Fujifilm XQ1 - opinia Krzysztofa Ludwiczaka

Publikujemy dziś ostatnią opinię na temat kompaktu Fujifilm XQ1. Jej autorem jest Krzysztof Ludwiczak, który zabrał aparat na spacer po swoim mieście.
W końcu jest...

Z aparatem fotograficznym Fujifilm XQ1 przyszło mi się zapoznać w bardzo ekstremalnych warunkach, gdyż orkan Ksawery skutecznie utrudniał mi odbiór przesyłki od kuriera. Po otworzeniu przesyłki w moich rękach trzymałem aparat wielkości standardowej talii kart do gry.

10/1700 s, f/5.0, ISO 200

Jaki mały i delikatny - pomyślałem po wydobyciu go z opakowania. Mały i owszem - przyzwyczajony do pękatych aparatów lustrzanych miałem wrażenie, że w ręku trzymam zabawkę. Po bliższych oględzinach okazało się jednak, że to "delikatne" maleństwo ma korpus wykonany ze stopów metali lekkich i wysokoudarowego tworzywa o chropowatej strukturze, a więc musi być solidny. Po naładowaniu akumulatora okazało się, że pogoda za oknem nie zachęca do wychodzenia z domu, gdyż orkan szalał w najlepsze. Pobawiłem się więc trybem "makro", który w aparatach ze stajni Fujifilm zawsze sprawował się doskonale i zdjęcia były bardzo ostre w odległości już ok. 1 cm.

10/16000 s, f/3.6, ISO 200

10/10000 s, f/1.8, ISO 200

Oczekiwałem, że do testu dostanę typowy, kolejny na rynku aparat kompaktowy, jednak zapoznawanie się z menu i funkcjami aparatu szybko zweryfikowało mój punkt widzenia. Okazało się, że do rąk dostałem pełnowartościowy aparat fotograficzny z zapisem RAW i nowoczesną matrycą o funkcjach bardziej użytecznych niż w niejednej lustrzance. Z tymi funkcjami postanowiłem się zapoznać "na żywo", nie korzystając z instrukcji obsługi. Zajęło mi to może z godzinkę i w tym czasie poznałem większość funkcji na tyle, że mogłem ruszyć w miasto. Bardzo wysoko po pierwszych testach oceniam filtry wbudowane w aparat, które przy zastosowaniach amatorskich całkowicie eliminują konieczność korzystania z zewnętrznych edytorów. Szybko moimi ulubionymi filtrami stały się "aparat zabawkowy" i "dynamiczny ton" choć inne filtry również na pewno znajdą zastosowanie w pracy niejednego artysty.

10/1600 s, f/4.9, ISO 200

10/1600 s, f/1.8, ISO 200

Kolejny dzień przyniósł mały dyskomfort pogodowy - całe miasto było bowiem usłane sporą warstwą pierwszego w tym roku śniegu. Po krótkim namyśle wybrałem w aparacie tryb B/W i ruszyłem w miasto. Orkan jeszcze bardzo skutecznie harcował utrudniając zabawę aparatem, jednak znalazłem w XQ1 funkcję, której próżno szukać w innych aparatach kompaktowych konkurencyjnych firm, a mianowicie duży, programowalny pierścień wokół obiektywu. W zależności od wybranego trybu fotografowania do pierścienia tego automatycznie przypisują się odpowiednie funkcje. I tak przy trybie "preselekcja przysłony" tym pierścieniem można było natychmiast zmienić wartość przysłony, przy preselekcji czasu automatycznie do pierścienie przypisana była zmiana wartości czasu migawki przy innych trybach można tam było zmieniać filtry, rodzaje symulacji i inne funkcje aparatu czy też kompozycji fotografii. Przy czym w każdej chwili można mu było przypisać praktycznie dowolne funkcje.

10/8000 s, f/2.2, ISO 100

10/6400 s, f/1.8, ISO 100

Bardzo szybko przyzwyczaiłem się do tego gadżetu i nie ukrywam, że pozazdrościłem go trochę gdyż w moim aparacie brak tego ułatwienia. Większość zdjęć robiłem w bardzo wilgotnej aurze, przy silnym wietrze, zacinającym śniegu i bardzo niskiej temperaturze odczuwalnej - temperatura odczuwana wg serwisów pogodowych -14 st C. Pomimo tak ekstremalnych warunków aparat sprawował się bez zarzutu, a omawiany wcześniej pierścień ułatwiał manipulowanie w grubych rękawiczkach.

10/30 s, f/3.6, ISO 400

Ale żeby nie było tak kolorowo, są też i słabe elementy fabrycznego zestawu. Najsłabszym punktem dla mnie jest akumulator. Po pełnym naładowaniu już po dwóch godzinach fotografowania uległ wyczerpaniu. Czasami lubię przy ładnej pogodzie włóczyć się godzinami po ulicach miasta robiąc zdjęcia i nawet gdyby to były trzy godziny, to i tak byłoby to za mało jak na moje potrzeby.

10/40 s, f/4.5, ISO 800

10/150 s, f/1.8, ISO 400

Plusy:
  • mocna konstrukcja
  • ciekawe filtry
  • zapis RAW
  • uniwersalny pierścień nastaw wokół obiektywy
Minusy:
  • słaba bateria
  • trochę za mały zoom optyczny


Tekst i zdjęcia: Krzysztof Ludwiczak
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
“Prace artystów takich jak on są bardzo potrzebne”. Poznaliśmy zwycięzcę Sony World Photography Awards 2019
17 Kwi 2019
Podczas dzisiejszej gali finałowej konkursu SWPA 2018 poznaliśmy laureatów sekcji profesjonalnej oraz zwycięzcę tytułu Fotografa Roku. Tym razem otrzymał go włoski fotoreporter Federico Borella. Zobaczcie nagrodzone prace.
3
Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland
17 Kwi 2019
Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.
1
Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2019
17 Kwi 2019
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. W kategoriach Feature Photography i Breaking News Photography to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Lorenzo Tugnoli z The Washington Post oraz redakcja Reuters.
1
„Bez taryfy ulgowej” - o pracy ze średnim formatem w fotografii podróżniczej rozmawiamy z Jackiem Boneckim
13 Kwi 2019
Jak postrzega zmiany w branży z perspektywy 50-latka? Dlaczego do pracy w terenie zabiera średni format i czemu mimo to fotografuje w JPEG-ach? O aparatach, sztuce patrzenia i radzeniu sobie z ograniczeniami, w dniu jego 50. urodzin rozmawiamy z Jackiem Boneckim.
3