"Odgrzewane kotlety" czyli letnie powtórki - jak uratować zdjęcie

Ooodgrzewane kotleeety dwa! Czyli zapraszamy do drugiego odcinka naszej letniej serii powtórkowej. Dzisiaj chcemy przypomnieć jeden z ciekawszych cykli, które publikowaliśmy na fotopolis.pl poświęcony ratowaniu zdjęć robionych w słabych warunkach.
W ciągu normalnego roku redakcja fotopolis.pl pracuje pełną parą, żeby codziennie dostarczać Wam ciekawej treści do poczytania i pooglądania. Jednak lato, to czas urlopów i często pracujemy w okrojonym składzie. Tymczasem przez 9 lat istnienia fotopolis.pl opublikowaliśmy wiele świetnych i ciągle aktualnych artykułów, które aż proszą o przypomnienie naszym czytelnikom z mniejszym "stażem". Nie ulega wątpliwości, że właśnie wakacje są doskonałym pretekstem do takich powtórek. Nasz cykl powtórkowy nazwaliśmy przewrotnie "Odgrzewane kotlety", bo na pewno taki będzie miał smak dla naszych wiernych czytelników, jednak dla nowicjuszy może okazać się pożywną porcją... wiedzy.

zdjęcie do poprawki

Przełom lipca i sierpnia, to czas na pierwsze podsumowanie tegorocznych wakacji - również podsumowanie fotograficzne. Czy wszystkie zdjęcia, które udało nam się zrobić rzeczywiście odpowiadają naszym ambicjom? No cóż, nie zawsze pogoda, światło czy inne okoliczności umożliwiają nam dobór optymalnych parametrów ekspozycji. Zawsze jednak możemy spróbować poprawić zdjęcie później. Wskazówki jak to zrobić oferuje nasz cykl "Jak uratować zdjęcie". Jako narzędzia do poprawy zdjęć używaliśmy w tym cyklu programu Photoshop Elements 3.0, jednak rady są na tyle uniwersalne, że można korzystać także z innych wersji Photoshopa czy nawet innych programów. Oto lista poszczególnych części cyklu:

Jak uratować zdjęcie - część 1: niedoświetlenie
Jak uratować zdjęcie - część 2: efekt czerwonych oczu
Jak uratować zdjęcie - część 3: jakość kompresji JPEG i RAW
Jak uratować zdjęcie - część 4: błysk dopełniający
Jak uratować zdjęcie - część 5: obróbka plików RAW
Jak uratować zdjęcie - część 6: walka z prześwietleniem
Jak uratować zdjęcie - część 7: wielokrotna ekspozycja i poprawne naświetlanie trudnych scen
Jak uratować zdjęcie - część 8 - przygotowanie do prezentacji w internecie
Jak uratować zdjęcie - część 9 - Zastosowanie komputerowego retuszu w portrecie
Jak uratować zdjęcie część 10 - Photoshop Elements bez tajemnic
Jak uratować zdjęcie część 11 - Tonowanie zdjęć i praca na warstwach
Jak uratować zdjęcie część 12 - Efekty specjalne na warstwach

Kolejny odcinek "Odgrzewanych kotletów" już za tydzień. Zapraszamy.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Margaret Mitchell: „Fotografia może umożliwić opowiadanie historii, które normalnie są ukryte"
16 Lip 2018
Ponad dwadzieścia lat od sfotografowania dzieci swojej siostry, Margaret Mitchell ponownie odwiedza rodzinę z aparatem. Zadaje pytania o wpływ środowiska, w jakim przyszło nam dorastać, na nasze dalsze życie. Szkocka fotografka, działającą głównie w rejonach fotografii dokumentalnej i portretowej, jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych nagród, w tym Sony World Photography Awards.
0
“Zacząłem fotografować, bo bałem się zapomnieć”. Projekt Johna-Davida Richardsona to uniwersalna opowieść o dorastaniu
3 Lip 2018
- Pamiętam dzień, w którym skończyłem trzynaście lat. Obudziłem się tego ranka, spodziewając się, że w jakiś sposób zmieniłem się w mężczyznę tej nocy - mówi nam amerykański fotograf, który od dwóch lat realizuje projekt o dorastaniu chłopców z pobliskiego skateparku.
0
Majestat oceanu, zdjęcia z powietrza i nieziemskie scenerie - wyniki National Geographic Travel Photographer of the Year 2018
29 Cze 2018
Jury jednego z największych konkursów fotografii podróżniczej zaprezentowało jego tegorocznych laureatów. Zobaczcie galerię zwycięskich prac z ostatniej odsłony National Geographic Travel Photographer of the Year.
0
„Stambuł Story” z Panasonic Lumix G9
26 Cze 2018
Jak nowy superszybki korpus Panasonic sprawdza się w fotografii ulicznej? Zapytaliśmy o to reportażystę National Geographic Mikołaja Nowackiego.
3