"Odgrzewane kotlety" czyli letnie powtórki - jak uratować zdjęcie

Ooodgrzewane kotleeety dwa! Czyli zapraszamy do drugiego odcinka naszej letniej serii powtórkowej. Dzisiaj chcemy przypomnieć jeden z ciekawszych cykli, które publikowaliśmy na fotopolis.pl poświęcony ratowaniu zdjęć robionych w słabych warunkach.
W ciągu normalnego roku redakcja fotopolis.pl pracuje pełną parą, żeby codziennie dostarczać Wam ciekawej treści do poczytania i pooglądania. Jednak lato, to czas urlopów i często pracujemy w okrojonym składzie. Tymczasem przez 9 lat istnienia fotopolis.pl opublikowaliśmy wiele świetnych i ciągle aktualnych artykułów, które aż proszą o przypomnienie naszym czytelnikom z mniejszym "stażem". Nie ulega wątpliwości, że właśnie wakacje są doskonałym pretekstem do takich powtórek. Nasz cykl powtórkowy nazwaliśmy przewrotnie "Odgrzewane kotlety", bo na pewno taki będzie miał smak dla naszych wiernych czytelników, jednak dla nowicjuszy może okazać się pożywną porcją... wiedzy.

zdjęcie do poprawki

Przełom lipca i sierpnia, to czas na pierwsze podsumowanie tegorocznych wakacji - również podsumowanie fotograficzne. Czy wszystkie zdjęcia, które udało nam się zrobić rzeczywiście odpowiadają naszym ambicjom? No cóż, nie zawsze pogoda, światło czy inne okoliczności umożliwiają nam dobór optymalnych parametrów ekspozycji. Zawsze jednak możemy spróbować poprawić zdjęcie później. Wskazówki jak to zrobić oferuje nasz cykl "Jak uratować zdjęcie". Jako narzędzia do poprawy zdjęć używaliśmy w tym cyklu programu Photoshop Elements 3.0, jednak rady są na tyle uniwersalne, że można korzystać także z innych wersji Photoshopa czy nawet innych programów. Oto lista poszczególnych części cyklu:

Jak uratować zdjęcie - część 1: niedoświetlenie
Jak uratować zdjęcie - część 2: efekt czerwonych oczu
Jak uratować zdjęcie - część 3: jakość kompresji JPEG i RAW
Jak uratować zdjęcie - część 4: błysk dopełniający
Jak uratować zdjęcie - część 5: obróbka plików RAW
Jak uratować zdjęcie - część 6: walka z prześwietleniem
Jak uratować zdjęcie - część 7: wielokrotna ekspozycja i poprawne naświetlanie trudnych scen
Jak uratować zdjęcie - część 8 - przygotowanie do prezentacji w internecie
Jak uratować zdjęcie - część 9 - Zastosowanie komputerowego retuszu w portrecie
Jak uratować zdjęcie część 10 - Photoshop Elements bez tajemnic
Jak uratować zdjęcie część 11 - Tonowanie zdjęć i praca na warstwach
Jak uratować zdjęcie część 12 - Efekty specjalne na warstwach

Kolejny odcinek "Odgrzewanych kotletów" już za tydzień. Zapraszamy.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Polacy wśród finalistów Urban Photo Awards 2018. Zobaczcie nagrodzone zdjęcia
20 Wrz 2018
Międzynarodowy konkurs fotografii miejskiej Urban 2018 wchodzi w fazę finałową. Poznaliśmy nagrodzone cykle i nazwiska finalistów sekcji pojedynczej. Wśród nich znalazło się aż 5 Polaków.
0
Leica Oskar Barnack Award 2018 - oto zwycięskie prace
18 Wrz 2018
Poznaliśmy wyniki jednego z najbardziej prestiżowych konkursów poświęconych fotografii dokumentalnej. Tegoroczną nagrodę główną Leica Oskar Barnack Award otrzymał belgijski fotograf Max Pinckers. Natomiast wyróżnienie dla wschodzącego talentu powędrowało w ręce pochodzącej z Rosji Mary Gelman. Niestety w tym roku na podium zabrakło Polaków.
1
Fotografia przyrodnicza na luzie. Oto najlepsze zdjęcia z konkursu Comedy Wildlife Photography Awards 2018
17 Wrz 2018
Naturze nie brakuje poczucia humoru! Jeśli nie wierzycie, zobaczcie zdjęcia finalistów konkursu Comedy Wildlife Photography Awards, który od 4 lat nagradza najzabawniejsze zdjęcia przyrodnicze.
1
Eduardo Asenjo Matus: “Na zdjęciach staram się pokazać swoją rzeczywistość”
12 Wrz 2018
Przed wejściem do świata fotografii Chilijczyk Eduardo Asenjo Matus zajmował się malarstwem, ale wkrótce w jego domu zaczęło brakować już ścian do powieszenia obrazów. Dziś jako fotograf mierzy się ze swoją chorobą, starając się opowiedzieć o niej za pomocą zdjęć.
0