Zrozumieć emocje, przezwyciężyć samotność. Nowa wystawa Michała Jelińskiego już niebawem w Kolonii Artystycznej

Autor:

2 Listopad 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Gdy intelektualna komunikacja zawodzi, z pomocą przychodzi poezja. Wystawa “Kwiat paproci” przypomina tomik wierszy, choć środkiem wyrazu są tu obrazy. Te osobiste, a zarazem uniwersalne prace od 12 listopada będzie można oglądać w kolonii Artystycznej w Zalesiu Dolnym.

W pewnym sensie człowiek zawsze jest sam. Choć jest istotą społeczną, jest taka część człowieczej egzystencji, której przeżyć wspólnie niepodobna. Jak na ironię, to właśnie sami w sobie i dla siebie przeżywamy najgłębiej i najautentyczniej. Wewnątrz nas maski opadają, nie ma przed kim udawać. Radości i smutki kołaczą się w ludzkich wnętrzach, lecz mimo wysiłków, nie potrafimy bezpośrednio przekazać tych przeżyć drugiej osobie – na tym właśnie polega nieodłączna samotność człowieczej egzystencji. Odwieczną tęsknotą ludzkiej duszy jest aby tę samotność przezwyciężyć.

"Kwiat paproci" - wystawa niczym tomik poezji

Samotność tę pokonać próbuje, Michał Jeliński, którego wystawa „Kwiat paproci” posługuje się językiem poezji. Ekspozycja przypomina tomik wierszy, choć środkiem wyrazu miast słów są obrazy – i podobnie jak słowa, są one jedynie nośnikami treści. Jeliński utrwalił kadry z rzeczywistości, które rozbudziły jego przeżycia, jednak nie zdominował zdjęć swoją osobowością. Oglądając jego fotografie ma się wrażenie, że autor usunął się w cień i pozwolił zdjęciom być lustrem tego, co pozostało w nim „bez niego”.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Twórca odcisnął piętno na swym dziele – nie sposób od tego uciec. Dzięki temu poprzez fotografie mamy okazję poznać Michała Jelińskiego w sposób, któremu nie dorównałyby nawet najdłuższe rozmowy. Jego wewnętrzny świat, zapisany w obrazach, stoi przed nami otworem. Zręczność Jelińskiego polega jednak na tym, że nie narzuca widzowi swoich przeżyć; wykraczając poza to, co osobiste, tworzy obrazy dostępne dla każdego, pozostawia pole do swobodnego poszukiwania własnych przeżyć i interpretacji, wykraczających poza wrażenia autora. Obraz jest w rękach widza.

Sylwetka autora

Michał Jeliński (ur. 1973) - absolwent Wydziału Leśnego SGGW i Fotografii w PWSFTviT. Początkowo zajmowałem się tradycyjną fotografią przyrodniczą. Na studiach w "filmówce", dzięki promotorowi Marianowi Schmidtowi odkrył fotografię ekspresyjną i prace Minora White′a i Paula Caponigro, którzy stali się dla niego inspiracją. Prowadzi Pracownię Krajobrazu w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej. Członek Polskiego Stowarzyszenia Fotograficznego Ekwiwalenty

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę, 12 listopada 2017 roku, o godzinie 16:30, w Kolonii Artystycznej, przy ul. Dębowej 3 w Zalesiu Dolnym, w Piasecznie. Z kolei 19 listopada, o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie z autorem.

Zdjęcia będzie można oglądać do 24 listopada.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem koloniaartystyczna.pl.

 

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)