Prasowe zdjęcie roku 2009 - konkurs rozstrzygnięty

W dniu dzisiejszym w Domu Dziennikarza w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie "Prasowe zdjęcie roku 2009". Zdobywcą głównej nagrody został Tomasz Gzell. Fotograf został wyróżniony za fotografię zatytułowaną "Lech Wałęsa uroczyście odsłonił pomnik Wrota Wolności".

Autor: Marcin Grabowiecki

17 Luty 2010
Artykuł na: 2-3 minuty
fot. Tomasz Gzell, "Lech Wałęsa uroczyście odsłonił pomnik Wrota Wolności"

Przez cały rok 2009 fotoreporterzy przysyłali swoje zdjęcia pojedyncze lub fotoreportaże na konkurs "Prasowe zdjęcie roku 2009". Nie było podziału na kategorie tematyczne, jak to jest w zwyczaju w większości tego rodzaju konkursów. Każdego miesiąca jury wybierało trzy najlepsze prace - nominacje do nagrody głównej. Wszystkie konkursowe prace oraz comiesięczne nominacje zamieszczane były na stronie KFP. Zwycięzcę konkursu - autora najlepszego spośród 36 wyróżnionych zdjęć poznaliśmy dzisiaj. Został nim Tomasz Gzell. Nagrodzona fotografia przedstawia Lecha Wałęsę, podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Wrota Wolności w Kobylanach.

W trakcie uroczystej gali organizatorzy przypomnieli, jakie cele przyświecały im, kiedy siedem lat temu zakładali Klub Fotografii Prasowej. Słowo wstępne wygłosił również Andrzej Zygmuntowicz, który wspomniał o kryzysie klasycznego reportażu prasowego. Imprezie wręczenia nagród towarzyszyła wystawa nominowanych prac, które są również wyeksponowane na ogrodzeniu Domu Dziennikarza SDP przy ul. Foksal w Warszawie.

Tomasz Gzell odbiera nagrodę

Konkurs skierowany był do fotoreporterów zarówno etatowych, jak i współpracujących z redakcjami czy agencjami fotograficznymi, a także wolnych strzelców. Powstał ciekawy przegląd zdjęć wykonanych przez polskich fotoreporterów na przestrzeni roku, co jest okazją do interesującej analizy kondycji polskiej fotografii prasowej i dyskusji na ten temat. Było to jedną z intencji pomysłodawców konkursu, którzy na stronie internetowej KFP zapraszają do debaty o przyszłości zawodu fotoreportera. Innym motywem konkursu była też chęć spowodowania, by zagonieni na co dzień koledzy fotoreporterzy zatrzymali się na chwilę i znaleźli czas na zastanowienie się nad swoimi zdjęciami, powodem, dla którego fotografują, i celem, jaki mają spełniać ich zdjęcia - czytamy w materiałach dostarczonych przez organizatorów.

Przypominamy, że Jury konkursu pracowało w składzie: Jacek Barcz, Zbigniew Furman, Wojciech M. Druszcz, Karina Łopieńska, Michał Mikulski, Adam Nurkiewicz, Tadeusz Późniak, Borys Skrzyński, Stefan Zubczewski.

Sponsorami konkursu były firmy Sigma ProCentrum i Lexar Professional, które ufundowały nagrody dla autorów nominowanych prac oraz nagrodę główną

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Tomasz Kawecki poszukuje dawnych duchów, które musiały przystosować się do dzisiejszego świata. Z lampą jako jedynym źródłem światła eksploruje dziury w ziemi, jaskinie i ciemne zakamarki w...
5
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Kryzys migracyjny i wojna Hamasu z Izraelem. Za te tematy przyznano tegoroczne nagrody Pulitzera w kategoriach fotograficznych dwóm zespołom prasowym - Associated Press i Reuters.
17
Zmiany w życiu matki i córki: Agnieszka Pazdykiewicz i projekt "Przejście"
Zmiany w życiu matki i córki: Agnieszka Pazdykiewicz i projekt "Przejście"
Przemijanie, menopauza, starzenie się, a obok dorastanie, dojrzewanie i zmiany. Agnieszka Pazdykiewicz fotografuje specyficzny okres w życiu swoim i córki w projekcie "Przejście".
80030
Powiązane artykuły