Sigma DP1 - sprzedaż rusza wiosną

Autor: Michal Grzegorczyk

31 Styczeń 2008
Artykuł na: 2-3 minuty
PMA 08. Koncern Sigma zamierza chyba w końcu doprowadzić do końca projekt "DP1". Przypomnijmy, że chodzi o kieszonkowy kompakt ze stałoogiskowym, szerokokątnym obiektywem i matrycą typu Foveon X3 rozmiaru APS-C o rozdzielczości 14 megapikseli. Pierwszy prototyp został pokazany na targach Photokina 2006, później były kolejne opóźnienia i zawirowania - teraz deklaracja jest jasna: sprzedaż rusza wiosną.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, sercem aparatu ma być matryca Foveon X3 o rozdzielczości 14 megapikseli. W rzeczywistości składa się ona, na wzór filmu kolorowego, z trzech warstw po 4,7 megapiksela każda. Sensor tego typu nie wykorzystuje mozaiki Bayera - każda warstwa fotodiod rejestruje inną składową widma. Informacja z trzech "pikseli" składana jest dopiero na jeden piksel obrazowy. Matryce o tej konstrukcji montowane były we wszystkich lustrzankach Sigmy. Zastosowanie jej w kieszonkowym kompakcie, ma dać "lustrzankową" jakość zdjęć, niespotykaną dotychczas w aparatach tego rodzaju. Ma ona przyciągać zaawansowanych amatorów lub wręcz profesjonalistów, którzy potrzebują uzupełnienia swoich dużych i nie zawsze poręcznych lustrzanek.

Sigma DP1

Sigma DP1 została wyposażona w obiektyw o ogniskowej 16,6 milimetra, który w połączeniu z matrycą APS-C daje ekwiwalent 28 milimetrów w małym obrazku. Światło obiektywu - F4 - nie zachwyca, choć można przypuszczać, że większy otwór względny znacznie zwiększyłby rozmiary całej konstrukcji. A te prezentują się bardzo dobrze: 113,3 mm x 59,5 mm x 50,3 mm.

Sigma DP1

Z drugiej strony aparatu użytkownicy znajdą 2,5-calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 000 punktów. Producent wyposażył Sigmę DP1 we wbudowaną lampę błyskową, gorącą stopkę, a opcjonalnie można dokupić wizjer optyczny.

Sigma tak długo odkładała wprowadzenie aparatu do sprzedaży tłumacząc się "priorytetem jakości", że oczekiwania wobec DP1 urosły do ogromnych rozmiarów. Jeśli zdjęcia z Foveona X3 im sprostają aparat odniesie sukces. Jeśli jednak okaże się, że jakość obrazu odbiega od tego na co wszyscy liczą, będzie to jedna z większych wpadek na rynku w ostatnim czasie. Wiele zależy też od ceny - niestety na razie producent jej nie ujawnia.

Wkrótce zamieścimy uaktualnioną specyfikację techniczną

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Rollei 35AF - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym analogowym kompakcie
Rollei 35AF - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym analogowym kompakcie
MiNT zdradza kolejne szczegóły na temat pierwszego współczesnego analogowego aparatu kompaktowego, który już niebawem trafi na rynek. Oto czym nowy model, różni się od wcześniejszych...
16
Fujifilm GFX100S II - najnowsza 102-megapikselowa matryca w kompaktowym body
Fujifilm GFX100S II - najnowsza 102-megapikselowa matryca w kompaktowym body
Fujifilm powraca z kompaktowym średnim formatem GFX100S II. Niewielkie body skrywa uaktualniony sensor, najnowszy układ AF i jeszcze szybszy tryb seryjny, ale względem pełnowymiarowej...
16
Fujifilm X-T50 - najmniejsze i najtańsze 40 megapikseli na rynku
Fujifilm X-T50 - najmniejsze i najtańsze 40 megapikseli na rynku
Fujifilm prezentuje najnowszy aparat z kierowanego do hobbystów dwucyfrowej serii X-T. Niewielkie body zamyka 40-megapikselową matrycę i usprawnioną ergonomię, stając się kompaktową...
21
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (10)