Filmowe ujęcia z prawdziwie kinową stylistyką za pomocą smartfona? To możliwe jeśli będziesz trzymał się tych 7 wskazówek

Autor: Michał Chrzanowski

2 Kwiecień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Jeśli uważasz, że smartfonem nie da się nagrać dobrze wyglądającego filmu, to wideoporadnik Zacha Ramelana kompletnie odmieni Twoje myślenie. Prezentuje w nim 7 praktycznych rad, dzięki którym kinowe efekty uzyskasz za pomocą telefonu, który masz w kieszeni.

Jeśli mamy wymienić tylko jeden segment rynku, który rozwija się w błyskawicznym tempie, to bez wątpienia jest to rynek smartfonów. Producenci prześcigają się w przekraczaniu kolejnych granic i prezentowaniu coraz to bardziej zawiłych technicznie rozwiązań. Jeszcze kilka lat temu fotografowanie za pomocą smartfona w RAW-ach i filmowanie w rozdzielczości 4K nikomu nie przychodziło na myśl. Taka specyfikacja należała do zaawansowanych aparatów. Teraz jednak niemal każdy telefon zapewnia już takie możliwości.

Obecnie nagrywanie wideo przy użyciu smartfonów jest bardziej powszechne niż kiedyś i coraz częściej można z nich skorzystać także w przypadku nieco bardziej poważnych projektów. Jednak co możemy zrobić, by osiągnąć estetykę kinowych nagrań i tym samym zwiększyć wartość naszych materiałów uzyskanych za pomocą smartfona? W jednym z ostatnich wideoporadników Zach Ramelan dzieli się 7 wskazówkami, które pomogą Ci jak najlepiej wykorzystać swój smartfon, aby uzyskać lepsze efekty. „Jeśli wszystko co masz to telefon, dobrze jest zacząć wprowadzać te porady w życie, dzięki czemu będziesz mógł w przyszłości skorzystać z czegoś bardziej zaawansowanego, nie zaczynaj całkowicie od zera“ - podkreśla Ramelan.

 

  • Nagrywaj z wykorzystaniem różnych dostępnych klatkarzy, dzięki czemu Twoje filmy będą ciekawsze.
  • Dobre światło to podstawa sukcesu. Jeśli filmujesz w szary i mocno zachmurzony dzień to nie możesz liczyć na wspaniałe rezultaty - nawet jeśli masz zaawansowany smartfon. Ciekawe efekty wizualne i kolorystyczne uzyskasz podczas „złotej godziny“ lub w kontrastowym oświetleniu.
  • Zainwestuj w gimbal. Poprawia on ogólną ergonomię i wygodę podczas nagrywania, a do tego minimalizuje wszelki ruch powstały w czasie filmowania.
  • Nagrywaj w 4K nawet jeśli tego nie potrzebujesz. Taka rozdzielczość daje większą swobodę podczas edycji materiału - na przykład możesz skorzystać z cyfrowej stabilizacji w postprodukcji, efektu zoomowania lub kadrowania ujęcia.
  • Filmuj z wykorzystaniem manualnych ustawień ekspozycji, dzięki czemu wyciągniesz maksymalne możliwości z trybu filmowego.
  • Podczas nagrywania traktuj swój smartfon jak prawdziwą zaawansowaną kamerę. Poza tym planuj kompozycję, następne ujęcia i dobieraj odpowiednie ustawienia do stylistyki, jaką chcesz osiągnąć.

Po więcej ciekawych poradników odsyłamy na kanał Zacha Ramelana. A jeśli masz jakieś inne praktyczne wskazówki, dzięki którym można usprawnić filmowanie smartfonem, to podziel się nimi w komentarzach!

zdjęcie główne: unsplash.com

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
12
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Wybór nośnika pamięci zależy nie tylko od tego, jaki typ kart akceptuje nasz aparat, kamera lub dron, ale także, a może przede wszystkim, od rodzaju materiałów, jakie za pomocą tych urządzeń...
19
Powiązane artykuły