Podsumowanie

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
6
Funkcjonalność:
6
Optyka:
7
Budowa:
7
Marka:
Viltrox
Nasza ocena:

72%

Viltrox AF 85 mm f/1.8 STM ED IF jest jedynym, wyposażonym w system AF obiektywem zewnętrznego producenta, który zagościł na dobre w ofercie mocowania RF, otwierając drogę do niedrogich szkieł w bezlusterkowym systemie Canona. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.

Autor: Maciej Luśtyk

27 Maj 2022
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Podsumowanie

Viltrox AF 85 mm f/1.8 STM ED IF to obiektyw, który przyjemnie zaskakuje. W cenie typowo budżetowych konstrukcji oferuje nam bowiem bardzo dobrą ostrość już od nominalnej wartości przysłony. Jest też solidnie wykonany, nieźle radzi sobie z pracą pod światło i praktycznie pozbawiony jest problemu winietowania. Twórcom wideo ma z kolei do zaoferowania dobrze przygotowany i oferujący liniowe przełożenie pierścień ostrości.

Nie jest to jednak konstrukcja pozbawiona wad. Największym mankamentem jest tu autofokus, który choć jest naprawdę celny i dobrze współpracuje z systemami śledzenia, to okazuje się zwyczajnie nieco wolny, jak na dzisiejsze standardy. W trybie wideo jest z kolei trochę niepewny i daleko mu do płynności, którą znamy z konstrukcji natywnych. Mamy też aberrację chromatyczną, która ukazuje się czasem już podczas oglądania zdjęć w rozmiarach ekranowych, a model który mieliśmy okazję testować nie był dobrze wycentrowany, przejawiając duże dysproporcje w ostrości pomiędzy dolną a górną partią kadru. Obiektyw nie należy też zwyczajnie do najlżejszych.

Mimo to portretówka Viltroxa jest szkłem jak najbardziej wartym rozważenia. Oczywiście najmocniejszym argumentem jest tutaj cena i zerowa dostępna alternatyw w systemie RF, ale całościowo jest to po prostu niezły obiektyw, który oferuje jakość adekwatną do tego, ile musimy za niego zapłacić. Plastyką nieostrości, wydajnością czy kontrolą aberracji nie dorówna obiektywom natywnym, ale nadal będzie bardzo sprawnym i użytecznym narzędziem w pracy, do jakiej został stworzony. Tym bardziej, że w realizacjach typowo portretowych rzadko kiedy zauważymy opisywaną ślamazarność autofokusu.

Podsumowując Viltrox AF 85 mm f/1.8 STM ED IF jest obiektywem, który można polecić hobbystom i mniej wymagającym zawodowcom, pracującym w obszarze portretu i fotografii produktowej. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie jest on tak szybki, jak natywne konstrukcje. A przynajmniej w przypadku wersji z mocowaniem RF, którą mieliśmy okazję testować. Zainteresowanym radzimy też przed zakupem przetestować obiektyw pod kątem wspomnianej kalibracji układu optycznego.

Plus image
plusy:
 • Wysoka rozdzielczość
 • Solidne wykonanie
 • Celny AF
 • Dobre wyważenie
 • Mała winieta
 • Praca pod światło
 • Cena
Minus image
minusy:
 • Powolna praca AF (jak na standardy systemu RF)
 • Słabe wycentrowanie soczewek (w testowanym modelu)
 • Aberracja chromatyczna zauważalna w pełnym kadrze
 • Korekcja dystorsji nieobsługiwana przez aparat
 • Trudne mocowanie osłony przeciwsłonecznej
 • Brak uszczelnień
 • Duża waga
Oceny szczegółowe
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
6
Funkcjonalność:
6
Optyka:
7
Budowa:
7
Ocena ogólna

72%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nowe kompaktowe obiektywy APS-C w systemie Sony - pierwsze wrażenia
Nowe kompaktowe obiektywy APS-C w systemie Sony - pierwsze wrażenia
Modele Sony E 11 mm f/1.8, Sony E 15 mm f/1.4 G i Sony PZ 10-20 mm f/4 G zapowiadają nowe otwarcie w segmencie APS-C...
9
Irix 21 mm f/1.4 - test obiektywu
Irix 21 mm f/1.4 - test obiektywu
Kolejna jasna stałka szwajcarskiego producenta. Czy nowy Irix 21 mm f/1.4, mimo braku autofokusa, przekona do siebie doskonale dopracowaną optyką i ergonomią? Sprawdzamy, jak spisuje się w...
22
Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II - test obiektywu
Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II - test obiektywu
Druga generacja modelu Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM to próba sprawienia, by jeden z najbardziej uniwersalnych zoomów na rynku stał się jeszcze bardziej...
48
Powiązane artykuły