"Solidarność"- początek drogi. Sierpień 1980 - grudzień 1981 w MNW

Autor: Marta Sinior

30 Sierpień 2005
Artykuł na: 4-5 minut
Od dzisiaj, 29 sierpnia 2005 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wystawę z okazji 25 rocznicy porozumień sierpniowych. Na ekspozycję składa się niemal 300 fotografii z czego połowa nigdy dotąd nie była publikowana.

Od 30 sierpnia 2005 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wystawę zorganizowaną z okazji 25 rocznicy porozumień sierpniowych. Na ekspozycję składa się niemal 300 fotografii, z czego połowa nigdy dotąd nie była publikowana.

Warszawa, 13 grudnia 1981 r.Fot. Chris Niedenthal/FORUM

Fotografie, pochodzące ze zbiorów Polskiej Agencji Prasowej i dziennikarzy niezależnych, dokumentują okres od początku strajków w Stoczni do czasu ogłoszenia stanu wojennego. Pomiędzy fotografiami znajdą się fragmenty artykułów z prasy oficjalnej oraz podziemnej i zagranicznej. Do katalogu wystawy została dołączona płyta z archiwalnymi nagraniami Polskiego radia, przygotowana przez Jana Buchwalda.

Słowo wstępne dyrektora MNW do katalogu wystawy:

Powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" miało przełomowe znaczenie dla dziejów współczesnej Europy, o czym z dumą możemy mówić w 25 rocznicę tamtych wydarzeń.

Muzeum Narodowe w Warszawie, jako instytucja kształtująca świadomość artystyczną i historyczną społeczeństwa polskiego, prezentuje z okazji jubileuszu wystawę fotografii dokumentujących fenomen ogólnonarodowego ruchu społecznego ?Solidarność?.

Fotografia jest źródłem historycznym o wielkim znaczeniu i niezwykle skutecznej sile oddziaływania na odbiorcę. Dzięki autentyzmowi fotograficznego obrazu powrót do gorących siedemnastu miesięcy w latach 1980-1981 będzie dla jednych przywołaniem wspomnień, dla drugich możliwością spojrzenia z bliska na czas, w którym rozumiano czym jest zgodne współdziałanie oraz współodpowiedzialność.

"Poszukiwanie kompromisu" Lech Wałęsa przed rozmowami z premierem Wojciechem Jaruzelskim. Warszawa, 9 marca 1981 r. Fot. PAP/CAF/Witold Rozmysłowicz

Autorom fotografii składam serdeczne podziękowanie za udział w ekspozycji. Mam nadzieję, że publiczność do kanonu znanych już fotografii-symboli dołączy nowe zdjęcia, wzbogacając w ten sposób naszą kulturę pamięci. - Ferdynand B. Ruszczyc, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawa zatytułowana "Solidarność"- początek drogi. Sierpień 1980 - grudzień 1981 prezentowana będzie od 29 sierpnia do 18 września 2005 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie mieszczącym się przy ulicy Al. Jerozolimskie 3.

Wystawa została zorganizowana przez Polską Agencję Prasową, Muzeum Narodowe w Warszawie i stołeczną Estradę pod patronatem Prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Powiązane artykuły