Budowa i wykonanie

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
6
Funkcjonalność:
6
Optyka:
7
Budowa:
7
Marka:
Viltrox
Nasza ocena:

72%

Viltrox AF 85 mm f/1.8 STM ED IF jest jedynym, wyposażonym w system AF obiektywem zewnętrznego producenta, który zagościł na dobre w ofercie mocowania RF, otwierając drogę do niedrogich szkieł w bezlusterkowym systemie Canona. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.

Autor: Maciej Luśtyk

27 Maj 2022
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Budowa i wykonanie

Viltrox AF 85 mm f/1.8 STM ED IF nie jest być może najmniejszym i najlżejszym obiektywem 85 mm f/1.8 na rynku (mierzy 80 x 92 mm i waży 530 g) i gabarytowo może kojarzyć się z jaśniejszymi, cięższymi stałkami, ale w parze z korpusem EOS R5 tworzy całkiem zgrabny, dobrze wyważony i poręczny zestaw, który nie powinien nas przytłaczać.

Również pod względem ogólnego dizajnu obiektyw tworzy dość spójny zestaw z korpusami EOS R. Otrzymujemy przyjemnie, ostro ścięty profil w pobliżu mocowania i ładny, odporny na zarysowania i „palcowanie” lakier. Korpusowi nie można też odmówić wytrzymałości - każdy element jest dobrze spasowany, nic nie trzeszczy, a całość wydaje się bardzo solidna.

Budowa obiektywu jest dosyć prosta. Nie uświadczymy tu żadnych fajerwerków pokroju przycisków czy pierścieni funkcyjnych (otrzymujemy tylko fizyczny przełącznik AF/MF). Szkło nie oferuje też uszczelnień, które dzisiaj pojawiają się już w niemal każdym natywnym obiektywie. Mamy jednak złącze USB-C do ewentualnej aktualizacji oprogramowania.

Mimo to konstrukcja ta wypada bardzo pozytywnie podczas pracy. Profil obiektywu pozwala na wygodne umiejscowienie ręki pod tubusem, a duży i wygodny pierścień ostrości spodoba się wszystkim, którzy obiektyw chcieliby wykorzystać do filmowania (więcej na ten temat w kolejnym rozdziale).

W zasadzie jedynym ewidentnym minusem obiektywu jest konstrukcja osłony przeciwsłonecznej. Ta jest plastikowa i trudno zakłada się na tubus. Prawdę mówiąc, za każdym razem gdy ją zakładamy mamy wrażenie, że robimy coś źle i zaraz ukręcimy gwint. Plusem jest natomiast to, że założona odwrotną stroną dobrze przylega do obiektywu i nie powiększa znacznie rozmiarów obiektywu.

 

Jeśli zaś chodzi o sam układ optyczny, otrzymujemy dokładnie to, co w przypadku wersji do Sony E czy Nikon Z. Mamy więc 10 elementów w 7 grupach i 9-listkową zaokrągloną przysłonę. Wśród soczewek znajdziemy też 4 soczewki HR i jedną soczewkę ED. Całość otrzymała poza tym wielowarstwowe powłoki antyodblaskowe. Na przód nakręcimy zaś filtry o średnicy 72 mm.

Podsumowując, Viltrox AF 85 mm f/1.8 STM ED IF to całkiem zgrabny i dobrze zaprojektowany obiektyw, który poz względem wizualnym i wyważenia dobrze pasuje do korpusów EOS R. Minusem dla niektórych może być jedynie dość duża waga i problematyczna osłona przeciwsłoneczna.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nowe kompaktowe obiektywy APS-C w systemie Sony - pierwsze wrażenia
Nowe kompaktowe obiektywy APS-C w systemie Sony - pierwsze wrażenia
Modele Sony E 11 mm f/1.8, Sony E 15 mm f/1.4 G i Sony PZ 10-20 mm f/4 G zapowiadają nowe otwarcie w segmencie APS-C...
9
Irix 21 mm f/1.4 - test obiektywu
Irix 21 mm f/1.4 - test obiektywu
Kolejna jasna stałka szwajcarskiego producenta. Czy nowy Irix 21 mm f/1.4, mimo braku autofokusa, przekona do siebie doskonale dopracowaną optyką i ergonomią? Sprawdzamy, jak spisuje się w...
22
Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II - test obiektywu
Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II - test obiektywu
Druga generacja modelu Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM to próba sprawienia, by jeden z najbardziej uniwersalnych zoomów na rynku stał się jeszcze bardziej...
48
Powiązane artykuły