Sony CineAlta F65 - kamera z najwyższej półki

Autor: Amadeusz Andrzejewski

13 Kwiecień 2011
Artykuł na: 4-5 minut
{BLD|NAB 2011. Firma Sony zaprezentowała kamerę CineAlta F65. Jest to urządzenie przeznaczone dla najwyższego segmentu odbiorców, którego możliwości obejmują między innymi nagrywanie w rozdzielczości 8k oraz zapis nieskompresowanego materiału z 16-bitowym próbkowaniem i z prędkościami do 120 kl/sek.}

{COP|Filmowe kamery cyfrowe to segment mało znany i odległy od zwykłych użytkowników, którym nazwy takie jak Arri Alexa czy Panavision Genesis niewiele mówią. Niemniej jednak za sprawą filmujących aparatów i budżetowych kamer z dużym przetwornikiem pewna namiastka pracy z tego rodzaju urządzeniami stała się dostępna dla szerszego grona pasjonatów. Co zatem mają w sobie te najwyższej klasy kamery czego nie ma filmujący aparat?

Sony CineAlta F65

Tak naprawdę nie jest to prawidłowo postawione pytanie, bo sama kamera to tylko część potężnego i dopracowanego schematu pracy obejmującego także komputery zdolne obsłużyć tak wysokie rozdzielczości i przepływności, profesjonalne monitory i odsłuchy, studia dźwiękowe, pracownie efektów specjalnych i wiele innych pozycji, przy których cena nowego produktu Sony (jakkolwiek zapewne nie będzie ona mała) stanowi i tak tylko kroplę w morzu kosztów.

Przyjrzyjmy się zatem pierwszemu elementowi tego skomplikowanego łańcucha - kamerze. Tuż za profesjonalnym mocowaniem obiektywów PL znajdziemy jej serce. Jest nim opracowany od podstaw przetwornik o wymiarach 24,7mm x 13,1mm i rozdzielczości 8768 x 2324 (rozmiar 3-perforacyjnej klatki Super 35mm). W stosunku do tradycyjnych rozwiązań siatka pikseli została tu obrócona o kąt 45 stopni, co ma zapewnić lepsze wykorzystanie powierzchni przetwornika, a w efekcie mniejsze szumy oraz większą rozpiętość tonalną i kolorystyczną. Ta ostatnia ma przewyższać to, co oferują negatywy 35mm i zbliżyć się do granicy reprodukowania wszystkich barw, jakie jest w stanie zarejestrować ludzkie oko.

Sensor umożliwia odczyt z prędkością do 120 kl/sek i zapis surowego materiału (raw) analogicznie do tego, jak ma to miejsce w przypadku zdjęć z wyższej klasy aparatów fotograficznych. Zapis ma odbywać się z 16-bitowym próbkowaniem w szeregu rozdzielczości (HD, 2k, 4k i wyższe) i proporcji obrazu funkcjonujących w kinematografii (1.85:1, 1.78:1, 1.66:1, 1.33:1, 2.35:1 oraz układy anamorficzne z niekwadratowymi pikselami).

Taka ilość danych wizualnych (szacowana na maksymalnie 20 gigabitów na sekundę) pociągnęła za sobą konieczność stworzenia potężnego układu obliczeniowego i systemu zapisu. Za ten ostatni odpowiadać będą zaprezentowane razem z kamerą karty pamięci SRMemory o pojemnościach 256 GB, 512 GB lub 1TB. Współpracę z nimi zapewni szereg rekorderów serii SRMaster.

Na możliwość docenienia efektów pracy nowego produktu Sony trzeba będzie trochę poczekać, choćby dlatego, że w większości kin cyfrowe projektory obsługują maksymalnie rozdzielczość 2k (2048 x 1080) i sytuacja ta nie ulegnie zmianie w najbliższym czasie. Warto jednakże przyglądać się takim urządzeniom, gdy pojawia się kolejne (co następuje dość rzadko ze względu na ich niszowość), ponieważ pokazują on kierunki, w których rozwija się technologia rejestracji obrazu. Któregoś dnia ekstremalne rozwiązania pokazane w F65 doczekają się "cywilnych" wersji i znajdą swoje miejsce także w naszej lustrzance czy kamerze.

Sony CineAlta F65
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica zapowiada kolejną generację kompaktu z serii D-Lux. Aparat otrzymał wzornictwo i ergonomię spójną z pełnoklatkowym modelem Leica Q, nadal będzie jednak oparty o matrycę formatu...
19
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic zaprezentował swoją pierwszą kompaktowa pełną klatkę z segmentu amatorskiego. Lumix S9 zamyka możliwości modelu S5 II w niewielkiej konstrukcji kierowanej do twórców...
8
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej...
8