Wystawa Krzysztofa Hejke "Kresy - Zapomniana Ojczyzna"

Autor: Marta Sinior

27 Sierpień 2007
Artykuł na: 2-3 minuty
W Muzeum Historycznym m.st. Warszawy prezentowana jest wystawa fotografii zorganizowana w ramach Warszawskiego Lata Fotografii. Na ekspozycję "Kresy - Zapomniana Ojczyzna" składają się zdjęcia powstałe podczas wędrówek fotografa - Krzysztofa Hejke. Autor przez wiele lat dokumentowal i utrwalał dzisiejszy obraz pięknej, ale trochę zapomnianej krainy.

Krzysztof Hejke urodził się w 1962 roku. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWS-FTiT w Łodzi oraz Instytutu Fotografii Artystycznej w Pradze. Profesor zwyczajny sztuk filmowych, wykłada fotografię w PWSFTiT. Jego prace prezentowano na ponad 50 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jest autorem kilkunastu albumów, m.in.: Polska Romantyczna (siedmiokrotnie nagrodzony w konkursach na najpiękniejszą książkę), Tam gdzie lwowskie śpią Orlęta, Polska - Duch Ziemi, Cmentarz Łyczakowski w fotografii Krzysztofa Hejke, Katedra lwowska obrządku łacińskiego, Mazury obrazy nostalgii, Kresy. Zapomniana Ojczyzna. Współpracuje m.in z magazynem "National Geographic". Jego fotografie znajdują się w zbiorach muzeów i w kolekcjach prywatnych.

Los nie oglądał się na Kresy. Doświadczał je nader dotkliwie - okrutnymi zbrodniami, samotnością, nieokiełznanym obdzieraniem z tradycji. Dziś, gdy czasy bardziej ułożone, kresowe ziemie i tak bez litości zmaga nieszczęście - ciche, ale zabójcze - zapomnienie. Współczesność nie dała im szansy - w rytm wygrywanego przez dziesięciolecia taktu wyrzu-ciła poza ramy swoich zainteresowań.

Kresowymi drogami i bezdrożami podróżuję od kilkunastu lat. Z pragnienia wyrwania z niepamięci historii ludzi, którzy oddali wiele za te ziemie: życia, zdrowia, trudu. Za każdym razem staję przed nimi zawstydzony - Polska, z której przyjeżdżam nie nadstawia ucha na ich głos, nie chwali ich odwagi, nie nagradza niebywałej wytrwałości. Nie wzrusza jej urwana głowa Chrystusa na grobie dawnego Polaka, nie obchodzi popadający w ruinę dwór zasłużonego rodu, ani wybebeszona kaplica grobowa ostatniego króla.

Te zdjęcia powstały dzięki tym, którzy mimo wszystko pamiętają: nadal żyją na swych ukochanych Kresach, lub tęsknią do nich od czasu, gdy ich stamtąd wyrzucono. Powstały dla tych, którzy potrafią czerpać siłę z przeszłości.
- test Krzysztof Hejke

Krzysztof Hejke Kresy - Zapomniana Ojczyzna

24 sierpnia - 30 września 2007

Muzeum Historycze m.st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 42, Warszawa

Ekspozycja prezentowana w ramach Warszawskiego Lata Fotografii.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Powiązane artykuły