Aberracja chromatyczna
Aberrację chromatyczną mierzymy dla plików RAW w najwyższej dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO. Pomiar wykonywany jest dla pełnego zakresu przysłon. Poniższe wykresy przedstawiają rozłożenie poprzecznej aberracji chromatycznej w kadrze i jej wartości dla przysłon f/1.8 f/4, f/8 i f/16.
Obiektyw Viltrox AF 85 mm f/1.8 STM ED IF dość dobrze radzi sobie z kwestią aberracji chromatycznej poprzecznej. W całym zakresie przysłon jest schemat wygląda praktycznie identycznie, a jej rozmiar waha się w granicach akceptowalnych wartości na poziomie 1,5-2 px. Tak więc dostrzeżemy ja praktycznie wyłącznie w rogach kadru oglądając zdjęcia w dużym powiększeniu.
Schemat występowania aberracji poprzecznej obiektywu Viltrox AF 85 mm f/1.8 STM ED IF:
Gorzej jest natomiast w kwestii aberracji chromatycznej wzdłużnej, która będzie uwidaczniać się w nieostrościach, gdzie w niektórych sytuacjach zauważymy charakterystyczne niebieskie lub zielone zabarwienia krawędzi obiektów nawet oglądając je w rozmiarach ekranowych. Niestety jest to też typ aberracji znacznie trudniejszej do usunięcia w postprodukcji i nie radzą sobie z nim profile korekcji w aparacie czy Lightroomie.