"Odgrzewane kotlety" czyli letnie powtórki - jak uratować zdjęcie

Ooodgrzewane kotleeety dwa! Czyli zapraszamy do drugiego odcinka naszej letniej serii powtórkowej. Dzisiaj chcemy przypomnieć jeden z ciekawszych cykli, które publikowaliśmy na fotopolis.pl poświęcony ratowaniu zdjęć robionych w słabych warunkach.
W ciągu normalnego roku redakcja fotopolis.pl pracuje pełną parą, żeby codziennie dostarczać Wam ciekawej treści do poczytania i pooglądania. Jednak lato, to czas urlopów i często pracujemy w okrojonym składzie. Tymczasem przez 9 lat istnienia fotopolis.pl opublikowaliśmy wiele świetnych i ciągle aktualnych artykułów, które aż proszą o przypomnienie naszym czytelnikom z mniejszym "stażem". Nie ulega wątpliwości, że właśnie wakacje są doskonałym pretekstem do takich powtórek. Nasz cykl powtórkowy nazwaliśmy przewrotnie "Odgrzewane kotlety", bo na pewno taki będzie miał smak dla naszych wiernych czytelników, jednak dla nowicjuszy może okazać się pożywną porcją... wiedzy.

zdjęcie do poprawki

Przełom lipca i sierpnia, to czas na pierwsze podsumowanie tegorocznych wakacji - również podsumowanie fotograficzne. Czy wszystkie zdjęcia, które udało nam się zrobić rzeczywiście odpowiadają naszym ambicjom? No cóż, nie zawsze pogoda, światło czy inne okoliczności umożliwiają nam dobór optymalnych parametrów ekspozycji. Zawsze jednak możemy spróbować poprawić zdjęcie później. Wskazówki jak to zrobić oferuje nasz cykl "Jak uratować zdjęcie". Jako narzędzia do poprawy zdjęć używaliśmy w tym cyklu programu Photoshop Elements 3.0, jednak rady są na tyle uniwersalne, że można korzystać także z innych wersji Photoshopa czy nawet innych programów. Oto lista poszczególnych części cyklu:

Jak uratować zdjęcie - część 1: niedoświetlenie
Jak uratować zdjęcie - część 2: efekt czerwonych oczu
Jak uratować zdjęcie - część 3: jakość kompresji JPEG i RAW
Jak uratować zdjęcie - część 4: błysk dopełniający
Jak uratować zdjęcie - część 5: obróbka plików RAW
Jak uratować zdjęcie - część 6: walka z prześwietleniem
Jak uratować zdjęcie - część 7: wielokrotna ekspozycja i poprawne naświetlanie trudnych scen
Jak uratować zdjęcie - część 8 - przygotowanie do prezentacji w internecie
Jak uratować zdjęcie - część 9 - Zastosowanie komputerowego retuszu w portrecie
Jak uratować zdjęcie część 10 - Photoshop Elements bez tajemnic
Jak uratować zdjęcie część 11 - Tonowanie zdjęć i praca na warstwach
Jak uratować zdjęcie część 12 - Efekty specjalne na warstwach

Kolejny odcinek "Odgrzewanych kotletów" już za tydzień. Zapraszamy.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Smartfonem też zrobisz świetne zdjęcie. Ponad 40 prac Polaków wyróżnionych w konkursie Mobile Photography Awards 2018
11 Lut 2019
Poznaliśmy wyniki ostatniej edycji największego konkursu fotografii mobilnej. Wśród wyróżnionych znalazło się wyjątkowo dużo Polaków. Mamy też 1 miejsce w kategorii Architektura
0
Mohammad Baghal Asghari: “Ludzie myślą, że fotografia to prosta, bezwartościowa sztuka”
8 Lut 2019
W fotografii najważniejszą rzeczą jest dla mnie odnajdywanie na co dzień ukrytych dla mnie rzeczy: zaznajamianie się z różnymi religiami, poznawanie historii ludzi. Często tych bardzo prostych, którzy są bohaterami naszego codziennego życia - opowiada nam irański fotograf Mohammad Baghal Asghari, autor projektu "Forgotten Dried Land"
0
Jak samouk bez szkoły stał się jednym z najważniejszych fotografów XX wieku? Poznajcie historię Gordona Parksa
7 Lut 2019
Filmowiec, kompozytor, pisarz i jeden z najbardziej rozpoznawalnych dokumentalistów XX wieku. Zobaczcie jak rozwijała się wyjątkowa kariera Gordona Parksa.
0
Jury konkursu Fotoreporter Roku 2018 nie przyznało głównej nagrody. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z kategorii
4 Lut 2019
Jak co roku, na początku lutego Stowarzyszenie Fotoreporterów nagradza najlepszych polskich fotografów prasowych. Tym razem tytułu Fotoreportera Roku jednak nie przyznano.
0