World Press Photo 2021 rozstrzygnięte! Zobacz Zdjęcie i Reportaż Roku

Poznaliśmy głównych zwycięzców najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej na świecie. Za zdjęcie pojedyncze i cykl Grad Prix otrzymało dwóch fotografów...

Autor: Redakcja Fotopolis

15 Kwiecień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

1 grudnia ubiegłego roku wystartował nabór zdjęć do tegorocznej edycji najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej na świecie - World Press Photo. W ciągu 1.5 miesiąca ponad 4300 zawodowych fotografów z 28 krajów zgłosiło łącznie ponad 74 tys. zdjęć. Choć w marcu organizatorzy zaprezentowali finalistów, dopiero dziś poznaliśmy  zwycięzców wszystkich kategorii, a teraz w końcu wiemy także, kto zdobył największe laury.

Przeczytaj także:
World Press Photo 2021: znamy zwycięzców wszystkich kategorii

Poznaliśmy zwycięzców poszczególnych kategorii najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej na świecie. Trójka Polaków na podium! [Czytaj więcej]

Wśród nominacji do nagród głównych, które poznaliśmy w marcu, znalazły się: 3 cykle fotograficzne i 6 zdjęć pojedynczych. Ich autorami są: Evelyn Hockstein, Valery Melnikow, Mads Nissen, Oleg Ponomarev, Lauis Tato, Lorenzo Tugnoli, Chris Donovan i Antonio Faccilongo. To spośród tej ósemki jury World Press Photo 2021 wyłoniło dziś dwóch fotografów do których powędrowały tytuły World Press Photo of the Year oraz World Press Photo Story of the Year. Każdy z nich otrzymał poza tym 5000 euro nagrody.

Zwycięzcami World Press Photo 2021 zostali Mads Nissen i Antonio Faccilongo.

Zdjęcie Roku konkursu World Press Photo 2021

Tytuł World Press Photo of the Year otrzymało zdjęcie "The First Embrace" Madsa Nissena z Danii. O tym, co przedstawia to zdjęcie najlepiej pisze sam autor:

"To był pierwszy uścisk, który Rosa otrzymała od pięciu miesięcy. W marcu domy opieki w całym kraju zamknęły swoje drzwi dla odwiedzających w wyniku pandemii COVID-19, uniemożliwiając milionom Brazylijczyków zobaczenie swoich krewnych. Opiekunom nakazano utrzymywać kontakt fizyczny z osobami postronnymi do absolutnego minimum. W Viva Bem prosty wynalazek „Zasłona uścisku” pozwolił ludziom ponownie się przytulić.  

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro odrzucił twierdzenia o powadze pandemii i niebezpieczeństwie, jakie stwarza wirus, podważał środki kwarantanny przyjęte na szczeblu stanowym i zachęcał Brazylijczyków do dalszych działań na rzecz utrzymania gospodarki. Brazylia zakończyła rok 2020 jednym z najgorszych na świecie rekordów w walce z wirusem, z około 7,7 miliona zgłoszonych przypadków i 195000 zgonów".

Historia Roku konkursu World Press Photo 2021

Tytuł World Press Photo Story of the Year przyznano serii zdjęć "Habibi" wykonanych przez Antonio Faccilongo z Włoch. Habibi, co po arabsku oznacza „moja miłość”, przedstawia historie miłosne osadzone na tle jednego z najdłuższych i najbardziej skomplikowanych konfliktów we współczesnej historii. Fotograf obrał za cel ukazanie wpływu konfliktu na rodziny palestyńskie oraz trudności, z jakimi borykają się w walce o prawo do reprodukcyjnych i godności.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Zwycięzcy w kategorii 2021 World Press Photo Digital Storytelling

Nagrodzono także twórców filmowych. W kategorii "Interactive" zwyciężył "Reconstructing Seven Days of Protests in Minneapolis After George Floyd’s Death" autorstwa Holly Bailey, Matta Danielsa i Amelii Wattenberger. Natomiast w kategorii "Online Video" nagrodzono film "Calling Back from Wuhan", którego autorami są Yang Shenlai i Tang Xiaolan.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Przegląd Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2024 - wyniki konkursu i pokaz specjalny Rafała Klimkiewicza
Przegląd Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2024 - wyniki konkursu i pokaz specjalny...
Za nami kolejna edycja konkursu fotografii Prasowej Tychy Press Photo. Zobaczcie najlepsze zdjęcia dokumentalne wykonane przez fotografów z Tych. Na wystawie pokonkursowej zobaczymy...
6
Hasselblad Masters 2023 - wyniki prestiżowego konkursu fotografii artystycznej
Hasselblad Masters 2023 - wyniki prestiżowego konkursu fotografii artystycznej
Za nami kolejna edycja jednego z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie. Organizowany co 3 lata, prezentuje jedynie kilka projektów odznaczających się...
22
World Sports Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia sportowe ostatniego roku
World Sports Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia sportowe ostatniego roku
Za nami 5. edycja WSPA - jedynego skupiającego się w całości na fotografii sportowej konkursu o międzynarodowym zasięgu. Oto galeria najlepszych zdjęć sportowych minionego roku.
14
Powiązane artykuły