Samsung NX100 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Autor: Michal Grzegorczyk

22 Wrzesień 2010
Artykuł na: 4-5 minut
Photokina 2010. Jedną z nowości Photokiny jest Samsung NX100 - kolejny systemowy bezlusterkowiec koreańskiego producenta. Na stoisku dostępne były produkcyjne egzemplarze tego modelu, dzięki czemu możemy przekazać garść pierwszych wrażeń i zdjęć przykładowych. Poza tym uczestniczyliśmy w rozmowie z Seungsoo Parkiem, który opisał koncepcję modelu NX100.

Wizyta na stoisku Samsunga zaczęła się od rozmowy w wąskim gronie dziennikarzy z panem Seungsoo Parkiem (Vice President, Sales & Marketing Team, Digital Imaging Business, Samsung). Pan Park odpowiadając na pytania przedstawicieli prasy przybliżył koncepcję modelu NX100. To aparat, w przypadku którego projektanci zwracali szczególną uwagę na dwa elementy - design i funkcjonalność. I trzeba przyznać, że w obydwu elementach spisali się bardzo dobrze. Ocenę możliwości fotograficznych przeprowadzimy przy okazji pełnego testu Samsunga NX100, jednak już teraz zapraszamy do pobrania przykładowych zdjęć zrobionych na wszystkich czułościach.

spotkanie z Seungsoo Parkiem

Samsung NX100 to zdecydowanie inna konstrukcja w porównaniu do NX10. Tamtem to pomniejszona lustrzanka, a nowy NX to raczej stylowy kompakt - tyle, że z wymienną optyką. Aparat nie jest tak mały jak można by się było spodziewać, ale dzięki temu trzyma się go dość wygodnie. Projektantom Samsunga udało się połączyć minimalistyczne wzornictwo ("czysta" przednia i górna ścianka) ze sporą funkcjonalnością.

Aparat ma dwie tarcze - jedną pionową na górnej ściance, drugą umieszczoną wokół wielofunkcyjnego wybieraka na tylnej ściance, którymi można w klasyczny sposób sterować aparatem. Zupełną nowością, wymagającą zresztą przyzwyczajenia, jest natomiast przycik iFn umieszczony na obiektywie. Działa on w połączeniu zarówno z "normalnymi" tarczami jak i z pierścieniem ostrości na obiektywie. W ten sposób użytkownik może zmieniać najważniejsze parametry (migawka, przysłona, czułość, kompensacja ekspozycji, balans bieli) bez odrywania lewej ręki od obiektywu, a prawej od gripu i spustu migawki. Pomysł jest teoretycznie świetny. W praktyce na szczęście został dobrze zaimplementowany i możemy śmiało napisać, że jest wygodny.

Na poniższym filmie można zobaczyć jak w praktyce działa funkcja iFn. Najpierw w połączeniu z normalnymi tarczami, później tylko z pierścieniem ostrości (aparat, poza spustem migawki, można obsługiwać tylko lewą reką).



Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.

Na kolejnej stronie umieściliśmy zdjęcia do pobrania.

Poprzednia

1

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica zapowiada kolejną generację kompaktu z serii D-Lux. Aparat otrzymał wzornictwo i ergonomię spójną z pełnoklatkowym modelem Leica Q, nadal będzie jednak oparty o matrycę formatu...
19
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic zaprezentował swoją pierwszą kompaktowa pełną klatkę z segmentu amatorskiego. Lumix S9 zamyka możliwości modelu S5 II w niewielkiej konstrukcji kierowanej do twórców...
8
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej...
8
Powiązane artykuły