Adobe Lightroom w małym palcu - jak skonfigurować tablet graficzny

Autor: Michał Chrzanowski

7 Luty 2016
Artykuł na: 6-9 minut

W dzisiejszym odcinku z serii „Adobe Lightroom w małym palcu” pokażemy kilka prostych kroków, dzięki którym praca za pomocą tabletu graficznego zwiększy efektywność postprodukcji zdjęć w programie Lightroom.

Tablety graficzne to narzędzia często wykorzystywane przez grafików i retuszerów. Jednak dzięki uniwersalnym rozwiązaniom oraz bogatej możliwości personalizacji, coraz częściej zaczęli po nie sięgać nie tylko profesjonalni fotografowie, lecz także – za sprawą przystępnych cen podstawowych modeli – mniej zaawansowani użytkownicy. Tak więc jeżeli w grę wchodzi na przykład precyzyjna korekta danego fragmentu zdjęcia, pozbycie się z kadru nierównomiernych obiektów lub po prostu szczegółowa postprodukcja portretu, to warto do swojego fotograficznego arsenału dołożyć także tablet graficzny. Oczywiście prawdziwą moc ukaże on w programie Photoshop (więcej zastosowań rysika itp.), jednak wcale nie oznacza to, że nie będzie przydatny w pracy z Lightroomem. Nic bardziej mylnego!

Adobe Lightroom posiada pięć podstawowych narzędzi, spośród których możemy wymienić Spot Removal oraz Adjustment Brush. To właśnie podczas korzystania z tych opcji, nieocenionym okaże się rysik, który jest dołączany do tabletu. Dzięki niemu zyskujemy dokładną kontrolę nad funkcjami wymienionych narzędzi, co w efektywny sposób przełoży się na precyzyjne wybranie i zaznaczenie danych fragmentów zdjęcia, na które chcemy nanieść poprawki. Przykład? Wybierając opcję Adjustment Brush, rysikiem – poprzez siłę nacisku – jesteśmy w stanie kontrolować moc nanoszonych efektów. Co więcej, dzięki przyciskowi znajdującemu się na obudowie w szybki sposób możemy zmienić rozmiar pędzla lub poprzez przytrzymanie opcjonalnego klawisza aktywować pędzel jako narzędzie usuwające wcześniej naniesione zmiany. We wszystkich tych działaniach rysik tabletu graficznego oferuje nam niespotykaną precyzję – o wiele większą niż w przypadku standardowej myszki komputera lub panelu dotykowego umieszczonego na laptopie.

Jednak to nie wszystko. Dzięki konfiguracji przestrzeni roboczej tabletu, a także personalizacji przycisków oraz wyświetlanego definiowanego menu kołowego zaoszczędzimy mnóstwo czasu, który musielibyśmy poświęcić na standardowe wybieranie opcji w panelu Lightrooma. Na potrzeby tego poradnika wybraliśmy bardziej podstawowy model z serii Pen & Touch. Wacom Intuos dzięki czułemu rysikowi, dużej powierzchni roboczej i funkcjom dotykowym może być bardzo atrakcyjnym narzędziem ułatwiającym fotografom obróbkę zdjęć. Dlatego też pokażemy, w jaki sposób skonfigurować 4 przyciski ExpressKeys, umieszczone powyżej przestrzeni roboczej tabletu oraz rysik, z którego będziemy korzystać podczas edycji. Dzięki niewielkim zmianom praca w programie Lightroom może okazać się jeszcze wydajniejsza.

Przycisk {ITL|Touch On/Off]

Jest to pierwszy przycisk, który zalecamy skonfigurować. Wyjściowo odpowiada on za aktywowanie i dezaktywowanie dotykowego panelu. Niemniej jednak większość tabletów graficznych działa już w ten sposób, że dotyk jest uruchamiany w zależności od tego, jak blisko przestrzeni roboczej znajduje się rysik. Dlatego też nie musimy mieć przypisanej tej funkcji także do jednego z przycisków – jest to zbędne. Zmiana tych ustawień sprawi, że zyskamy dodatkowy przycisk funkcyjny.

Przycisk {ITL|Settings]

To kolejny przycisk, któremu warto zmienić przypisaną funkcję. W skrócie - jego wybranie wyświetli okno dialogowe, które będzie przypominać o ustawieniach przypisanych do poszczególnych przycisków. Niemniej jednak jeśli korzystamy z dotykowego tabletu, takie samo menu możemy wyświetlić za pomocą gestów – aktywujemy je w głównym menu tabletu. Poza tym podstawowe modele mają zazwyczaj cztery przyciski funkcyjne, których działania można dosyć szybko się nauczyć. Tak więc, zmieniając działanie przycisku Settings, zyskamy jeszcze większą ergonomię. Przykładowo można do niego przypisać opcję Edit In, która uruchomi inny program graficzny, w którym dokończymy postprodukcję zdjęć. Jest to bardzo wygodne ponieważ za pomocą jednego kliknięcia, edytowane zdjęcie zostaje wyświetlone na przykład w Photoshopie, w którym dokończymy postprodukcję lub wyretuszujemy dany fragment fotografii.

{GAL|19847}

Przycisk {ITL|Option/Alt]

Do niego warto przypisać funkcję gumki. Przytrzymanie tego przycisku zmieni wyjściowe działanie pędzla – teraz będziemy w stanie usunąć wcześniej naniesiony efekt lub ograniczyć jego zasięg.

Definiowalne menu kołowe

Ostatnim przyciskiem, w jaki został wyposażony tablet jest ten aktywujący definiowane menu kołowe. Dzięki niemu w łatwy i szybki sposób możemy wyświetlić dodatkowe opcje i funkcje, które są dostępne w programie Lightroom. W zasadzie są to wirtualne przyciski, które również możemy skonfigurować i przypisać do własnych potrzeb i preferencji. Warto jednak jeden z nich poświęcić na funkcję cofnięcia naniesionej akcji – to naprawdę przyspiesza edycję.

{GAL|19846}

Przyciski umieszczone na rysiku

Kolejne dwa przyciski, które są jednymi z bardziej funkcjonalnych, są te umieszczone na rysiku. Do pierwszego z nich warto jest przypisać opcję zmiany wielkości pędzla. Po jego wybraniu otrzymujemy możliwość dostosowania rozmiaru – wystarczy przesunąć rysik w górę bądź w dół. Dzięki temu w intuicyjny sposób możemy kontrolować zakres działania bez zbędnego rozpraszania i przesuwania suwaków dostępnych w menu Lightrooma. Z kolei drugi z przycisków możemy ustawić jako opcję „przed” i „po”. Dzięki temu w szybki sposób będziemy w stanie przełączać się pomiędzy oryginalną a wyedytowaną fotografią.

Warto wspomnieć też o możliwości regulowania wielkości aktywnej powierzchni tabletu i mapowanego obszaru wyświetlacza. Wybierając jedynie wycinek całego panelu, zwiększamy ogólną wygodę i funkcjonalność – mamy kontrolę nad całym programem i edytowanym zdjęciem, wykonując mniejsze ruchy rysikiem. Poza tym takie ograniczenie powierzchni roboczej może okazać się także wygodne w przypadku jednoczesnej pracy w kilku programach graficznych.

Powyższe wprowadzone zmiany to jedynie przykłady, które mogą zwiększyć wydajność tabletu graficznego podczas pracy z programem Lightroom. Dlatego też warto jest dostosować przyciski funkcyjne do własnych preferencji tak, by postrprodukcja zdjęć była jeszcze efektywniejsza.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Dowiedz się jak łatwo i skutecznie zmienić kolor produktów, ubrań i innych rzeczy w programie Adobe Photoshop.
10
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Tworzenie w Photoshopie efektów świetlnych nie należy do najprostszych, szczególnie w edycji portretu. Unmesh z PiXimperfect w swoim tutorialu w przejrzysty sposób pokazuje jak do zdjęcia...
0
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Choć usuwanie obiektów ze zdjęć w Photoshopie nie należy do bardzo trudnych, niektóre przypadki potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście prawie nigdy nie okaże się...
14
Powiązane artykuły