"Odgrzewane kotlety" czyli letnie powtórki - jak uratować zdjęcie

Ooodgrzewane kotleeety dwa! Czyli zapraszamy do drugiego odcinka naszej letniej serii powtórkowej. Dzisiaj chcemy przypomnieć jeden z ciekawszych cykli, które publikowaliśmy na fotopolis.pl poświęcony ratowaniu zdjęć robionych w słabych warunkach.
W ciągu normalnego roku redakcja fotopolis.pl pracuje pełną parą, żeby codziennie dostarczać Wam ciekawej treści do poczytania i pooglądania. Jednak lato, to czas urlopów i często pracujemy w okrojonym składzie. Tymczasem przez 9 lat istnienia fotopolis.pl opublikowaliśmy wiele świetnych i ciągle aktualnych artykułów, które aż proszą o przypomnienie naszym czytelnikom z mniejszym "stażem". Nie ulega wątpliwości, że właśnie wakacje są doskonałym pretekstem do takich powtórek. Nasz cykl powtórkowy nazwaliśmy przewrotnie "Odgrzewane kotlety", bo na pewno taki będzie miał smak dla naszych wiernych czytelników, jednak dla nowicjuszy może okazać się pożywną porcją... wiedzy.

zdjęcie do poprawki

Przełom lipca i sierpnia, to czas na pierwsze podsumowanie tegorocznych wakacji - również podsumowanie fotograficzne. Czy wszystkie zdjęcia, które udało nam się zrobić rzeczywiście odpowiadają naszym ambicjom? No cóż, nie zawsze pogoda, światło czy inne okoliczności umożliwiają nam dobór optymalnych parametrów ekspozycji. Zawsze jednak możemy spróbować poprawić zdjęcie później. Wskazówki jak to zrobić oferuje nasz cykl "Jak uratować zdjęcie". Jako narzędzia do poprawy zdjęć używaliśmy w tym cyklu programu Photoshop Elements 3.0, jednak rady są na tyle uniwersalne, że można korzystać także z innych wersji Photoshopa czy nawet innych programów. Oto lista poszczególnych części cyklu:

Jak uratować zdjęcie - część 1: niedoświetlenie
Jak uratować zdjęcie - część 2: efekt czerwonych oczu
Jak uratować zdjęcie - część 3: jakość kompresji JPEG i RAW
Jak uratować zdjęcie - część 4: błysk dopełniający
Jak uratować zdjęcie - część 5: obróbka plików RAW
Jak uratować zdjęcie - część 6: walka z prześwietleniem
Jak uratować zdjęcie - część 7: wielokrotna ekspozycja i poprawne naświetlanie trudnych scen
Jak uratować zdjęcie - część 8 - przygotowanie do prezentacji w internecie
Jak uratować zdjęcie - część 9 - Zastosowanie komputerowego retuszu w portrecie
Jak uratować zdjęcie część 10 - Photoshop Elements bez tajemnic
Jak uratować zdjęcie część 11 - Tonowanie zdjęć i praca na warstwach
Jak uratować zdjęcie część 12 - Efekty specjalne na warstwach

Kolejny odcinek "Odgrzewanych kotletów" już za tydzień. Zapraszamy.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Ilya Shtutsa: „Dobra fotografia jest darem“
5 Lis 2018
O swoich początkach, darze jakim jest fotografia czy wpływie prac Arnolda Mindella opowiada nam Ilya Shtutsa - rosyjski entuzjasta street’a, który opisuje fotografię jako grę o nieprzewidywalnym wyniku.
1
Najnowsza sesja Vanity Fair należała do Polaków
2 Lis 2018
Suspiria, włoski horror z lat siedemdziesiątych, doczekał się odświeżenia i właśnie wchodzi na ekrany polskich kin. W obsadzie znalazły się takie gwiazdy jak Tilda Swinton i Dakota Johnson, ale zagrała w nim również Polka - Małgosia Bela. Postprodukcję obszernej sesji obsady filmu dla włoskiego Vanity Fair wykonało studio House OF Retouching.
0
Oded Wagenstein: „Nie możesz po prostu pojawić się u kogoś w drzwiach i poprosić o zdjęcie”
1 Lis 2018
W syberyjskiej wiosce Yar-Sale mieszka grupa starszych kobiet. Większość dni spędzają w odosobnieniu, odizolowane od świata, który kochały. Podczas gdy mężczyźni zwykle zachęcani są do pozostania w migrującej społeczności i utrzymania ról społecznych, kobiety muszą same radzić sobie ze starością. Fotograf Oded Wagenstein przybliża ich historię w projekcie “Forgotten Like Last Year’s Snow”.
0
Siena International Photo Awards 2018 to piękno świata pod różną postacią
30 Paź 2018
Za nami już czwarta edycja prestiżowego konkursu Siena International Photo Awards. W tym roku zwycięzcą został K M Asad - freelancer współpracujący między innymi z Getty Images. Jednak wśród laureatów nie zabrakło też Polaków. III miejsce w kategorii „The beauty of the nature“ zajął Mariusz Potocki, a Bartłomiej Jurecki otrzymał wyróżnienie w sekcji „Journeys & Adventures“.
0