Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
3. Olympus Tough TG-830
Olympus Tough TG-830 to następca zwycięzcy ubiegłorocznej edycji naszego testu odpornych kompaktów. Bezpośrednim rywalem tego aparatu na pewno będzie Lumiks FT5, wcześniej przez nas testowany Pentax WG-3 czy Nikon AW110. Specyfikacje tych modeli są bardzo do siebie zbliżone, jednak propozycja Olympusa jest wyraźnie tańsza. Znamy już mocne i słabe strony innych aparatów wodoodpornych zobaczmy jak z naszą procedurą poradził sobie TG-830 i czy uda mu się obronić pozycję z zeszłego roku.
1. Budowa, ergonomia i obsługa
Olympus Tough TG-830 to drugi aparat tego producenta, który znalazł się w tegorocznej edycji naszego testu. Wynika to z tego, że jego poprzednik w zeszłym roku był naszym zdaniem najlepszą propozycją, a w trakcie przygotowywania edycji z 2012 roku nie było jeszcze TG-1 nie wspominając o TG-2.
W związku z pojawieniem się nowego okrętu flagowego jeśli chodzi o kompakty odporne Olympus TG-830 nie jest już najwyższym modelem, jak miało to miejsce w zeszłym roku. Dlatego Olympus obniżył jakość wykonania. Metalowe elementy obudowy zostały zastąpione plastikowymi. Mimo to obudowa robi dobre pierwsze wrażenie. Elementy ściśle do siebie przylegają i pod tym względem nic nie można zarzucić TG-830.
Aparat, tak jak jego poprzednik wytrzyma upadki z 2 metrów i jest wodoodporny do 10 metrów. Metalowa podpórka pod kciuk zniknęła, co w niewielkim stopniu przekłada się na komfort trzymania aparatu. Za to dużo mniej ergonomicznie uruchamiamy filmowanie. Przycisk REC został przeniesiony na górną ściankę aparatu.
Płytka zabezpieczająca złącza sprawia bardzo dobre wrażenie. Jest solidna, gruba, z podwójną blokadą. Została wyposażona w sprężynkę, więc odskakuje po zwolnieniu blokad. Pod nią znajdziemy złącze kart pamięci, akumulator, wejście dla ładowarki oraz złącze USB 2.0.
Menu podręczne jest bardzo obszerne i czytelne, dzięki czemu bez najmniejszego problemu wybierzemy interesującą nas funkcję. Generalnie ergonomię aparatu możemy zaliczyć do bardzo dobrych.
Producent poprawił uchybienie z zeszłego roku i w TG-830 znajdziemy już moduł GPS.
Monitor
3-calowy ekran LCD w technologii HyperCrystal III LCD o rozdzielczości 1 030 000 punktów to bardzo udana konstrukcja. Wiernie odwzorowuje kolory i umożliwia ocenę zdjęcia. Nie mieliśmy też problemów, które zdarzają się w ekranach AMOLED, czyli zmiany kolorów w przypadku patrzenia pod innym kątem.
Ekran w Olympusie TG-830 nie ma problemu z szybkim odświeżaniem obrazu. Nawet w przypadku ciemnych scen, obraz który widzimy na ekranie LCD jest dobrej jakości, a szumy nie są specjalnie uciążliwe.
Monitor tego odpornego kompaktu radzi sobie także bardzo dobrze z pracą pod ostre światło oraz przy wykonywaniu zdjęć podwodnych. Podsumowując - Olympus otrzymuje bardzo duży plus za jakość wyświetlacza, który jest jednym z najlepszych w swojej klasie.
Obiektyw
Olympus Tough TG-830 został wyposażony w obiektyw z 5-krotnym zoomem optycznym. Ekwiwalent ogniskowych 28-140 milimetrów umożliwia wykonanie zarówno szerokich planów jak i bliskich portretów.
Obecność, aż dwóch trybów makro umożliwi wykonanie ekstremalnych zbliżeń. W trybie supermakro nie możemy korzystać z zooma, obiektyw jest ustawiony na najszerszą ogniskową, ale dzięki temu możemy zbliżyć się do fotografowanego obiektu na około 3 cm.
2. Fotografowanie
Szybkość działania
Olympus Tough pierwsze zdjęcie wykonuje w około 1,3 sekundy po uruchomieniu co jest dobrym wynikiem. W przypadku wybudzania aparat jest w pełni gotowy do pracy 0,5 sekundy wcześniej. Przechodzenie do trybu odtwarzania, oraz przewijanie i powiększanie zdjęć nie sprawia mu najmniejszych problemów.
Pomiar ostrości
Do pomiaru ostrości również nie możemy mieć najmniejszych zastrzeżeń. TG-830 ostrzy poniżej 0,5 sekundy co jest bardzo dobrym wynikiem. W przypadku trudnych warunków oświetleniowych czas ten ulega wydłużeniu. Odporny kompakt Olympusa został wyposażony w silną, białą diodę, która ułatwia złapanie ostrości nawet w trudnych warunkach. Oczywiście dotyczy to bliskich planów.
Zdjęcia seryjne
Tutaj też nie możemy narzekać na opisywanego Tougha. W przypadku normalnego trybu seryjnego w pełnej rozdzielczości aparat robi 2,5 kl/s i może zarejestrować do 200 zdjęć. Oprócz tego znajduje się tryb seryjny 11 kl/s, aparat w jego przypadku rejestruje do 17 kadrów co jest bardzo dobrym wynikiem. Zapis zdjęć seryjnych trwa niewiele ponad 3 sekundy co również zasługuje na pochwałę.
Ponadto TG-830 oferuje także tryb Hi1 i Hi2 w każdym z nich wykonuje 60 klatek, w pierwszym prędkość wynosi 20 kl/s w drugim, aż 60 kl/s co jest najlepszym wynikiem w swojej klasie. W przypadku tych serii aparat ogranicza rozdzielczość do 3-megapikseli.
Pomiar światła
Tak jak w przypadku innych tego typu aparatów wytrzymały Olympus oferuje matrycowy pomiar światła oraz pomiar na środku kadru. Działa on poprawnie bez problemu radząc sobie z kontrastowymi scenami, czy światłem w kontrze.
Tryby ekspozycji
Olympus Tough TG-830, podobnie jak jego poprzednik, jest wyjątkowo dobrze wyposażony w zakresie trybów ekspozycji oprócz zwykle spotykanych trybów P, inteligentnej automatyki oraz podwodnych scenerii mamy także filtry artystyczne charakterystyczne dla aparatów tego producenta, a także tryb panoramy.
Filtry spowalniają działanie aparatu, ale jeżeli chcemy uniknąć mozolnej obróbki zdjęciowej lub po prostu odpowiadają nam efekty jakie dzięki nim uzyskujemy na pewno warto z nich skorzystać.
Cieszy udoskonalenie trybu panoramy, który teraz jest wyjątkowo prosty i efektywny. Wciskamy spust migawki i po prostu przesuwamy aparat w stronę strzałki wyświetlanej na ekranie Tougha.
Filmowanie
TG-830 potrafi filmować w rozdzielczości Full HD. Zapis ruchomego obrazu nie sprawia mu najmniejszego problemu, wygodnie ulokowany przycisk REC umożliwia szybkie włączenie kręcenia filmu. Dźwięk jest rejestrowany przez mikrofon monofoniczny umieszczony obok lampy błyskowej. Niestety, trzeba na niego uważać, aby niechcący nie zasłonić rejestratora palcem.
3. Jakość zdjęć
Szum
Zjawisko szumu pojawia się dopiero przy czułości ISO 400. Nie wpływa ono jednak w znaczny sposób na jakość obrazu. ISO 800 ma już wyraźną strukturę szumu, ale jest ona przyjemna dla oka. Czułości ISO 1600 i ISO 3200 są wartościami granicznymi, zjawisko szumu jest już na nich bardzo silne. ISO 6400 zostało dodane zdecydowanie na wyrost, krawędzie są rozlane, silne przebarwienia oraz grube placki szumu uniemożliwiają użycie tej wartości nawet do niewielkich odbitek.
Reprodukcja szczegółów
Dobra reprodukcja szczegółów utrzymuje się do poziomo ISO 400. Co prawda czułość ta odstaje już w widoczny sposób od ISO 100 i ISO 200, ale spadek jakości nie jest dotkliwy. Na ISO 800 obraz jest już znacznie zaszumiony, ale nadal możemy po tę wartość sięgać. Kolejny spadek jakości obrazu, który obserwujemy na czułości ISO 1600 jest już bardzo dotkliwy i powinniśmy tej wartości używać w ostateczności. ISO 3200 i ISO 6400 są pozbawione szczegółów, w związku z tym przyszli użytkownicy aparatu powinni się ich wystrzegać.
Reprodukcja kolorów
Reprodukcji kolorów Olympusa TG-820 nic nie możemy zarzucić. Kolory skóry są odpowiednio oddane, podobnie jak składowe RGB. Wszystkie barwy są odpowiednio nasycone i przyjemne dla oka.
4. Pod wodą
W tej części udaliśmy się na basen, żeby wykonać podwodną część testu. Olympus pomyślnie przeszedł test wody. Działał bez zarzutu zarówno pod wodą jak i po kąpieli.
Olympus Tough TG-830 w tym dziale plasuje się w ścisłej czołówce. Aparat ostrzy szybko i pewnie, bardzo dobrze reaguje na spust migawki, dzięki czemu możemy na jednym nurkowaniu zrobić kilka udanych zdjęć. Duże przyciski umożliwiają wygodne sterowanie aparatem.
W warunkach basenu krytego oświetlenie nie jest silne, a gdy zanurzymy się w wodzie ilość światła znacznie spada. Aparaty w trybach automatycznych w większości wypadków używają lampy błyskowej lub wysokich czułości ISO wraz ze stabilizacją obrazu. TG-830 częściej korzystał z tej pierwszej opcji, doświetlając scenę lampą.
Olympus szczególnie zadbał o przyszłych użytkowników swojego aparatu. Mamy do wyboru kilka trybów podwodnych: Plaża i śnieg, Zdjęcia podwodne, Podwodna fotografia szerokokątna 1, Podwodna fotografia szerokokątna 2, Podwodna fotografia makro. Ponad to w samym menu balansu bieli znajduje się także tryb podwodny. Takie bogactwo umożliwia wybranie najbardziej pasującego nam trybu.
Wszystkie tryby podwodne poprawnie odwzorowują kolory skóry oraz odpowiednio nasycają kolory otoczenia. TG-830 dobrze sprawował się także w trybie P z automatycznym balansem bieli. Kolorystyka zdjęć przy takich ustawieniach prezentuje się naturalnie , dając kolory zbliżone do tych jakie obserwuje ludzkie oko.
5. Podsumowanie
Olympus Tough TG-830 to udana propozycja japońskiego producenta. Po wejściu na rynek flagowego, odpornego kompaktu czyli TG-2 producent musiał jakoś rozróżnić swoje propozycje. Najprościej było to zrobić rezygnując z metalowej obudowy na rzecz plastikowej.
Bogactwo trybów ekspozycji będzie na pewno plusem. Oprócz tradycyjnych trybów, użytkownikom udostępniono także filtry cyfrowe. W przypadku tego typu aparatu cieszy na pewno obecność szerokiej gamy programów podwodnych. Dzięki temu nie mamy problemu z wyborem odpowiednich ustawień. Wystarczy wybrać interesującą nas scenerię.
Prędkość działania jest na bardzo dobrym poziomie. TG-830 ostrzy szybko i pewnie, nie możemy narzekać na prędkość działania. Poprawiono prędkość zdjęć seryjnych co na pewno będzie miało dla wielu użytkowników znaczenie. Jakość zdjęć jest także na wysokim poziomie w klasie odpornych kompaktów.
Bez wątpienia przy cenie w okolicach 1000 złotych, TG-830 jest jedną z ciekawszych propozycji na rynku.
+ mechaniczna stabilizacja obrazu
+ wodoszczelność do 10 m
+ odporność na upadki z 2 m
+ tryby magic (Pop Art, fotografia otworkowa)
+ tryb supermakro
+ wygodny uchwyt
+ pomiar światła
+ celność autofokusa
+ filmy Full HD
+ GPS
6.Zdjęcia do pobrania