęcia i poznajcie stojące za nimi historie. [Czytaj więcej]

Wśród nich szansę na największy prestiż ma Karolina Jonderko, której cykl „Reborn” (niestety nie nominowany do World Press Photo Story of the Year) walczy o nagrodę w kategorii projektów długoterminowych. Zaraz za nią są Tomasz Markowski, z perfekcyjnie uchwyconym kadrem z Tour de Pologne w pojedynczej kategorii Sport oraz Natalia Kepesz, której seria „Niewybuch” kandyduje do głównej nagrody w kategorii Portretowej.

Zdjęcia finałowe z kategorii

Oprócz kandydatów do głównych nagród w sekcji fotograficznej, jury konkursu wyłoniło także finalistów poszczególnych kategorii. W każdej z ośmiu kategorii o pierwsze miejsce w dwóch sekcjach (zdjęcia pojedyncze i reportaże) walczą po trzy projekty.

Zdjęcia pojedyncze

Zobacz wszystkie zdjęcia (21)

Fotoreportaże

Zobacz wszystkie zdjęcia (84)

Projekty długoterminowe